Mężczyzna z zapaleniem przyzębia przed lustrem w łazience

Zapalenie przyzębia to schorzenie, które prowadzi do rozwoju nieodwracalnych zmian. Najczęściej wywołują go bakterie mnożące się w jamie ustnej. Objawy stanu zapalnego przyzębia nie powinny być bagatelizowane, gdyż ostatecznie mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Co pomaga na zapalenie przyzębia?

Co to jest zapalenie przyzębia?

Zapalenie przyzębia, inaczej periodontitis, to choroba infekcyjna obejmująca tkanki przyzębia, czyli dziąsło, ozębną i kość. Rozwija się w wyniku znacznego nagromadzenia płytki nazębnej powyżej i poniżej linii dziąseł, która stanowi idealną pożywkę dla namnażających się bakterii. Z tego powodu niezwykle ważna jest regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Pierwsze objawy choroby dziąseł mogą wystąpić już po ok. 4 tygodniach nieprawidłowego usuwania resztek pokarmowych i osadów nazębnych. Zwykle choroby przyzębia rozwijają się długotrwale, a niepokojące sygnały pozostają długo bagatelizowane. Przewlekłe zapalenie przyzębia może jednak być przyczyną rozwoju schorzeń ogólnoustrojowych (m.in.: cukrzycy, miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych). Wykazano też związek stanu zapalnego z wystąpieniem porodu przedwczesnego lub niskiej masy urodzeniowej noworodka.

Jak rozpoznać zapalenia przyzębia?

Istnieje kilka sygnałów, których obecność powinna skutkować udaniem się na konsultację stomatologiczną w celu prawidłowego rozpoznania problemu i zastosowania odpowiedniej terapii. Zapalenie przyzębia to poważne schorzenie, którego skutki są nieodwracalne. Może prowadzić do rozchwiania i ostatecznej utraty zębów. Tkanki przyzębia odpowiadają bowiem za utrzymanie zębów w fizjologicznej lokalizacji, prawidłowy rozkład sił generowanych w trakcie żucia oraz odżywienie zębów i proces gojenia. Z tego powodu stan zapalny przyzębia nie powinien być ignorowany.

Najczęstsze objawy zapalenia przyzębia to:

  • ból dziąseł (w początkowym etapie o niewielkim nasileniu);
  • zwiększona wrażliwość dziąseł na dotyk;
  • krwawienie z dziąseł, zauważalne zwłaszcza przy szczotkowaniu, nitkowaniu lub podczas gryzienia twardych pokarmów;
  • zmiana kształtu i barwy dziąsła – zaczerwienienie i obrzęk pojawiają się wokół jednego lub większej liczby zębów;
  • nieświeży oddech;
  • zauważalne „wydłużenie się” korzeni zębów, do którego przyczynia się recesja dziąsła;
  • patologiczne kieszonki dziąsłowe;
  • wrażenie rozchwiania zębów;
  • przemieszczanie i rotacja zębów jako ostatnie stadium przed ich utratą.

Co pomaga na stan zapalny przyzębia?

Nie istnieją leki na zapalenie przyzębia, których nawet długookresowe przyjmowanie mogłoby doprowadzić do pełnego wyleczenia zapalenia przyzębia. Najskuteczniejszym sposobem na domowe leczenie jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej.

Istotne jest wyrobienie nawyku prawidłowej techniki mycia zębów szczoteczką z miękkim włosiem. Ważne, by jak najdokładniej usuwać osad nazębny z okolicy przydziąsłowej. Najlepsze jest wykonywanie ruchów obrotowo-wymiatających, które zapewniają efektywne czyszczenie i jednocześnie nie podrażniają dziąseł.

Należy też pamiętać o przestrzeniach międzyzębowych. W tym celu zaleca się nitkowanie zębów oraz stosowanie szczoteczek międzyzębowych lub flosserów. Skutecznym narzędziem w ograniczeniu namnażania się flory bakteryjnej w ustach jest też specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej.

Istotne jest przy tym również pozbycie się negatywnych nawyków, w tym zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Warto pamiętać też o prawidłowo zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały.

Jeśli mimo codziennego dbania o czystość jamy ustnej, pojawiają się niepokojące objawy sugerujące chorobę dziąseł, trzeba udać się do na wizytę kontrolną u dentysty. W gabinecie stomatologicznym przeprowadzany jest zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz fluoryzacja. Jeśli stan przyzębia tego wymaga, zalecana jest wizyta u periodontologa. Zaproponuje on najlepszą metodę na leczenie zapalenia przyzębia i eliminację stanu zapalnego oraz spłycenie patologicznych kieszonek dziąsłowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.