Jedzenie już dawno przestało służyć wyłącznie do zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Coraz częściej staje się przedmiotem zaburzeń odżywiania, czego przykładem jest zespół kompulsywnego jedzenia. Jakie są jego przyczyny i czy można temu zapobiec?
Chociaż zaburzenia odżywiania kojarzą się głównie z anoreksją czy bulimią, problemów jest znacznie więcej. Za przykład może służyć kompulsywne jedzenie, które na początku może przypominać „zdrowy apetyt”.
Kompulsywne jedzenie – co to?
Kompulsywne jedzenie (z ang. binge eating disorder) to zaburzenie, które polega na spożywaniu dużych ilości pokarmów w niekontrolowany sposób. Zwykle są to produkty wysoko przetworzone, zawierające ogromną ilość tłuszczów i cukrów prostych. W przypadku kompulsywnego objadania się nie dochodzi do prowokowania wymiotów, stosowania sposobów na przeczyszczenie itp. Między innymi tym różni się od bulimii.
Wśród przyczyn zespołu kompulsywnego jedzenia wymienia się zwykle:
- stosowanie zbyt restrykcyjnej diety,
- zbyt wysoką aktywność fizyczną,
- nieregularne spożywanie posiłków,
- uszkodzenie układu ośrodkowej regulacji apetytu,
- wczesnodziecięca otyłość,
- niezadowolenie z wyglądu własnego ciała związane z wyidealizowanym wzorcem sylwetki.
O takim zjawisku mówi się wówczas, gdy epizody objadania się powtarzają się częściej niż 2 razy w tygodniu w ciągu kilku miesięcy.
Kompulsywne objadanie się – jak tego uniknąć?
Niekontrolowane objadanie się może być zgubne w skutkach. Nie tylko prowadzi do obniżenia samooceny, ale oddziałuje na wielu płaszczyznach jednocześnie.
– Kompulsywne jedzenie nie pozostaje bez wpływu na organizm. Zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości i chorób dietozależnych. Ponadto może przyczynić się do rozwoju depresji, a nawet wykluczenia społecznego. Między innymi z tych powodów nie można lekceważyć takiego zaburzenia – tłumaczy dietetyk z firmy cateringowej Nice To Fit You, której specjalnością jest dieta pudełkowa.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zaburzenia? Podstawą jest racjonalne odżywianie się, zgodnie z piramidą żywieniową. Koniecznością jest także spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, ponieważ to nieregularność sprzyja napadom apetytu i bywa przyczyną nadmiernego objadania się.
Warto także zastosować metody, które pozwolą uniknąć sięgnięcia po jedzenie w momencie kryzysowym. Jeśli czujesz, że zaraz dopadnie cię głód, natychmiast się czymś zajmij. Możesz wyjść na spacer, zadzwonić do znajomego, wziąć prysznic. Polecane jest wszystko to, co odwróci twoją uwagę od jedzenia.
Dieta pudełkowa – pomoc w budowaniu zdrowych nawyków
Kompulsywnemu jedzeniu sprzyjają niewłaściwe nawyki żywieniowe. Warto więc wprowadzić pewne zmiany, które pozwolą w przyszłości uniknąć napadów głodu. Z pomocą przychodzi dieta pudełkowa oferowana przez firmy cateringowe. Jej istotą jest otrzymywanie prawidłowo zbilansowanych posiłków każdego dnia – zgodnie z wybranym jadłospisem.
Dieta pudełkowa najczęściej obejmuje dowolną ilość posiłków (zwykle wybierany jest wariant z 5-6 daniami), które najlepiej spożywać w regularnych odstępach czasu. Na taki zestaw składa się śniadanie, II śniadanie, zupa, drugie danie, podwieczorek i kolacja. Dzięki temu zapewniasz swojemu organizmowi stały dopływ energii, więc nie masz ochoty na podjadanie.