Golfistka

Łokieć golfisty, to schorzenie, które kojarzy się głównie ze zwolennikami tego sportu. Zostało tak nazwane ze względu na powód jego występowania, a więc wielokrotne powtarzanie tego samego ruchu nadgarstka, ale dotyczy o wiele większej części społeczeństwa niż sami golfiści. Ból, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności jest tym, co łączy osoby zmagające się z łokciem golfisty. Leczenie tego schorzenia nie musi być jednak bolesne i długotrwałe.

Łokieć golfisty – przyczyny schorzenia

Łokieć golfisty to zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej i jest stanem, który powoduje ból po wewnętrznej stronie łokcia, w miejscu przyczepu mięśni przedramienia. Odczucia bólowe mogą rozprzestrzeniać się do przedramienia i nadgarstka, aż po palce. Najczęściej do uszkodzenia przyczepów dochodzi w wyniku mikrourazów – wskutek powtarzanych ruchów nadgarstka wbrew oporowi. Narasta wówczas masa mięśniowa, która uciskając na nerw łokciowy powoduje ból. Do głównych przyczyn powstawania łokcia golfisty zalicza się:

  • grę w golfa;
  • trening siłowy: podnoszenie ciężarów przy użyciu niewłaściwej techniki;
  • nieprawidłowa technika rzutu na przykład przy rzucaniu oszczepem, strzelaniu z łuku itp.;
  • sporty z użyciem rakiety np. tenis – zbyt ciężka lub zbyt mała rakieta (mniejsze przeniesienie siły) może prowadzić do kontuzji;
  • każdą czynność, która zmusza do wielokrotnego zginania i prostowania łokcia częściej niż przez godzinę dziennie. Może to być:
    • malowanie,
    • grabienie,
    • uderzanie młotkiem,
    • rąbanie drewna,
    • gotowanie.

Objawy mogą nasilać się podczas:

  • uderzanie kijem golfowym bez odpowiedniego przygotowania;
  • zgniatanie lub chwytanie piłki;
  • uściśnięcie dłoni;
  • obracanie klamki;
  • dźwiganie ciężarów;
  • podnoszenie czegoś dłonią skierowaną w dół;
  • zginanie nadgarstka.

Zapytaliśmy ekspertów z krakowskiego Centrum DER-MED, co zrobić, gdy podejrzewamy, że mamy problem z tzw. łokciem golfisty. “Najczęściej osoby borykające się z łokciem golfisty stosują odpoczynek i zimne okłady, które w początkowej fazie mogą pomagać zmagać się z bólem. Kiedy jednak przestaną one przynosić ulgę najlepiej udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię. Z naszej strony polecamy bezinwazyjne leczenie bólu.”

Łokieć golfisty – rehabilitacja czy leczenie

Często w schorzeniu łokcia golfisty stosuje się zabiegi rehabilitacyjne mające zapewnić powrót do dawnej sprawności. Specjaliści polecają jednak bezinwazyjne leczenie bólu metodą ALL-IN-ONE BODY-JET Q-GRAFT, w której wykorzystuje się pracę z komórkami macierzystymi. Mają one możliwość dzielenia się, zróżnicowania oraz odnowy zależnej od samej siebie. Wykorzystywane są w sytuacjach, gdy konieczna jest odbudowa zniszczonych komórek. Komórki macierzyste często stosuje się również w ortopedii, aby zrekonstruować uszkodzone chrząstki, usunąć ból stawu, naprawić zaburzenia zrostu kostnego, leczyć zwyrodnienia stawów, łokieć tenisisty, łokieć golfisty itd. Zabieg z użyciem komórek macierzystych leczy przyczynę choroby, a nie jej objawy, dlatego zostaje ona wyleczona bezpowrotnie. Podczas zabiegu pacjent zostaje poddany małoinwazyjnej i bezpiecznej liposukcji urządzeniem Body-Jet. Na kolejnym etapie zawiesina naprawcza w postaci pobranych z jego własnego tłuszczu komórek macierzystych zostaje wprowadzone w chore miejsce, przez co chory ma pewność, że nie wystąpi żadne ryzyko odrzucenia przez organizm obcego materiału. Po zabiegu nie jest wymagany długi okresu rekonwalescencji, a w jego efekcie odzyskać można pełną sprawność wszystkich chorych miejsc, takich jak stawy, ścięgna, więzadła czy mięśnie.

Więcej informacji na temat tego pionierskiego zabiegu uzyskać można od ekspertów z krakowskiego Centrum DER-MED.

2 Replies to “Leczenie łokcia golfisty”

  1. Niesamowicie ciężkie do leczenia schorzenie. Zmagam się już z nim ponad rok czasu. Co zaleczę, to cały czas wraca i wraca…

    1. Dziękujemy za podzielenie się swoją historią – doskonale rozumiemy, jak frustrujące może być przewlekłe zmaganie się z bólem. Niestety, łokieć golfisty to schorzenie, które często nawraca, zwłaszcza jeśli nie uda się wyeliminować jego przyczyny. W takich przypadkach klasyczne metody leczenia mogą okazać się niewystarczające. Dlatego warto rozważyć nowoczesne rozwiązania, takie jak terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, która – jak wskazują specjaliści – działa nie tylko objawowo, ale przede wszystkim leczy źródło problemu. Jeśli ból utrzymuje się mimo leczenia, gorąco zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistą, który dobierze indywidualną metodę terapii. Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.