Młody kierowca prowadzi samochód po otrzymaniu prawa jazdy

Wiele osób błędnie zakłada, że mając wadę wzroku będzie miało problemy z uzyskaniem zaświadczenia lekarskiego od lekarza orzecznika. Tymczasem w rzeczywistości rzadko kiedy problemy ze wzrokiem mogą utrudniać zdobycie uprawnień dla kierowców w kategorii B.

Osoby z wadą wzroku, która jest odpowiednio korygowana nie mają żadnych problemów ze zdobyciem zaświadczenia lekarskiego. Na badanie mogą bowiem przyjść z okularach lub soczewkach kontaktowych, które noszą na co dzień. Jest bowiem oczywiste, że także za kierownicą będą siadać zaopatrzeni w sprzęt korygujący wzrok. Nieco inaczej jest w przypadku osób, które są na przykład krótkowidzami, ale nic z tym nie robią. Wtedy standardowe badanie lekarskie, czyli czytanie literek na tablicy może być nie do przejścia. Adekwatna sytuacja występuje w przypadku osób z wadami słuchu, które są korygowane za pomocą odpowiednio dobranych aparatów słuchowych. Nie jest to żadnym przeciwwskazaniem do otrzymania zaświadczenia lekarskiego.

Problem z daltonistami

Daltonizm, czyli brak widzenia kolorów lub problemy z ich prawidłowym rozróżnianiem również nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Wiele zależy od konkretnego lekarza orzecznika i jego podejścia do kwestii daltonizmy. Jednak większość lekarzy nie widzi w tym problemu i najczęściej wystawia zaświadczenia czasowe na kilka lat. Po tym czasie kierowca musi powtórzyć badania. Warto jednak mieć świadomość, że osoby z daltonizmem mogą otrzymać jedynie prawo jazdy w kategorii A czy B. W przypadku prawa jazdy w kategorii C będzie to już poważnym problemem i absolutnym przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu kierowcy.

Gdzie otrzymać zaświadczenie?

Konieczność wykonania badań lekarskich to standard w przypadku osób, które chcą zapisać się na kurs prawa jazdy. Zanim bowiem przystąpią do nauki, muszą wyrobić sobie profil kandydata na kierowcę, czyli PKK, do którego niezbędne jest posiadanie orzeczenia lekarskiego. Badania należy wykonać u lekarza, który ma uprawnienia do wystawiania takich zaświadczeń. Nie można więc wybrać się do pierwszego lepszego lekarza czy chociażby lekarza rodzinnego. Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą skorzystać z oferty na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/. Badania lekarskie wykonują tu lekarze orzecznicy, którzy są wpisani na listę lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich kierowców.

Za każdym razem, gdy wybieramy się na badanie, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas lekarz takie uprawnienia posiada. W przeciwnym razie stracimy czas i pieniądze na wizytę, na której dostaniemy zupełnie nieważne zaświadczenie. Wiele dobrych i sprawdzonych szkół jazdy ma swoich sprawdzonych lekarzy orzeczników czy przychodnie, które wykonują badania. Przy zapisywaniu się na kurs warto z takich namiarów skorzystać – są one stuprocentowo pewne. W przypadku badań dla przyszłych kierowców nie obowiązuje rejonizacja, ale również żadna refundacja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. A więc są to badania w pełni płatne. Ich koszt to 200 złotych i jest to kwota niezmienna, bez względu na to, którego lekarza orzecznika wybierzemy. W całym kraju cennik jest ten sam, jest to bowiem kwota odgórnie narzucona przepisami prawa.

Jak przebiega badanie dla przyszłych kierowców?

Badania lekarskie dla kierowców są pewnego rodzaju formalnością, której nie trzeba się obawiać. Każdy kierowca, który porusza się po polskich drogach takie badania kiedyś przeszedł. Samo badanie trwa około 20-30 minut. W tym czasie lekarz bada przede wszystkim nasz wzrok, słuch oraz zmysł równowagi. Sprawdza również nasz układ oddechowy oraz krążenia. Poza badaniem musimy liczyć się z koniecznością udzielenia odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszego stanu zdrowia. Lekarz musi bowiem wyeliminować te problemy zdrowotne, które mogą być przeciwwskazaniem do wydania zaświadczenia. Osoby, które cierpią na padaczkę lub cukrzycę, powinny przynieść na badanie kartę konsultacji neurologicznej lub diabetologicznej, która dla lekarza orzecznika będzie informacją o stanie zdrowia i poziomie opanowania choroby. Osoby z bardzo ciężka postacią cukrzycy czy padaczki mogą bowiem nie uzyskać zaświadczenia lub otrzymać zaświadczenie, a co za tym idzie, także prawo jazdy, jedynie czasowe.

W wielu przychodniach i prywatnych praktykach lekarzy orzeczników na badanie praktycznie nie trzeba czekać. Wolne terminy dostępne są zwykle z dnia na dzień, a nierzadko nawet tego samego dnia. Nie ma więc kolejek ani konieczności długiego oczekiwania na wizytę. A to znacznie przyspiesza zdobycie PKK i rozpoczęcie kursu nauki jazdy. Na badanie koniecznie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. W przypadku osób, które powtórnie wykonują badania, bo ich prawo jazdy straciło ważność, trzeba mieć również przy sobie stary dokument prawa jazdy.

Kiedy lekarz nie wystawi zaświadczenia?

Przeciwwskazaniem do uzyskania zaświadczenia dla przyszłych kierowców jest nie tylko ciężka postać padaczki czy cukrzycy. Problemy mogą mieć również osoby, które na co dzień przyjmują leki mogące obniżać ich sprawność psychofizyczną, szybkość reakcji czy podejmowania decyzji. Takie leki przyjmowane na stałe wykluczają możliwość bycia kierowcą. Jeśli jednak przyjmowane są jedynie czasowo, można po zakończeniu leczenia bez problemu uzyskać potrzebne zaświadczenie.

Lekarz orzecznik nie wystawi też zaświadczenia osobom uzależnionym od alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Tyle w teorii, bo w praktyce bardzo łatwo jest zataić przed lekarzem tego rodzaju problemy. Warto jednak pamiętać, że lekarz w czasie badania ma sporo możliwości wykrycia, czy dana osoba nie ma problemu z uzależnieniem. Nie bez powodu przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad oraz badanie ogólne. Może się więc okazać, że próby zatajenia uzależnienia nic nie dadzą i lekarz nie zgodzi się na wystawienie zaświadczenia nawet czasowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.