Niestety wciąż rośnie liczba osób chorych na cukrzycę, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jednak wokół tej choroby narosło też wiele mitów. Dlatego postanowiliśmy się z nimi zmierzyć. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku konieczne jest stosowanie zastrzyków z insuliny, a więc korzystanie z insulinówek. Cukrzycy biorą bowiem również tabletki na cukrzycę. Warto wiedzieć, że wkłucia nie pozostawiają wyraźnych śladów, gdyż igła jest bardzo cienka, a zastrzyki z insuliny można robić również w udo.
Mit pierwszy: cukrzyca bierze się ze spożywania zbyt dużej ilości słodyczy
Wielu rodziców straszy swoje dzieci tym, że jeśli będą jadły dużo słodyczy zachorują na cukrzycę. Jest to mit, gdyż za prawidłowy poziom insuliny we krwi odpowiada prawidłowa praca trzustki, a zaburzenia jej funkcjonowania nie są związane z nadmiarem spożywanego cukru. Oczywiście nie oznacza to, że można jeść słodycze do woli. Jednak nie powodują one cukrzycy.
Fakt: Otyłość sprzyja cukrzycy
Coraz więcej osób ma problemy nie tylko z nadwagą, ale z otyłością. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale jednym z najważniejszych jest nieprawidłowa dieta. Warto tutaj wiedzieć, że otyłość często prowadzi do cukrzycy. Niestety o ile jeszcze kilka dekad temu najczęściej chorowały osoby powyżej 40 roku życia, tak aktualnie coraz więcej 20-latków zapada na tę groźną chorobę. Warto pamiętać, że tkanka tłuszczowa u zdrowego człowieka nie powinna przekroczyć 29% masy ciała. Nieodpowiedni styl życia to również podwaliny do tej choroby. Gdy komórki tłuszczowe odkładają się w narządach czy mięśniach dochodzi do insulinooporności, czyli zmniejszenia się wrażliwości tkanek i narządów na insulinę. Aby zniwelować ryzyko zapadania na cukrzycę należy pamiętać o utrzymaniu zdrowych nawyków żywienia. Należy spożywać jak najmniej przetworzone posiłki, a także uprawiać sport, gdyż w przypadku zachorowania konieczne może być regularne wykonywanie zastrzyków z insuliny, a wtedy już zawsze będzie trzeba nosić przy sobie kosmetyczkę z insuliną i insulinówki.
Gluten przyczynia się do rozwoju cukrzycy – fakt czy mit?
Obecnie bardzo modne stały się diety bezglutenowe lansowane przez celebrytów. Jako zaletę ich stosowania podają zmniejszone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ale czy jest to prawda? Oczywiście, że nie. Otóż osoby, które nie są uczulone na ten składnik powinny spożywać produkty zbożowe. Zwiększone ryzyko cukrzycy może wystąpić u osób, które cierpią na nietolerancję. Wtedy też może, ale nie musi dojść do procesu niszczenia komórek produkujących insulinę. Oczywiście nie oznacza to, że chorzy na cukrzycę nie mogą jeść produktów zbożowych. Wielkość porcji, a także zapotrzebowanie najlepiej ustalić z dietetykiem klinicznym.
Owoce są bezpieczne dla cukrzyka – fakt czy mit?
Obecnie wiele słyszy się, że alternatywą dla niezbyt zdrowych batonów są owoce. W końcu pochodzą z natury. Oczywiście to prawda, ale należy pamiętać, że owoce zawierają fruktozę, czyli cukier prosty. Często są także kaloryczne i niepolecane w nadmiernej ilości diabetykom. Jak pokazują badania najbardziej zdrowe dla cukrzyków są brzoskwinie, arbuzy, truskawki, a także melony. Natomiast powinni oni unikać winogron, śliwek czy bananów.
Cukrzyca może rozwijać się bezobjawowo – fakt czy mit?
Profilaktyka jest bardzo ważna, jednak u wielu osób cukrzyca wykrywana jest w momencie, gdy jest już chorobą zaawansowaną. Chory nawet przez 10 lat może nie zdawać sobie sprawy, że ma podwyższony poziom glukozy. Dlatego warto poddawać się badaniom, najlepiej raz do roku i tutaj wiek nie ma znaczenia. Typowe objawy do których zalicza się chudnięcie, wielomocz, a także pragnienie występują wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi jest bardzo wysokie. Szczególnie osoby z nadciśnieniem czy występującą cukrzycą w rodzinie powinny pamiętać o wprowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia.
Czy można uniknąć cukrzycy? Nawet jeżeli w rodzinie występuje cukrzyca nie oznacza to, że się na nią zachoruje. Warto wiedzieć, że to ryzyko wzrasta wraz z nieodpowiednim trybem życia. Dlatego należy pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych. Niezbędne jest także unikanie alkoholu oraz papierosów. Ponadto należy dbać o siebie i utrzymywać prawidłową masę ciała. Warto także stawiać na badania, które często można wykonać bezpłatnie w przychodni albo nawet w aptece.