Dziewczynka sprawiajaca problemy wychowawcze jest u psychologa

Twoje kilkuletnie dziecko reaguje agresją bez powodu, nie dogaduje się z rówieśnikami czy też wykazuje inne niepokojące zachowania? W pewnym momencie samodzielne próby zapanowania nad sytuacją mogą nie wystarczyć i konieczne będzie sięgnięcie po profesjonalną pomoc. Sprawdź, u jakich specjalistów możesz liczyć na wsparcie, gdy twój kilkulatek sprawia problemy wychowawcze.

Psycholog dziecięcy

Do wizyt u psychologów nadal podchodzi się w Polsce z dużą dozą nieufności, ale warto pamiętać, że zgłoszenie się po profesjonalną pomoc jest w rzeczywistości oznaką dojrzałości i odpowiedzialności rodziców. Psycholog dziecięcy może pomóc nie tylko dziecku, ale także jego opiekunom. Podczas spotkań może wyjaśnić rodzicom, dlaczego maluch zachowuje się w określony sposób, a także rozwiać pewne obawy czy też udzielić cennych porad.

Nie należy też obawiać się, że wizyty będą dla dziecka nieprzyjemne. Bardzo często gabinety psychologów dziecięcych przypominają sale zabaw, dzięki czemu kilkulatek nie będzie się tak stresować i może nawet nie zrozumieć, że jest u specjalisty. W ten sposób może też być bardziej skłonny do rozmowy z nieznajomym. Psycholog wiele ważnych wniosków może wyciągnąć również z obserwacji dziecka podczas zabawy.

Pedagog szkolny

W przypadku dzieci w wieku szkolnym można zwrócić się po pomoc do pedagoga pracującego w placówce. Często taki specjalista zna już dziecko, które trafiało do niego ze względu na swoje zachowanie względem nauczycieli i rówieśników. Jeśli na dodatek maluch lubi pedagoga, to rozmowa z nim może dać naprawdę dobre i dość szybkie efekty. Niekiedy tacy specjaliści pracują również w przedszkolu.

Rodzice mogą szukać pomocy także w lokalnych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. W takich miejscach często można spotkać się z co najmniej kilkuosobową kadrą, zrzeszającą zarówno psychologów, jak i pedagogów – co ułatwia znalezienie specjalisty specjalizującego się w konkretnych problemach czy też takiego, który wzbudzi zaufanie dziecka. Także w takiej poradni diagnoza opiera się w dużej mierze na obserwacji malucha m.in. podczas zabawy. Ponadto pedagog/psycholog z poradni może udzielić rodzicom wielu ważnych wskazówek dotyczących postępowania z pociechą.

Psychoterapeuta

W niektórych, nieco trudniejszych przypadkach, konieczna może okazać się psychoterapia. Dość często zachęca się rodziców do skorzystania z terapii rodzinnej, która jest dostępna między innymi u specjalistów z sieci klinik Psychomedic. Istnieją różne podejścia do prowadzenia takich spotkań, dlatego przebieg terapii może wyglądać różnie w zależności od specjalisty i problemów oraz potrzeb rodziny. Możecie mieć jednak pewność, że psychoterapeuta zatroszczy się w trakcie sesji o komfort dziecka i całej rodziny.

Należy pamiętać, że terapia to proces, który może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Poszczególne spotkania mogą mieć formę sesji z udziałem całej rodziny, indywidualnych konsultacji z rodzicami czy też wizyty skupionej na dziecku. Psychoterapia może okazać się pomocna nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców, którzy często są nieświadomi tego, że problemy wychowawcze mogą wynikać z ich własnych doświadczeń z dzieciństwa i powielania szkodliwych wzorców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.