Artykuł sponsorowany.

Zmiany naczyniowe to niedoskonałości, które mogą być umiejscowione płytko pod skórą, przez co są widoczne gołym okiem. Najczęściej stanowią problem estetyczny, choć zdarza się, że mogą wpływać negatywnie na zdrowie. Jak rozpoznać zmianę naczyniową skóry i określić jej typ? Jakie leczenie jest możliwe do zastosowania w takich przypadkach? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Czym są i skąd się biorą zmiany naczyniowe skóry?

Zmiany naczyniowe skóry to różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, które są widoczne na powierzchni ciała. Mogą mieć one różne formy i wielkości, od niewielkich pajączków po rozległe plamy o czerwonym lub bordowym kolorze.

Zmiany naczyniowe dzielą się wewnętrznie na różne rodzaje, wśród których najczęściej występującymi są:

  • rumień,
  • teleangiektazje (tzw. pajączki),
  • naczyniaki,
  • zmiany rubinowe,
  • plamy winne,
  • żylaki (zmiany na kończynach dolnych).

Przyczyny powstawania zmian naczyniowych mogą być różnorodne, od genetycznej skłonności do pękania naczynek po zaawansowany wiek, który prowadzi do utraty elastyczności naczyń krwionośnych.

Pojawianie się takich defektów na skórze może być również wynikiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub inne niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy silny wiatr. Pękające naczynka mogą też pojawić się w wyniku częstego korzystania z sauny lub gorących kąpieli.

Inną częstą przyczyną występowania zmian naczyniowych skóry są wahania hormonalne. Ciąża, menopauza, czy stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych często wpływają na pojawienie się tzw. pajączków. Z kolei niektóre choroby, takie jak trądzik różowaty, nadciśnienie czy choroby wątroby, mogą być bezpośrednią przyczyną m.in. rumienia.

Zmiany naczyniowe nie zawsze są groźne, jednak mogą budzić zastrzeżenia estetyczne, a nawet kompleksy. Z tego powodu osoby doświadczające takich problemów skórnych często decydują się na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak przebiega leczenie zmian naczyniowych skóry?

Pierwszym krokiem w leczeniu zmian naczyniowych skóry jest konsultacja medyczna, podczas której specjalista ocenia rodzaj i charakter problemu, a następnie dobiera odpowiednią terapię. W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy usuwanie zmian naczyniowych wykonujemy metodą laseroterapii lub skleroterapii.

Laseroterapia polega na zamykaniu naczynek przy użyciu skupionego światła o odpowiednio dobranej długości fali. Emitowane przez specjalistyczne urządzenie wiązki laserowe są absorbowane przez hemoglobinę – naturalny barwnik krwi. Powoduje to obkurczenie i zamknięcie się naczynia, a następnie jego stopniowe metabolizowanie przez organizm.

Laseroterapia jest procedurą nieinwazyjną i raczej bezbolesną. W trakcie swojej pracy lekarz medycyny estetycznej chłodzi miejsce zabiegowe strumieniem zimnego powietrza, co pozwala ograniczyć nieprzyjemne doznania związane z ukłuciami lasera. Terapia nie wymaga rekonwalescencji. Pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć od razu po opuszczeniu gabinetu, z zastrzeżeniem przestrzegania zaleceń, w tym przede wszystkim unikania ekspozycji na słońce.

Skleroterapię stosuje się do leczenia większych zmian naczyniowych, przede wszystkim żylaków kończyn dolnych. W tej metodzie wykorzystywany jest specjalistyczny preparat, który powoduje zamknięcie, a następnie stopniowy zanik naczynia. Organizm samoistnie metabolizuje obumarłe tkanki, których wchłanianie może trwać kilka tygodni.

Skleroterapia jest metodą mało inwazyjną. Wprowadzenie preparatu do uszkodzonego naczynia odbywa się metodą iniekcji, czyli ostrzykiwania. Procedura jest szybka, bezbolesna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Jej końcowym etapem jest tzw. kompresjoterapia, czyli założenie opatrunków uciskowych. Zaraz potem pacjent jest zwalniany do domu i może powrócić do swoich codziennych zajęć. Zaleca się, aby w pierwszej dobie po zabiegu jak najwięcej chodzić. Inne wskazania mogą być zależne od konkretnego przypadku medycznego i są dobierane indywidualnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.