Zdjęcie pantomograficzne

W trakcie leczenia stomatologicznego pacjenci bardzo często kierowani są na dodatkowe badania diagnostyczne. Jednym z nich jest zdjęcie pantomograficzne, profesjonalnie określane mianem zdjęcia rentgenowskiego twarzoczaszki. Jakie są wskazania do wykonania tego badania?

Co to jest zdjęcie pantomograficzne? Kiedy się je stosuje?

Pierwszy raz spotkałeś się z tym określeniem? Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest zdjęcie pantomograficzne? Otóż to nic innego jak specjalistyczne zdjęcie RTG panoramiczne zębów stosowane głównie w stomatologii, do którego wykonania wykorzystuje się urządzenie zwane pantogramem, emitujące promieniowanie rentgenowskie. Badanie to zazwyczaj przeprowadza się w diagnostyce chorób zębów (np. próchnicy) i przyzębia (np. parodontozy), przed i po leczeniu endodontycznym (kanałowym), w ocenie przebiegu leczenia ortodontycznego, a także planowania leczenia protetycznego i implantologicznego. Innym wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są choroby kości twarzoczaszki, zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych oraz zatokach.

Zdjęcie pantomograficzne – przeciwwskazania

Pomimo tego, że do badania wykorzystuje się bezpieczną dawkę promieniowania, to niestety nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Głównym przeciwwskazaniem do wykonania RTG zęba jest oczywiście ciąża, dlatego też kobiety spodziewające się dziecka powinny powiadomić lekarza o swoim stanie. Jak powszechnie wiadomo, każda nawet niewielka dawka promieniowania rentgenowskiego może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój płodu. Niemniej jednak w skrajnych przypadkach lekarz stomatolog może zadecydować o przeprowadzeniu badania. Dotyczy to przede wszystkim pacjentek z poważnymi mechanicznymi urazami zęba oraz zaawansowane stany zapalne miazgi zębowej.

Przygotowania do badania

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań. Jedyne o czym należy pamiętać, to wyjęcie z jamy ustnej wszystkich metalowych przedmiotów umiejscowionych w okolicy twarzy, np. kolczyków. Badanie trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund i co najważniejsze jest w pełni bezbolesne.

Ile kosztuje zdjęcie pantomograficzne?

Zastanawiasz się, jaka jest cena RTG zęba? Obecnie badanie to wykonywane jest w większości klinik stomatologicznych oraz niektórych przychodniach, a jego koszt waha się z reguły w granicach od 40 do 80 zł. Warto tutaj również wspomnieć, że badanie nie jest refundowane przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia).

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.