Olejek z nagietka

Świat z powrotem wraca do używania ziół w lecznictwie. Jest to jak najbardziej racjonalne podejście do terapii. Leki syntetyczne uzależniają nas od rynku medycznego oraz od środków, które mają też skutki uboczne. Jednak zioła to nie są leki, które można stosować  bezkarnie, ich nadmierne i lekkomyślne zażywanie może być niekorzystne dla organizmu.

Zioła w fitoterapii skąd brać wartościowe informacje?

Na przestrzeni wieków powstało wiele wartościowych opracowań i zielników, w których znajdziemy wiele wiedzy na ten temat. Jeden z najbardziej wartościowych blogów na temat ziół prowadzony jest przez dr Henryka Różańskiego.

Najstarsze dzieła dotyczące ziołolecznictwa

Już w starożytności przygotowywano różne ziołowe leki. O postępie w medycynie starożytnych cywilizacji świadczą zachowane do dziś dzieła:

Pen-tsao Kang-mu – kompendium wiedzy fitoterapii chińskiej, w którym znajdziemy opis właściwości około 350 leków, w tym ziołowych. Dzieło to datuje się na 3 tysiąclecie p.n.e.

Papirus Ebersa – jeden z najlepiej zachowanych zbiorów ziół oraz leków z nich wyrabianych, powstał jeszcze przed X w p.n.e. z odczytanego tekstu wnioskować można, że jest to dzieło powstałe na podstawie wcześniejszych źródeł.

Czasy nowożytne

Książka i kwiaty leżą na stoleIbn sina – jego dzieła to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat urazów, ziół i ich stosowania. Napisał wiele dzieł, które były źródłem dla późniejszych publikacji.

Herbarz Polski – autorstwa Marcina Urzędowa dostępny w oryginale online i zawierający spis roślin leczniczych i ich zastosowanie, napisany jest w języku polskim. Pismo gotyckie, przeplatane gęsto łaciną, nie ułatwia nam zagłębiania się w tajniki średniowiecznego ziołolecznictwa, ale lektura rozłożona na kilka części jest łatwiej strawna i warta uwagi.

Zielnik – autorstwa Syreniusza, zawiera również istotne informacje na temat ziołolecznictwa. Znajdziemy tam interesujące informacje na temat ziół w gospodarstwie domowym i nie tylko.

Zioła ojca Klimuszko – zakonnicy latami doskonalili sztukę leczenia ziołami, a posiadając umiejętność pisania, skrzętnie notowali to co odkryli. Dzięki temu, mamy takie dzieła jak Zielnik klasztorny autorstwa Ojca Grzegorza Sroki i wiele innych.

Eliza Orzeszkowa – kojarzy się większości z dziełem Nad Niemnem i nie podejrzewam, że ktoś wam powiedział iż spisywała też rośliny lecznicze. W dość poetycki sposób opisała stosowane w jej okolicy przez ludność wiejską preparaty ziołowe – obecnie te zapiski są cennym zbiorem dla etnologów i nie tylko.

Czy faktyczna oparta na badaniach literatura fitoterapii jest dostępna?

Owszem, wśród dzieł powstających w oparciu o nowoczesne techniki badań ziół i preparatów z nich jest ich wiele.

Poradnik zielarski, Poradnik Fitoterapii – obie książki są autorstwa dr Henryka Różańskiego – wybitnego polskiego naukowca, który pracuje nieprzerwanie nad składem ziół, tłumaczy dzieła zielarskie z różnych języków, a także prowadzi bardzo wartościowego bloga.

Zioła i ich stosowanieksiążka autorstwa B. Kuźnicka i M. Dziak opisuje poszczególne zioła, ich zastosowanie i wykorzystanie w produkcji konkretnych preparatów. Książka wydana przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Ziołolecznictwo to podstawa w leczeniu człowieka. Większość preparatów, które obecnie powstają w laboratorium, to po prostu odtworzone substancje znane w przyrodzie. Nauka o ziołach jest jednak bardziej skomplikowana, gdyż skład rośliny (sprawdź na blogu rozanski.li) jest bardzo zróżnicowany. Dlatego, działanie leku roślinnego, mimo tego samego praktycznie czynnika, może być odmienne od leku syntetycznego.

Źródła:

http://www.czytamwszedzie.pl/

Wikipedia

http://rozanski.li

Zioła i ich stosowanie

Herbarz Polski

 

One Reply to “Fitoterapia – przegląd wartościowych publikacji”

  1. Mam kilka książek o ziołach. Od kiedy piję polecane mieszanki czuję się o wiele lepiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.