Kobieta uzywa i rozpyla gaz pieprzowy

Troska o własne bezpieczeństwo to podstawa. Nic dziwnego, że po gaz pieprzowy sięga coraz więcej osób. Warto zawsze mieć go w kieszeni i przygotować się na sytuacje, których nie da się przewidzieć. Jest ich więcej, niż może się wydawać: gaz pieprzowy może okazać się przydatny podczas wieczornego powrotu do domu, w drodze do pracy czy w komunikacji miejskiej. Jak wygląda kwestia jego legalności?

Czy gaz pieprzowy jest legalny w Polsce

Popularność gazu pieprzowego wynika w głównej mierze z jego dobrej dostępności i tego, że do korzystania z niego nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia. Skorzystanie z gazu pieprzowego w sytuacji obrony koniecznej jest całkowicie legalne na podstawie art. 11 ustawy o broni i amunicji.

Gaz pieprzowy ma wiele zalet. To niedrogi środek ochrony własnej, który można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Na jego korzyść przemawia również rozmiar: ten niewielki produkt możesz mieć cały czas w kieszeni i czuć się bezpiecznie.

Trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie z gazu pieprzowego jest uzasadnione tylko w sytuacjach zagrożenia. Jeśli bezpieczeństwo, a nawet życie Twoje lub Twoich bliskich jest zagrożone, możesz bez wahania potraktować napastnika gazem pieprzowym. Jeśli jednak okaże się, że użyjesz produktu w nieuzasadnionych okolicznościach, możesz spotkać się z poważnymi konsekwencjami, a nawet sankcjami prawnymi.

Użycie gazu pieprzowego: konsekwencje prawne

Dopóki używasz gazu pieprzowego w obronie własnej, nie musisz przejmować się konsekwencjami. Jeśli jednak zrobisz to bez wyraźnego powodu, popełniasz przestępstwo i może spotkać Cię poważna kara. Zgodnie z artykułem 159 Kodeksu karnego możesz spodziewać się od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności za udział w bójce lub pobiciu człowieka z wykorzystaniem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu. Niekiedy orzekana jest również kara grzywny. Nie warto więc używać gazu pieprzowego z nieuzasadnionego powodu.

Jak używać gazu pieprzowego?

Po zakupie gazu pieprzowego warto wiedzieć, jak z niego korzystać w sytuacji zagrożenia. Przede wszystkim należy mieć łatwy dostęp do gazu pieprzowego: najlepsze będzie noszenie go w kieszeni lub przy kluczach (niektórzy producenci oferują niewielkie breloczki z produktem). Na poszukiwanie gazu w torebce czy plecaku nie będziesz mieć czasu w sytuacji zagrożenia. Warto wypracować sobie nawyk szybkiego wyjmowania gazu z kieszeni, sprawdzić, jaki produkt ma zasięg i rozpylić na próbę, by wiedzieć, czego się spodziewać w razie niebezpieczeństwa.

Podejdź do tego indywidualnie: noś gaz w kieszeni, w której trzymasz dłonie, zawsze trzymaj go w wyciągniętej ręce, a po rozpyleniu oddal się jak najszybciej, by nie narazić się na kontakt z oparami. Kiedy znajdziesz się w sytuacji zagrożenia, nie zwlekaj: wyjmij gaz i niezwłocznie go użyj, by napastnik nie zdążył Ci go wyrwać. Gaz pieprzowy działa natychmiast: pojawia się podrażnienie skóry, kaszel, pieczenie, łzawienie oczu, a nawet chwilowa dezorientacja czy oślepienie. Objawy trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i sprawiają, że napastnik nie jest w stanie kontynuować ataku, co da Ci czas niezbędny na ucieczkę. Co ciekawe, każdy człowiek reaguje na gaz pieprzowy tak samo, również osoby pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Jego użycie może więc uratować Ci życie.

Gaz pieprzowy – miej go zawsze przy sobie

Podsumowując: czy gaz pieprzowy jest legalny w Polsce? Jak najbardziej! Każdy powinien posiadać własny egzemplarz, by uchronić się przed niebezpieczeństwem. Użycie gazu pieprzowego a konsekwencje prawne? Tylko w sytuacjach, w których jest to nieuzasadnione. Jeśli coś Ci grozi, nie wahaj się i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Poręczne i skuteczne gazy pieprzowe kupisz w sklepie broń.pl. Zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.