W ciągłej pogoni za karierą i codziennym pośpiechu trudno znaleźć czas na aktywność fizyczną, która jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest jednak wiele prostych nawyków, niewymagających wiele wysiłku, o jakich warto pamiętać. Sprawdź, jak łatwo zadbać o swój well-being na co dzień.
Dlaczego warto dbać o zdrowie?
Siedzący tryb pracy, ograniczanie aktywności fizycznej i stosowanie używek, jak alkohol lub papierosy, skutecznie obniżają jakość codziennego życia. Budzimy się zmęczeni, bez sił na pracę lub pasję. Jeśli taki trend utrzymuje się latami, złe nawyki prowadzą do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W społeczeństwach rozwiniętych coraz większym problemem stają się takie choroby jak:
- cukrzyca,
- zespół metaboliczny,
- nowotwory,
- choroby układu sercowo-naczyniowego.
Czy z tymi problemami można walczyć, wprowadzając drobne zmiany na co dzień? Okazuje się, że tak!
Warto dbać o nawodnienie z dzbankiem filtrującym
Wiele osób zapomina na co dzień o nawodnieniu. Dane publikowane przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej są jednak jednoznaczne. Osoba dorosła powinna wypijać dziennie od 1,5 do 2 litrów wody. Zapotrzebowanie to wzrasta m.in. wraz z temperaturą otoczenia.
Aby ułatwić sobie regularne nawadnianie, najlepiej zaopatrzyć się w dzbanek do filtrowania wody. Sprawdzi się on zarówno w domu, jak i w pracy. Wyposaża się go w wymienny filtr z węgla aktywowanego, który zatrzymuje ponad 90% szkodliwych związków organicznych. Efektywnie filtruje takie zanieczyszczenia jak fragmenty rdzy, ziarnka piasku. Poprawia zapach, smak i barwę wody.
Zaletą takich naczyń jest wysoka wydajność filtrów. Jeden wkład (w zależności od twardości wody i producenta) starcza do oczyszczenia 100–150 litrów wody. Większość nowoczesnych dzbanków z filtrem jest wyposażona w licznik, który odmierza czas między kolejnymi wymianami wkładu, więc nie trzeba monitorować tego na własną rękę.
Dzięki dzbankowi z filtrem można też całkowicie wyeliminować potrzebę kupowania wody pitnej w plastikowych butelkach. W ten sposób dbamy o ekologię i czyste środowisko.
Naczynia filtrujące najlepiej kupować bezpośrednio od producenta lub w partnerskich sklepach. To gwarancja, że wszystkie elementy zestawu – szklany dzbanek filtrujący wraz z pokrywą i wkład węglowy – są oryginalne.
Butelki filtrujące zamiast dzbanków
Osoby, które często się przemieszczają, a także uczniowie i studenci dzbanek filtrujący mogą zastąpić butelką. Działa ona na takiej samej zasadzie, a jedyną różnicą jest jej mniejsza pojemność.
Butelki popularnych producentów zwykle mają pojemność do 0,7 litra, a dzbanki nawet 4,2 litra.
Butelki można napełniać wielokrotnie, korzystając z większości z sieci wodociągowych, np. na lotniskach, dworcach i w innych obiektach użyteczności publicznej.
Spontaniczny ruch też jest ważny
Osoby, które nie mają czasu na regularne ćwiczenia fizyczne, nie powinny całkowicie rezygnować z aktywności. Warto zamienić samochód na rower, a windę na schody. Nowoczesne smartwatche pomogą zmierzyć liczbę wykonanych kroków, pokonanych pięter i czas aktywności. Nawet spontaniczny ruch pozwala spalić wiele kilokalorii.
Taki nawyk niewiele kosztuje, za to przyczynia się do poprawy zdrowia, kondycji i pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym.
Zdrowa i zbilansowana dieta dopasowana do indywidualnych potrzeb
Jeszcze jednym nawykiem, który przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia, jest zbilansowana dieta, dopasowana do potrzeb danej osoby. Należy zadbać nie tylko o odpowiednią gęstość energetyczną posiłków, ale również prawidłowy rozkład mikro- i makroskładników.
Osoby, które nie mają czasu na spędzanie długich godzin w kuchni, mogą skorzystać z gotowych cateringów dietetycznych. Obecnie na rynku nie brakuje firm dostarczających zróżnicowane posiłki do domu lub biura. Zwykle też można wybrać menu spośród kilku dostępnych opcji, np. dla wegan, wegetarian lub zwolenników diety ketogenicznej.
Nie trzeba wprowadzać daleko idących zmian w swoim życiu, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Wystarczy zadbać o nawodnienie, zdrową dietę i uzupełnić je codziennymi, krótkimi spacerami, aby dostrzec różnicę.