Lekarz robi badanie USG pacjentowi

Diagnostyka obrazowa pozwala na obejrzenie przekroju narządu, który znajduje się głęboko w ciele, a tym samym na obserwację m.in. zmian patologicznych. Jednym z rodzajów diagnostyki obrazowej jest badanie USG, w którym wykorzystuje się własności ultradźwięków. Na jakość tego badania wpływa kilka czynników, w tym parametry ultrasonografu. Przyjrzyjmy się bliżej, co wpływa na jakość diagnostyki obrazowej w przypadku USG.

Wykorzystywany w badaniu sprzęt

Na jakość obrazu, a ostatecznie na jakość wyników badań wpływa przede wszystkim rodzaj wykorzystywanego w badaniu sprzętu. Im nowocześniejsza i wyższej jakości aparatura, tym lepsza jakość diagnostyki obrazowej. Obecnie coraz częściej obok nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zaawansowanych funkcji korzysta się ze sztucznej inteligencji. Tak jest na przykład w aparatach ultrasonograficznych marki SAMSUNG dostępnych w ofercie autoryzowanego dystrybutora aparatów ultrasonograficznych GEMED. AI pozwala m.in. na śledzenie lokalizacji nerwów w obszarach bólu w czasie rzeczywistym, co znacznie zwiększa możliwości zastosowania aparatów USG.

Na jakość diagnostyki obrazowej wpływa także wygoda i ergonomia korzystania z aparatury, która poprawia komfort pracy oraz badania. Dlatego nowoczesne aparaty USG powstają we współpracy z lekarzami oraz pacjentami – przykładem może być ultrasonograf z wbudowanym fotelem ginekologicznym.

Jakość obrazu

Obraz jest wiarygodny diagnostycznie, kiedy ma cechy, które pozwalają na właściwą interpretację informacji diagnostycznej. Na jakość obrazu ma natomiast wpływ kontrast, rozdzielczość, szumy, artefakty oraz zniekształcenia przestrzenne. Dlatego nowoczesne aparaty ultrasonograficzne oferują kontrastowy obraz ze wzmocnionymi granicami tkanek, wyświetlają gradienty objętościowe oraz gwarantują obraz w wysokiej rozdzielczości także w 3D i 4D. Równie ważna dla jakości diagnostyki obrazowej jest minimalizacja poziomu szumów, ograniczenie pojawiania się artefaktów oraz brak dodatkowych zniekształceń.

Warunki obserwacji

Oczywiście ani wysokiej jakości sprzęt, ani wiedza specjalisty nie pomoże, jeśli nie zostaną zachowane właściwe warunki obserwacji. Mowa tutaj w szczególności o przygotowaniu pacjentów, a także czynnikach nie zawsze od nich zależnych. Dla przykładu, przy badaniach USG jamy brzusznej ujemny wpływ na jakość obrazu mają gazy lub dym tytoniowy, a widoczność układu moczowego poprawia wypełniony pęcherz. W przypadku badań ciężarnych kobiet jakoś badania obrazowego jest natomiast zależna m.in. od objętości tkanki podskórnej, a także ułożenia płodu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.