Orzechy są cennym źródłem białka

W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć niczego, aby móc dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Znaczenie mają węglowodany, tłuszcze, białko. Bez tego ostatniego nie można byłoby mówić o rozwoju mięśni, zdolności do regeneracji, sprawnym układzie odpornościowym.

Białko to budulec, niezbędny element do zachowania zdrowia. Istotne jest to, aby nie przesadzić z jego ilością w diecie, co jest równie szkodliwe, jak jego niedobór. Znaczenie ma źródło białka, najlepsze będzie to pozyskiwane z naturalnych produktów spożywczych, a nie z wysoko przetworzonej żywności.

Skąd brać białko w diecie? Z pomocą przychodzą naturalne źródła

Przyjmuje się, że na kilogram masy ciała przypadać powinno 0,9 g białka do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten składnik odżywczy. Zwiększa się ono w przypadku sportowców i rekonwalescentów. Podstawowym źródłem białka jest oczywiście mięso, najlepiej jednak wybierać gatunki z jak najniższą zawartością tłuszczów nasyconych. Godne polecenia są przede wszystkim kurczak i indyk, ale możliwości jest oczywiście zdecydowanie więcej – wołowina, cielęcina, wieprzowina, baranina, dziczyzna. Zaraz po mięsie są ryby, łatwiej trawione przez organizm, nie obciążają tak układu pokarmowego jak mięso. Sporo białka ma łosoś, tuńczyk, makrela, pstrąg, dorsz, mintaj. Nabiał i jajka to kolejne świetne źródła białka zwierzęcego. Do wyboru jest wiele rodzajów serów, jaj, jogurtów, mleka – różnią się one zawartością nie tylko białka, ale też tłuszczu.

Dieta oparta na białku

Źródłem białka są produkty pochodzenia nie tylko zwierzęcego, ale też roślinnego. Przykładem będą rośliny strączkowe, czyli soczewica, ciecierzyca, fasola, groszek. Nie brakuje też przetworów wegańskich w postaci tempeh, tofu, parówek sojowych. Produkty zbożowe również zawierają w sobie białko, szczególnie komosa ryżowa, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty.

Orzechy i nasiona również obfitują w białko, przede wszystkim migdały, orzechy arachidowe, słonecznik, sezam. Praktycznie w każdych orzechach znajduje się mniejsza lub większa ilość białka. Można więc wzbogacić swoje menu o orzechy włoskie, pinii, makadamia, laskowe, brazylijskie, nerkowce. Świetnie sprawdza się masło orzechowe, które jest łatwiej trawione niż suche orzechy, których wiele osób nie przeżuwa dokładnie, przez co organizm ma trudności z wydobyciem z nich wszystkich cennych składników odżywczych. Nie ma sensu skupiać się wyłącznie na jednym źródle białka, mając do wyboru tak wiele możliwości. Dieta powinna być różnorodna, więc jeśli nie ma się na nic uczulenia, warto sięgać po wszystko –  oczywiście z umiarem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.