Kobieta z atopowym zapaleniem skóry i problememi ze stresem

Stres to wróg naszego życia, jednak często bywa nieunikniony. Istnieją różne jego przejawy, które nie są obojętne dla wyglądu twojej skóry. Dowiedz się, w jaki sposób ten o charakterze przewlekłym wpływa na jej stan.

Samo hasło stres powoduje, że serce bije nam szybciej. To element wpisany w życie człowieka. Na szczęście obecna wiedza i postęp wielu dziedzin (nie tylko medycznych) jest w stanie złagodzić jego objawy. Stres można nazwać cichym zabójcą zdrowia, ale także wyglądu. Czy wiesz, co może spowodować na twojej skórze?

Stres – cichy niszczyciel twojej skóry

Stres, z naukowego punktu widzenia jest odpowiedzią organizmu na działanie danego stresora. Stresorem z kolei, jest czynnik, który wprowadza nas w ten stan zaburzonej równowagi. Dla pewnej grupy ludzi będzie przybierał odmienny wymiar. Są różne charaktery – to, co stresuje ciebie, może być całkowicie obojętne dla twojej koleżanki.

Rodzaje stresu – czy mają znaczenie dla wyglądu?

Stres może być chwilowy. To taki rodzaj, który nie zagraża naszemu zdrowiu oraz stanowi cery. Można uznać jego wpływ za korzystny, ponieważ adrenalina, która się wówczas wydziela, mobilizuje do działania. Inaczej jest w przypadku stresu przewlekłego, który towarzyszy nam cały czas. On wyraźnie odbija się na wyglądzie twojej skóry. Związany jest najczęściej z:

  • chorobą,
  • śmiercią,
  • traumatycznym przeżyciem.

AZS, czyli choroba skóry, w której stres odgrywa ważną rolę

Atopowe zapalenie skóry to choroba, do której jednym z czynników nasilających jej przebieg zaliczamy stres. Charakteryzuje się stanem przewlekłym oraz okresami remisji i silnego nawrotu. Atopowa skóra ma zaburzoną barierę lipidową, którą stres jeszcze bardziej degraduje. Wyróżnia się zmianami o charakterze bąbli, drobnych ran, a także zaczerwienieniami i stanem zapalnym. Jej leczenie jest długie i wymaga wiele cierpliwości oraz systematyczności.

Stres a skóra – zmiany w wyglądzie

Zmian w wyglądzie, które powoduje stres, może być bardzo wiele. Oprócz pogłębienia wielu już istniejących dysfunkcji, takich jak trądzik czy też egzema przyczynia się do powstania innych, trudnych do zniwelowania stanów. Są to:

  • pogłębione już istniejące zmarszczki i pojawienie się nowych,
  • zaburzenia odporności skóry na działanie czynników zewnętrznych, w tym wolnych rodników – zachwianie ochronnej bariery lipidowej, predyspozycja do pojawienia się chorób skórnych,
  • suchość i zaburzony koloryt skóry – staje się szara i bez życia,
  • nadmierna praca gruczołów łojowych, która może nasilać zmiany trądzikowe,
  • pojawienie się zmian o podłożu naczyniowym – rozszerzone naczynka lub nawet trądzik różowaty,
  • wyraźne zmiany okolicy oczu – opuchnięta skóra borykająca się z cieniami.

Nie odkryjemy przysłowiowej Ameryki, mówiąc, że najlepszym sposobem na stres będzie eliminacja czynnika, który go powoduje. Niestety w większości przypadków jest to niemożliwe. Trzeba nauczyć się z nim żyć i zniwelować jego skutki. Świetnym rozwiązaniem jest zadbanie o zdrowy tryb życia – zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną. Odpowiednia pielęgnacja będzie idealnym uzupełnieniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.