Wizyta u dentysty

Nie ulega wątpliwości, iż każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uzębieniu. Pragniemy olśniewać i zachwycać atrakcyjnym wyglądem. To zdecydowanie podnosi pewność siebie, a co za tym idzie wpływa na rozwój relacji międzyludzkich. O zaletach ładnego uśmiechu nie trzeba długo przekonywać. Jest on potrzeby zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Równe, białe zęby zrobią tak samo dobre wrażenie na rozmowie o pracę, jak na pierwszej randce. Niemniej jednak utrzymanie nieskazitelnego koloru zębów jest bardzo trudne, szczególnie, gdy pija się kawę, czarną herbatę czy pali papierosy. Nie bez znaczenia pozostają także nawyki żywieniowe i higiena jamy ustnej. Często bywa, że nawet zdrowe zęby nie satysfakcjonują nas swoją barwą.

Na szczęście, w obecnych czasach, gdy stomatologia estetyczna z każdym rokiem zyskuje na popularności, wybielenie szkliwa to czynność powszechna. Jest elementem codziennej pracy dentysty, a przy tym wiele osób decyduje się na zastosowanie dostępnych środków mających rozjaśnić uśmiech. W stomatologii estetycznej znajdują się proste zabiegi, które potrafią skutecznie przywrócić blask i nadać śnieżnobiały kolor naszemu uzębieniu! Zastanawiasz się, w jaki sposób wybielić swoje zęby? Która z metod wybielania zębów jest najskuteczniejsza? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Jak powstają przebarwienia nazębne?

Przebarwienia, z którymi zmagamy się najczęściej są wynikiem oddziaływania czynników zewnętrznych na ukształtowany ząb. Przyczyną żółknięcia są barwniki zawarte w pożywieniu, takie jak np. karoten, zawarty w marchewce czy pomidorach. Szkodliwe działanie na nasze uzębienie mają także sztuczne barwniki dodawane do słodyczy i napojów. Warto zaznaczyć, iż gazowane napoje zawierają w składzie kwasy, które uszkadzają szkliwo przez co jest ono bardziej podatne na przebarwienia. Duży wpływ na barwę naszego uśmiechu mają czerwone owoce, a więc maliny, borówki czy jagody oraz wszelkie używki – wino, lub wspomniane wcześniej kawa oraz czarna herbata. Dodatkowo, w przypadku palaczy pojawia się odrębny problem w postaci odkładania kamienia nazębnego. Dzieje się tak przez osadzanie substancji smolistych w jamie ustnej, co w konsekwencji powoduje gromadzenie się osadów w przestrzeniach międzyzębowych. Czynniki te sprawiają, że nasze zęby z czasem ciemnieją i tracą swój blask. Przebarwienia mogą być również efektem istniejących chorób lub schorzeń, np. choroby trzustki, krwi, choroby genetyczne czy zaburzenia hormonalne.

Techniki wybielania

Jak widać, wyeliminowanie wszystkich składników powodujących zmiany na zębach wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Na szczęście, na pomoc przychodzi nam stomatologia estetyczna, dzięki której możliwe jest zachowanie śnieżnobiałego wyglądu uzębienia bez konieczności odmawiania sobie aż tylu przyjemności. Wybielenie zębów niewątpliwie przywróci im blask i perfekcyjny kolor. Zawsze za najskuteczniejsze uważa się wybielanie w gabinecie dentystycznym. Powszechnie dostępne środki wybielające dają efekt jedynie po wcześniejszym oczyszczeniu zębów przez stomatologa. Stosuje się je najczęściej w celu podtrzymania efektu po uprzednim wybielaniu lub do delikatnego rozjaśnienia. Wyróżniamy dwie podstawowe metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym – wybielanie techniką „in office” lub wybielanie nakładkowe (domowe).

W gabinecie dentyści wybielają zęby dwoma podstawowymi sposobami – laserowo oraz z użyciem lamp. Wybielanie laserowe polega na nałożeniu na uzębienie żelu z nadtlenkiem wodoru (ze zdecydowanie większym natężeniem niż w wybielających paskach i pastach). Następnie preparat jest aktywowany wiązką lasera diodowego. Zabieg ten trwa około 30 minut i daje spektakularne efekty. Zęby mogą zostać wybielone nawet o kilka odcieni. W pracowni stomatologicznej często wykorzystuje się specjalne lampy emitujące niebieskie światło, które sprzyja wybielaniu zębów. Zabiegi z użyciem lampy przebiegają niemal tak samo, jak z użyciem lasera. Zimne światło aktywuje nadtlenek wodoru, co skutkuje nieskazitelną bielą zębów. Kolejnym ze skutecznych sposobów wybielania jest metoda nakładkowa. Taka metoda zajmuje więcej czasu, a jej kluczową zaletą jest możliwość przeprowadzenia zabiegu w domu. Na pierwszej wizycie u stomatologa pobierany jest odcisk uzębienia, na podstawie którego wykonywane są idealnie dopasowane nakładki na zęby. Gotowe nakładki z żelem wybielającym pacjent zabiera do domu. Zobowiązany jest do noszenia nakładek kilka godzin dziennie, ewentualnie może zakładać je na noc. Rozjaśnianie zębów odbywa się pod kontrolą lekarza. Zwykle proces ten trwa 2 tygodnie, a już po kilku dniach efekty zaczynają być wyraźnie widoczne.

