Trzoda z problemami zdrowotnymi

Hodowla zwierząt w Polsce przede wszystkim skupia się na bydle, trzodzie chlewnej oraz drobiu. Aby zwierzęta hodowlane były zdrowe, a ich chów opłacalny, należy zapewnić im odpowiednie warunku do rozrostu. Pomieszczenia gospodarskie powinny być czyste i dostosowane do potrzeb zwierząt, a podawana pasza – najwyższej jakości. Stan zdrowia zwierząt wpływa na zdrowie ludzi, którzy spożywają produkty odzwierzęce, ale również zajmując się zwierzętami istnieje ryzyko wpływu na nasze zdrowie.

Zagrożenia hodowli zwierząt

Poza czynnikami ekonomicznymi, jak na przykład koszt chowu i jego opłacalność istnieje szereg zagrożeń, znacząco wpływających na stan hodowli. Do takich zagrożeń należy zaliczyć choroby dotykające zwierzęta, które mogą zdziesiątkować stada. Głośno jest o wirusie afrykańskiego pomoru świń, który może zaatakować trzodę chlewną  oraz o zakażeniach grzybami, które dotykają zarówno bydło, jak i kury.

Grzyby znajdujące się w pożywieniu zwierząt mogą stać się przyczyną wielu chorób. Jednym z podstawowych objawów świadczących o zarażeniu trzody chlewnej grzybami lub zatruciu mykotoksynami jest biegunka. Hodowle zwierząt może także zmniejszyć coraz częściej występująca w Polsce susza, która zmniejszy ilość zbóż, przeznaczonych na pasze. Trzeba wtedy posiłkować się paszami zewnętrznymi, na których jakość uprawy nie mamy wpływu.  Niestety, pasza może być zakażona bakteriami i wirusami.

Jak dbać o zwierzęta hodowlane?

Zanim będziemy musieli przeciwdziałać biegunce u trzody chlewnej, warto jest wprowadzić działania mające zminimalizować ryzyko chorób. Wbrew pozorom, tak prozaiczna sprawa jak higiena ściółki, ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie zwierząt hodowlanych. Przez kontakt z zainfekowanym podłożem, bakterie, pasożyty czy wirusy mogą przeniknąć do organizmu zwierząt. Słaba higiena ściółki może doprowadzić do wielu chorób układu pokarmowego, nerwowego czy płciowego. Biegunka u trzody chlewnej to nie tylko problemy z układem trawiennym, to przede wszystkim niebezpieczne objawy, mogące zagrażać zdrowiu i życiu zwierząt.

Warto korzystać z sorbentów przeciw grzybom, które charakteryzują się właściwościami antyzbrylającymi i antydrobnoustrojowymi, a dzięki aromatyzowaniu olejkami eterycznymi wykazują działania uspokajające na zwierzęta. Budynki inwentarskie i miejsca przebywania zwierząt warto jest projektować tak, by zapewniały dobrą wentylację.

Minerały przyjazne zwierzętom hodowlanym

Składniki mineralne znajdują się w łatwo dostępnych sorbentach przeciw grzybom i antyzbrylaczach, ułatwiających utrzymanie stanu ściółki na wysokim poziomie. Produkty te, zapobiegając zakażeniu trzody chlewnej wirusami i grzybami, zapobiegają występowaniu groźnej dla zwierząt hodowlanych biegunki, mogącej powodować liczne, trudne do wyleczenia choroby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.