Robienie nakładki prostującej zęby

Przezroczyste nakładki prostujące zęby to rodzaj narzędzia ortodontycznego, które stosuje się w przypadkach, kiedy zęby są delikatnie stłoczone lub rozsunięte. Umożliwiają regulację uzębienia pacjenta bez zastosowania klasycznego aparatu, jeśli konkretna wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia nakładkami. Dowiedz się, czym dokładnie są nakładki prostujące zęby stosowane w wadach zgryzu.

Przezroczyste nakładki a inne rodzaje aparatów 

Przezroczysta nakładka, nazywana również clear aligner, to rodzaj przyrządu stosowanego do przywracania odpowiedniego ułożenia zębów w szczęce pacjenta. Jest o wiele wygodniejsza w stosowaniu niż tradycyjne aparaty ortodontyczne i uznawana za dużo bardziej estetyczną metodę. Nawet w porównaniu do aparatów lingwalnych, które umieszcza się po wewnętrznej części zębów, zdaje się w niektórych przypadkach praktyczniejsza, ponieważ możliwe jest jej samodzielne wyjęcie w celu dokładnego wyczyszczenia. 

Jak wygląda leczenie wad zgryzu przy pomocy clear alignera? 

Clear alignery są pomocne w leczeniu niejednej umiarkowanej wady zgryzu, która może polegać przykładowo na nadmiernym stłoczeniu lub rozsunięciu zębów. Aplikację i przygotowanie nakładki rozpoczyna się od wykonania zdjęć 3D w gabinecie dentystycznym. Można zakładać je zarówno w porozumieniu z dentystą, jak i z ortodontą.

Warto dodać, że w przypadku clear alignera nie ma konieczności wykonywania tzw. wycisków. Zamiast nich stosuje się nowoczesną metodę, jaką jest skanowanie 3D. Na jego podstawie przygotowuje się nakładki dla pacjenta. Koszt nakładek jest nieco niższy niż standardowych aparatów.

Jak korzystać z clear alignerów? 

Korzystanie z clear alignerów bywa łatwiejsze niż w przypadku aparatów stałych. Ich podstawową zaletą jest to, że nosimy je przez 22 godziny dziennie przez kilka tygodni. Później następuje zmiana nakładki. Po całkowitym zakończeniu leczenia lekarz może zalecić pacjentowi zakładanie nakładek retencyjnych w nocy przez określony czas dla podtrzymania efektów.

Clear alignery wyciągamy z ust do jedzenia, picia, a także mycia zębów i przeprowadzania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Sprawia to, że nieco łatwiej jest utrzymać odpowiedni poziom higieny, a noszenie nakładki nie jest bolesne tak, jak bywa w przypadku standardowych aparatów. Nie ranią także dziąseł od wewnętrznej strony dzięki gładkiej i przyjemnej powierzchni.

Dlaczego warto zdecydować się na clear alignery? 

Przezroczyste nakładki prostujące zęby to wyjątkowo wygodna i estetyczna alternatywa dla aparatów ortodontycznych w przypadku niezaawansowanych wad zgryzu. Dzięki temu, że są cienkie i przezroczyste, praktycznie nie widać ich na zębach w czasie użytkowania. Żeby leczenie było skuteczne trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, a w szczególności dobowego czasu noszenia nakładki. Są komfortowe w noszeniu i okazują się bardzo chwaloną przez pacjentów metodą prostowania zębów. Jeśli podczas terapii nakładką zostaną zastosowane dodatkowe narzędzia takie jak wyciągi czy elementy retencyjne, możliwe jest leczenie również innych, bardziej zaawansowanych wad.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.