Efekt wybielania zębów

Wybielanie w gabinecie

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym polega na uaktywnieniu prostych związków chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w głąb struktury zęba. W tej metodzie stosuje się substancje o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru, w związku z czym efekt osiągany podczas takiego procesu jest zwykle perfekcyjny. Potrzeba zaznaczyć, że rezultat wybielania u każdego pacjenta jest inny i nie może być zagwarantowany. Naturalny kolor zębów jest uzależniony od zabarwienia zębiny, grubości i gęstości szkliwa, a także predyspozycji genetycznych. Zważając na te czynniki nie da się przewidzieć ostatecznego efektu wybielenia. Kluczowymi zaletami zabiegu jest to, że trwa on stosunkowo krótko, rezultat jest szybko widoczny i istnieje mniejsze ryzyko urażania dziąseł niż przy wybielaniu domowym. Lekarz na początku ocenia barwę uzębienia, po czym oczyszcza je ze złogów i płytki nazębnej. Następnie zabezpiecza okolice okolice przyszyjkowe i dziąsła specjalnym środkiem. Kolejny krok to aplikacja preparatu wybielającego na zęby. Żel zostaje na zębach przez ok. 15-20 minut, podczas których oświetlany jest laserem bądź lampami. Po upływie tego czasu, stomatolog usuwa substancję z uzębienia i w razie potrzeby powtarza zabieg do uzyskania satysfakcjonującego efektu (maksymalnie do 3-4 razy). Pacjent przez kilka dni po zabiegu powinien stosować tzw. białą dietę, w czasie której konieczne jest unikanie spożywania barwiących potraw, typu buraki czy jagody. Zabronione jest również palenie papierosów. Dodatkowo, wskazane jest, aby pacjent unikał mocno zimnych i gorących pokarmów, ze względu na zwiększoną nadwrażliwość zębów. Wybielanie nakładkowe często określane jest jako domowe, jednak zabieg ten wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. W tej metodzie lekarz na podstawie odcisku szczęki wykonuje nakładki na zęby w formie przezroczystej folii. Są one dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Dostaje on środek w postaci żelu, który sam aplikuje do nakładek. Powinniśmy je nosić od 30 minut do 2 godzin dziennie przez okres od 2 do 4 tygodni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Główną zaletą tej metody wybielania jest występowanie mniejszej nadwrażliwości zębów, stąd polecana jest dla osób bardzo wrażliwych.

Najważniejsze jednak by wybrać odpowiedniego specjalistę. Bez względu na to czy decydujesz się na wybielanie zębów w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, zadbaj aby zrobił to dobry specjalista znający się na rzeczy, przecież chodzi Ci o to by uzyskać efekt pięknego białego uśmiechu, nie niszcząc przy tym szkliwa.

Wizyta u stomatologa

Metody wybielania zębów w domu

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest piękny i zdrowy uśmiech. Domowe wybielanie powinniśmy rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Myj zęby codziennie rano i wieczorem oraz po każdym posiłku. Tak przygotowane zęby mogą być poddane procesom wybielania. Najczęstsza praktyka to wybielanie zębów za pomocą pasty. Podstawowe znaczenie ma wybór odpowiedniej pasty wybielające oraz zapobiegających ścieralności. Dobrze dobrana pasta może z powodzeniem zastąpić zwykłą i można używać jej do codziennego użytku. Inną, równie często stosowaną metodą na pozbycie się przebarwień jest stosowanie przezroczystych pasków nasączonych żelem wybielającym. Paski przykleja się do zębów w górnej i dolnej szczęce na ok. 30 minut dziennie. Uzębienie możemy także pomalować pędzelkiem wybielającym bądź pędzelkiem w sztyfcie. Stosuje się je na noc po umyciu zębów, a na efekty trzeba poczekać około dwa tygodnie.

Domowych sposobów, aby wybielić zęby jest mnóstwo. Wciąż niemałą popularnością cieszy się soda oczyszczona. Jak zatem wybielić zęby sodą? Wskazane jest zastosowanie do płukania jamy ustnej oraz moczyć szczoteczkę w roztworze i myć nią nasze zęby. Decydując się na taką formę wybielania warto pamiętać, że soda oczyszczona wbrew pozorom niszczy szkliwo i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Soda wprawdzie daje efekt wybielający, lecz jest on krótkotrwały. Innym domowym sposobem jest mycie zębów węglem aktywnym. Należy rozkruszyć tabletkę, dodać odrobinę wody i zanurzyć w roztworze szczoteczkę. Takim preparatem czyści się zęby, a następnie myje je zwykłą pastą. Ta metoda z pewnością nie wybieli perfekcyjnie naszego uzębienia, ale pomoże usunąć z nich powierzchniowy osad, przez co będą wydawały się jaśniejsze. Popularne domowe sposoby nie są jednak zbyt bezpieczne dla zdrowia. Mogą wywołać podrażnienia dziąseł i negatywnie wpływać na szkliwo. Najlepiej wybierać tylko sprawdzone metody lub skonsultuj się ze stomatologiem!

alt=”odpowiednia higiena jamy ustnej”

Podsumowanie

Zdrowe zęby są w obecnych czasach podstawą wizerunku człowieka. Natomiast ich barwa jest uzależniona od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i mających związek ze sposobem odżywiania. Właściwa higiena jamy ustnej pozwala zachować jasny odcień szkliwa, jednak domowe sposoby wybielania zębów często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi estetyczne oferowane przez gabinety stomatologiczne. Wybielanie zębów jest bezpieczną i efektywną metodą na przywrócenie blasku naszemu uzębieniu. Obecnie to standardowa usługa niemal wszystkich pracowni dentystycznych, a atrakcyjne ceny tego zabiegu sprawiają, że każdy może z niego skorzystać!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.