Syrop z kwiatów bzu

Mając małe dzieci prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć z nieżytem górnych dróg oddechowych. Dlatego już na pierwszej wizycie u lekarza warto dowiedzieć się jak szybko reagować na pierwsze objawy.

Domowa apteczka malucha

W domowej apteczce powinien znajdować się na pewno lek na obniżenie temperatury. Przy czym obniżamy temperaturę, która jest powyżej 37,5o C. Jeśli jest poniżej, uznaje się to za stan podgorączkowy, w którym organizm sam walczy z drobnoustrojami. Do zniżania temperatury u dzieci stosuje się paracetamol w syropku, czopkach, albo przeciwzapalnie ibuprofen również w takiej formie.

Sygnały, że ruszamy do lekarza

Oprócz gorączki jest jeszcze wiele innych sygnałów choroby. Jeśli tylko wystąpią drgawki, omdlenia od razu dzwonimy i szukamy lekarza, który przyjmie dziecko natychmiast. Zwykła gorączka związana z przeziębieniem nie powinna tak działać na dziecko. W przypadku bólów brzucha i innych nietypowych dolegliwości, też należy złożyć wizytę u lekarza, aby wykluczyć inne choroby. Także przeciągające się przeziębienie powinno być sygnałem do szukania pomocy lekarskiej.

Co może przepisać lekarz

Oczywiście zależy od postawionej diagnozy. W przypadku gdy patogenem jest wirus to będą to leki wspomagające pracę organizmu. Tylko zakażenie bakteriami można powstrzymać antybiotykami. Jednak równocześnie należy przyjmować bakterie, które zabezpieczą przewód pokarmowy przed problemami. Obecnie jest duży wybór odpowiednich antybiotyków w różnych przedziałach cenowych, leki generyczne są zazwyczaj tańsze niż leki oryginalne.

Kaszel przeszkadza spać

Herbatka ziołowaJeśli dziecko jest za małe aby przyjmować syropki, warto robić inhalacje, nawet solą fizjologiczną. Warto zadbać o aromaterapię w pokoju, nadają się do tego kropelki, plasterki, maści, do wazonu z wodą warto wstawić kilka gałązek sosny. Warto przy tym mieć odpowiedni syrop. Dla dzieci najlepsze są te z roślin np. prawoślazu, lipy, bzu.

Katar w przeziębieniu

W przeziębieniu gorączce i bólowi gardła towarzyszy nieżyt błony śluzowej nosa. Aby zmniejszyć katar zniżamy temperaturę w pomieszczeniu do 20o C i podajemy herbatę z majeranku (najlepiej świeżego, ale może być suszony), można też użyć maści majernakowej. Nadmiar wydzieliny w nosie utrudnia oddychanie, dlatego warto poszukać skutecznego sposobu na jego ograniczenie. Na pewno warto go usuwać rozrzedzając wodą morską i aspiratorem.

Dzieci łapią przeziębienie co chwilę. Organizm musi się „nauczyć” jak walczyć z chorobami jednak i tak trzeba go wspomagać, w tej walce. W domowej aptece powinny być leki zniżające gorączkę, rozrzedzające wydzielinę z płuc, łagodzące kaszel (syropy), zmniejszające wydzielinę z nosa.

One Reply to “Przeziębienie u dziecka – co podawać”

  1. Pamiętam z dzieciństwa okropny smak syropu cebulowego… koszmar. Gdyby tak mama robiła zamiast z cebuli to z mniszka czy bzu, za to na pewno nie chorowaliśmy tyle co inni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.