Kobieta prowadzi zdrowy styl życia

Coraz więcej osób pragnie zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. W tym celu sięga po bardzo różnorodne metody i środki, aby osiągnąć zamierzony cel. Dieta, sport, badania i wolność od nałogów – wszystko to ma znaczenie w przypadku chęci poprawy naszego stanu zdrowia. Jeśli zatem myślimy poważnie o zmianie formy, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które pozwolą na powolne i skuteczne wprowadzanie zdrowego trybu życia.

1) Ograniczenie alkoholu

Dosyć powszechny jest pogląd, że kieliszek czerwonego, wytrawnego wina, pity raz na jakiś czas, jest w stanie zmniejszyć szansę na wystąpienie chorób sercowych. Niestety są to poglądy wyłącznie obserwacyjne – nie zostało udowodnione zaradcze działanie żadnych napojów wyskokowych. Co więcej, większość badań wyraźnie wskazuje, że alkohol ma niezwykle szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Spożywany nadmiernie, wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu bodźcotwórczo-przewodzącego i powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze serca. Oprócz tego, alkohol może powodować schorzenia w układzie naczyniowym – niesie to za sobą problemy z ciśnieniem, zaburzeniem rytmu serca, a nawet udarem mózgu. Nie należy zapominać również o innych narządach; alkohol, przyjmowany regularnie, w dużych ilościach, wpływa na prawidłową pracę wątroby, w skrajnych przypadkach powodując marskość i stłuszczenie. Celem wprowadzenia zmian w życie, należy zatem ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum.

2) Rzucenie palenia

Palenie papierosów jako jeden z głównych wrogów zdrowego stylu życia

Wydawałoby się, że nie trzeba nikomu powtarzać fraz o szkodliwości palenia, jednak dane statystyczne mówią same za siebie – prawie 8 milionów Polaków regularnie pali papierosy. Chociaż liczba osób palących z każdym rokiem zdecydowanie się zmniejsza, nie da się ukryć, że wskazane liczny wciąż nie zachwycają. Zdrowy tryb życia wymaga jednak rzucenia szkodliwego nałogu – nie można mówić o prawidłowej formie, kiedy stale jest się zagrożonym takimi schorzeniami jak:

  • rak płuc, krtani, przełyku i jamy ustnej;
  • udar mózgu;
  • astma oskrzelowa;
  • zwiększenie poziomu złego cholesterolu;
  • choroby sercowo-naczyniowe oraz wiele innych.

W obecnych czasach istnieje wiele środków, które pozwalają na rzucenie palenia. Można również skorzystać z pomocy specjalisty, który opracuje dla nas odpowiedni plan i pomoże w pozbyciu się tego niezwykle szkodliwego nałogu.

3) Zdrowe odżywianie

Jednym z komponentów zdrowego stylu życia jest racjonalne i zbilansowane podejście do żywienia. Wiele osób, które chcą wprowadzić w swoje życie zmiany, próbuje szczęścia w stosowaniu diet kompletnie niedostosowanych do ich metabolizmu, stanu zdrowia i zasobów życiowych. W rezultacie, po ich wprowadzeniu, stają się bardziej zmęczeni, zestresowani i słabsi niż wcześniej. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie zmiany w żywieniu wprowadzać stopniowo, najlepiej przy współudziale renomowanego dietetyka, który będzie w stanie pomóc nam w ułożeniu zdrowego i zbilansowanego jadłospisu. W większości przypadków kluczowe okazuje się wprowadzenie większych ilości warzyw i owoców oraz ograniczenie posiłków smażonych, z dużą ilością czerwonego mięsa.

4) Aktywność fizyczna

Nie trzeba startować w Olimpiadzie ani przebiegać tysięcy kilometrów, aby żyć zdrowo. W dzisiejszych czasach, kiedy znaczna część społeczeństwa cały swój czas spędza przed komputerem, w pozycji siedzącej, wydaje się, że utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej jest niemożliwe. Jednakże wystarczy niewielki, a regularny wysiłek, aby znacząco wpłynąć na zmianę stylu życia. Krótkie spacery, wyprawa na rower czy rolki, a nawet przestawienie się z samochodu na komunikację miejską pomogą w utrzymaniu lepszej kondycji.

5) Dbałość o zdrowie psychiczne

W dzisiejszych czasach, kiedy stresujące sytuacje czyhają na każdym kroku, powodując coraz większe spustoszenia w naszym życiu, bardzo ważne jest dbanie o swój stan psychiczny. Choroby umysłowe i ich wpływ na ludzkie życie zbyt często jest ignorowany przez społeczeństwo – a przecież, podobnie jak schorzenia fizyczne, mają one niebagatelny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i powinny spotykać się z prawidłowym i kompleksowym leczeniem. Chcąc zadbać o zdrowy tryb życia, warto zatem zatroszczyć się również o równowagę psychiczną; niezależnie od tego, czy postawimy na ograniczenie stresu, ćwiczenia uspokajające, czy wizytę u psychologa i psychiatry, zadbanie o ów aspekt naszej egzystencji jest kluczowy dla prawidłowego i szczęśliwego funkcjonowania.

6) Regularne badania

Ostatnim, chociaż nie najmniej ważnym sposobem na wprowadzenie zdrowego stylu życia, są regularne wizyty u lekarza i poddawanie się dokładnym badaniom. W ten sposób mamy kontrolę nad stanem naszego zdrowia i w razie jakichkolwiek kłopotów, możemy szybko zareagować i wdrożyć właściwe leczenie. To pozwoli uniknąć wielu przykrych niespodzianek oraz niepotrzebnego stresu. Zaleca się regularne badanie krwi, moczu i cholesterolu; w przypadku mężczyzn warto co pewien czas poddawać się badaniu prostaty, w kobiety powinny cyklicznie korzystać z usług ginekologa.

Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. W wolnych chwilach piecze ciasta i słucha podcastów.

Źródło:

Alkohol. Zagrożenia spowodowane nadużywaniem alkoholu, Woźny Elżbieta, „Żywienie Człowieka i Metabolizm”, 2010. XXXVII. Nr 2.

4 filary zdrowego życia. Jak zmienić codzienne nawyki, by dłużej żyć i cieszyć się zdrowiem, Chatterjee Rangan, Wydawnictwo Otwarte, 2020.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.