Dziecko pod kocykiem ma ciemieniuchę na głowie

Każdy świeżo upieczony rodzic bardzo troszczy się o swojego malucha i przejmuje się jego nawet najdrobniejszą przypadłością. Na niemowlęta czyha wiele dolegliwości, na których pojawienie się rodzice bardzo często nie mają zbyt dużego wpływu. Jedną z nich jest ciemieniucha. Co to takiego? Czy jest groźna dla zdrowia Twojego dziecka? I co najważniejsze — jak ją zwalczyć? O tym poniżej, zachęcamy do lektury!

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha, bardzo często nazywana również czepcem kołyskowym, jest bardzo popularną dolegliwością u niemowląt, która zwykle pojawia się między 2. a 10. tygodniem życia. Uważa się ją za łagodną postać łojotokowego zapalenia skóry głowy, spowodowanego nadmiernym wydzielaniem łoju, który łącząc się z rogowaciejącym naskórkiem, tworzy nieestetyczne łuski. Te zaś, gdy jest ich bardzo dużo, mogą połączyć się w większe zlepki, tworząc nawet cały tzw. czepiec.

Dolegliwość ta jest całkowicie niegroźna dla malucha — powoduje jedynie nieestetyczny wygląd jego główki. Może się zdarzyć, że ciemieniucha obejmie również twarz dziecka oraz okolice uszu. Nie wymaga jednak specjalistycznego leczenia. Wystarczy dbałość o odpowiednią higienę niemowlaka.

Pielęgnacja ciemieniuchy: jakie kosmetyki wybrać?

Podstawą walki z ciemieniuchą jest odpowiednia pielęgnacja. Dobrze dobrane kosmetyki pomogą w regulacji pracy gruczołów łojowych, a tym samym zmniejszą ilość powstającego łoju. Warto sięgać po produkty, które delikatnie oczyszczą skórę głowy maluszka także z łuszczącego się naskórka i ją odpowiednio nawilżą. Co na ciemieniuchę wybrać?

Przede wszystkim niezbędny będzie odpowiedni szampon na ciemieniuchę. Jaki będzie najskuteczniejszy? Warto sięgnąć po kosmetyk delikatny, a jednocześnie skuteczny. Dla niemowlaka najlepiej wybrać preparat na ciemieniuchę o naturalnym składzie, bez sztucznych elementów czy silnych alkoholi, które mogłyby dodatkowo zwiększać, zamiast minimalizować problem. Ciekawym rozwiązaniem jest np. szampon w piance. Forma pianki świetnie sprawdzi się wśród niemowląt z racji na łatwiejszy sposób aplikacji. A naturalny skład wspomoże walkę z ciemieniuchą poprzez delikatne oczyszczanie skóry głowy.

Sposoby na ciemieniuchę są różne i z pewnością nie należy zatrzymywać się wyłącznie za zakupie odpowiedniego szamponu. Czepiec kołyskowy może tworzyć twardą skorupę, którą warto systematycznie zmiękczać, by była prostsza w usuwaniu. W tym celu przyda się żel zmiękczający na ciemieniuchę, np. Emolium. Tego typu produkt należy nanieść na skórę głowy malucha (delikatnie wmasowując) na pół godziny przed kąpielą. Dzięki temu będzie ona lepiej nawilżona, a przez to bardziej miękka, co znacznie ułatwi usuwanie łusek łojotokowych. Odpowiednio dobrana emulsja pomoże również przywrócić skórze właściwą równowagę, zapobiegając dalszemu rozwojowi ciemieniuchy.

Ciemieniucha jest dolegliwością związaną z nadmiernym produkowaniem łoju, jednak nie oznacza to, że w walce z nią należy ograniczyć czy całkowicie wyeliminować nawilżanie — wbrew przeciwnie! Nadmiernie przesuszająca i łuszcząca się skóra głowy dziecka potrzebuje produktu pielęgnacyjnego, który zadba o jej właściwe nawilżenie. Niezbędny będzie więc krem odżywczy, o składzie kojącym i łagodzącym. Należy jedynie pamiętać, by wybrany kosmetyk pielęgnacyjny można było stosować już od 1. dnia życia malucha — nie każdy będzie się do tego nadawał. Zanim więc postawisz na zakup konkretnego, upewnij się, że jest on bezpieczny dla Twojego dziecka.

Dobre kosmetyki i systematyczność — podstawa walki z ciemieniuchą

Nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji nie pomogą Ci zwalczyć ciemieniuchy u malucha, jeśli nie zadbasz o systematyczność ich stosowania. Bardzo ważna jest konsekwencja w działaniu, gdyż tylko ona będzie w stanie przynieść najlepsze efekty. Pamiętaj o tym, codziennie myjąc pociesze głowę, a ciemieniucha szybko przestanie być waszym problemem. Powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.