Mężczyzna dostaje e-receptę na leki na depresję

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają depresji, ale ich objawy mogą być bardzo różne. Ponieważ mężczyźni cierpiący na depresję mogą wydawać się źli lub agresywni zamiast smutni, ich rodziny, przyjaciele, a nawet lekarze mogą nie zawsze rozpoznać złość lub agresję jako objawy depresji. Ponadto mężczyźni rzadziej niż kobiety rozmawiają o niej i szukają pomocy. Mimo to depresja dotyka znaczną liczbę mężczyzn.

Co powoduje depresję u mężczyzn?

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Aktualne badania sugerują, że depresja jest spowodowana kombinacją czynników ryzyka, w tym:

 • Czynnikami genetycznymi — mężczyźni z przypadkami depresji w rodzinie mogą być bardziej narażeni na rozwój jej u nich,
 • Stres środowiskowy — nic innego jak: problemy finansowe, utrata bliskiej osoby, trudny związek, duże zmiany w życiu, problemy w pracy lub jakakolwiek inna stresująca sytuacja może wywołać depresję u niektórych mężczyzn,
 • Choroba — depresja może wystąpić wraz z innymi poważnymi chorobami medycznymi, takimi jak cukrzyca, rak, choroba serca lub choroba Parkinsona. Depresja może pogorszyć te warunki i odwrotnie. Czasami leki przyjmowane na te choroby mogą powodować skutki uboczne, które wywołują lub pogarszają depresję.

Leki na depresję

e Recepta na leki na depresję – leki zwane antydepresantami mogą dobrze działać w leczeniu depresji, ale może trwać kilka tygodni, zanim pacjent zauważy ich działanie. Często w przypadku leków, objawy takie jak: problemy ze snem, apetytem i koncentracją ulegają poprawie jako pierwsze, a poprawa nastroju na samym końcu, dlatego ważne jest, aby dać lekom szansę przed podjęciem decyzji o ich skuteczności. E recepta, jest możliwa do uzyskania zarówno podczas konsultacji online, jak i wizyty stacjonarnej w gabinecie psychiatry.

Leki przeciwdepresyjne mogą mieć skutki uboczne, w tym:

 • Ból głowy,
 • Nudności lub złe samopoczucie w żołądku,
 • Trudności z zasypianiem i nerwowość,
 • Pobudzenie lub niepokój,
 • Problemy seksualne.

Większość skutków ubocznych zmniejsza się z czasem, ale ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych, które możesz mieć. E recepta na leki na depresję, początkowo jest w małej dawce i stopniowo zwiększa się ją do pełnej dawki.

Ważne jest, aby wiedzieć, że chociaż leki przeciwdepresyjne mogą być bezpieczne i skuteczne dla wielu osób, to dla niektórych mogą stanowić poważne ryzyko. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Każda osoba przyjmująca leki przeciwdepresyjne powinna być ściśle monitorowana, zwłaszcza gdy po raz pierwszy zaczyna je przyjmować.

Jak mogę pomóc bliskiej osobie, która ma depresję?

Ważne jest, aby pamiętać, że osoba z depresją nie może po prostu „wyjść z niej”. Jeśli uważasz, że osoba z Twojego otoczenia ma depresję, powinieneś go wspierać, pomagając mu znaleźć odpowiedniego lekarza. 

Nawet mężczyźni, którzy mają problemy z rozpoznaniem, depresji mogą zgodzić się na szukanie pomocy z powodu objawów fizycznych, takich jak uczucie zmęczenia lub wyczerpania. Rozmowa z lekarzem POZ może być dobrym pierwszym krokiem w kierunku poznania i leczenia ewentualnej depresji.

Inne sposoby pomocy obejmują:

 • Oferowanie wsparcia, zrozumienia, cierpliwości,
 • Uważne słuchanie i rozmowa,
 • Nie ignorowanie komentarzy na temat samobójstwa i powiadomienie o tym terapeuty lub lekarza,
 • Zachęcanie do zgłaszania wszelkich wątpliwości dotyczących leków swojemu lekarzowi,
 • Dopilnowanie, by dotarł na wizyty u lekarza.

Mężczyźni często unikają rozmowy o swoich uczuciach i w wielu przypadkach przyjaciele i członkowie rodziny są pierwszymi, którzy rozpoznają, że ich ukochana osoba jest w depresji. E recepta z odpowiednimi lekami w połączeniu ze wsparciem oraz terapią, może zdziałać cuda w leczeniu depresji.

Materiał zewnętrzny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.