Rezonans magnetyczny

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego (ang. magnetic resonance imaging) jest metodą diagnostyczną, która pozwala na nieinwazyjne, bezbolesne i wysoce precyzyjne badanie wielu struktur naszego organizmu. Badanie to wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, dzięki którym możemy z łatwością spojrzeć w głąb ludzkiego organizmu. Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Zalety obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI)

Największą zaletą MRI jest precyzja obrazowania tkanek i narządów. Bardzo często jest ona na tyle wysoka, że można ją porównać z bezpośrednią obserwacją tkanki. Pozwala to uniknąć dodatkowych procedur medycznych, które bywają uciążliwe i bolesne dla badanego pacjenta, jak na przykład biopsja. Kolejną z zalet MRI jest fakt, że w odróżnieniu od klasycznego badania przy udziale promieni Roentgena czy bardziej złożonej tomografii komputerowej, pacjent nie jest narażony na promieniowanie jonizujące. Innym plusem obrazowania rezonansem magnetycznym jest niezwykle wysoka użyteczność w badaniu tkanek miękkich takich jak więzadła, chrząstki oraz narządów, w tym serca, mózgu czy oczu.

Badanie kręgosłupa za pomocą MRI

Obrazowanie kręgosłupa metodą rezonansu magnetycznego pozwala na diagnostykę wielu przypadłości. Dzięki MRI można zdiagnozować deformacje i wady wrodzone kręgosłupa, infekcje znajdujące się w samym kręgosłupie lub jego okolicach, uszkodzenia kręgosłupa czy jego patologiczne skrzywienia boczne (skolioza). Ponadto obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego dostarcza szczegółowych informacji dotyczących krążków międzykręgowych. Jest to o tyle ważne, że nieprawidłowości w obrębie tych struktur przyczyniać się mogą do ogromnych dolegliwości bólowych i generalnego zaburzenia komfortu życia pacjenta. Przykładami zaburzeń w obrębie kręgów kręgosłupa, które mogą wystąpić na całej jego długości, są wszelkiego rodzaju przepukliny, dyskopatie oraz kręgozmyki.

Badanie odcinka szyjnego kręgosłupa

Odcinek szyjny kręgosłupa zbudowany jest z siedmiu kręgów, które posiadają delikatniejszą budowę w porównaniu z kręgami odcinka piersiowego czy lędźwiowego. Z tego faktu wynika, że odcinek ten jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju urazy. Dzięki MRI możemy diagnozować przypadłości takie jak przepukliny międzykręgowe oraz inne degeneracje dotyczące kręgów, nieprawidłowości w układzie naczyniowym, a także dysfunkcje tkanek miękkich, znajdujących się w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Nieinwazyjna metoda badania mózgu

Rezonans magnetyczny pozwala na szczegółową diagnostykę mózgowia w sposób bezinwazyjny. W przypadku MRI głowy można zdiagnozować tętniaki i inne zaburzenia układu naczyniowego, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, hydrocefalię (tj. nagromadzenie płynu w mózgowiu), udary krwotoczne i niedokrwienne, guzy, infekcje, zaburzenia hormonalne takie jak zespół Cushinga czy akromegalia, stany zapalne. MRI jest badaniem wysoce precyzyjnym i pozwala na pełną diagnostykę mózgowia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.