Fizjoterapia

Fizjoterapia to nauka medyczna, która skupia się na utrzymaniu, rozwijaniu i przywracaniu zdolności ruchowych i funkcjonalnych człowieka. Zajmuje się łagodzeniem przebiegu procesów chorobowych oraz ich skutków, a także pomaga odzyskać sprawność po urazach. Do tego celu wykorzystuje między innymi ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne.

Czym zajmuje się fizjoterapia?

Fizjoterapia jest jednym z elementów rehabilitacji, choć terminy te często błędnie używane są zamiennie. Rehabilitacja obejmuje znacznie szerszy zakres działań, skierowanych zarówno na sferę psychicznego, jak i fizycznego zdrowia pacjenta. Fizjoterapia z kolei koncentruje się jedynie na przywróceniu choremu sprawności fizycznej. Fizjoterapeuci posiadają wiedzę nie tylko z zakresu nauk medycznych, ale również kultury fizycznej, nauk behawioralnych oraz społecznych – psychologii, socjologii i pedagogiki.

Komu może pomóc fizjoterapia?

Fizjoterapia wykorzystywana jest do leczenia dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Zajmuje się poprawą sprawności osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia sprawności ruchu, które mogą być spowodowane procesem starzenia się, urazem lub chorobą. Z pomocy fizjoterapeutów korzystają między innymi osoby, które przebyły udar, doświadczyły urazu czaszkowo-mózgowego, wielonarządowego lub urazu rdzenia kręgowego, cierpią na schorzenia przewlekłe, takie jak np. stwardnienie rozsiane i astma, odczuwają ból kręgosłupa lub stawów obwodowych, a także osoby po złamaniach kości lub uszkodzeniach stawów. Fizjoterapia zajmuje się również korygowaniem wad postawy zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jakie metody stosowane są w fizjoterapii?

W procesie fizjoterapii wykorzystuję się przede wszystkim kinezyterapię, fizykoterapię, masaż leczniczy oraz hydroterapię. Kinezyterapia polega na leczeniu ruchem, jej podstawą są więc różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne (gimnastyka lecznicza). Celem tej metody jest przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej pacjenta. W fizykoterapii w celach leczniczych wykorzystywane są zjawiska fizyczne, takie jak pole elektromagnetyczne, prąd elektryczny, ultradźwięki, promieniowanie laserowe oraz niska temperaturę (krioterapia). Fizykoterapia stosowana jest między innymi do usprawnienia mięśni po urazach (np. złamaniach) oraz uśmierzenia bólu. Masaż leczniczy działa przeciwbólowo, antystresowo i antystresowo. Z kolei hydroterapia (leczenie wodą) ma na celu zwiększenie odporności organizmu i zmniejszenie stresu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.