Ortopeda zajmuje się głównie leczeniem urazów i złamań kości, a także problemów z kręgosłupem. Jednak często wiele osób ma wątpliwości, kiedy zgłosić się do tego lekarza. Warto pamiętać, że w zakresie jego kompetencji znajduje się profilaktyka, diagnozowanie oraz leczenie wad, chorób, a także urazów narządów ruchu. Lekarz ortopeda, taki jak lek. med. Piotr Krawczuk, zajmuje się układem szkieletowym, mięśniowym, więzadłowo-stawowym, a także naczyniami i nerwami z nimi związanymi. W jakich sytuacjach warto więc zgłosić się do ortopedy?
Jakimi chorobami zajmuje się lekarz ortopeda?
Lekarz ortopeda kojarzy nam się głównie z leczeniem złamań i urazów kości. Tak naprawdę ma on bardzo szeroki zakres kompetencji. Wśród schorzeń, którymi się zajmuje należy wymienić:
- stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia oraz złamania kości,
- zmiany związane z przeciążeniem, np. łokieć tenisisty, kolano biegacza, ostroga piętowa,
- choroby zapalne stawów i kości,
- wady postawy takie, jak lordoza, skolioza oraz kifoza, płaskostopie, stopa szpotawa, paluch koślawy,
- wady wrodzone, np. kręcz szyi, wrodzona dysplazja stawu biodrowego,
- choroby kręgosłupa, m.in. rwa kulszowa, przepuklina dyskowa, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe,
- choroby biodra,
- choroba Scheuermanna – jałowa martwica kręgosłupa,
- choroba Kienbocka – jałowe martwię kości,
- choroba Olliera – chrzęstniakowatość,
- przykurcz Dupuytrena,
- nowotwory kości.
Kiedy należy udać się do ortopedy?
Do lekarza ortopedy najczęściej zgładzamy się w przypadku złamań, zwichnięć czy skręceń kości. Niektórzy też udają się do niego, gdy odczuwają różne bóle kręgosłupa, stawów, ścięgien oraz mięśni. Warto jednak pamiętać, że lekarz ortopeda ma szersze kompetencje. Dlatego do ortopedy warto się udać, gdy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości dotyczące kończyn oraz stawów. Nawet niewielkie trzeszczenia mogą być objawem poważniejszych dolegliwości, więc warto je skonsultować ze specjalistą. Lekarz ortopeda powinien też nadzorować, czy szkielet, mięśnie i stawy rozwijają się prawidłowo u dzieci. Dlatego nie możemy zapominać o regularnych wizytach z dorastającym dzieckiem. Wczesne wykrycie wad układu ruchu, umożliwi szybką i skuteczną korektę.
Metody leczenia stosowane przez ortopedę zależą od choroby, którą zdiagnozuje. Najczęściej obejmują farmakologię lub fizjoterapię. Niektóre przypadku wymagają unieruchomienia lub nawet operacji chirurgicznej. Trzeba też pamiętać, że często po leczeniu ortopedycznym potrzebna jest jeszcze długa rehabilitacja, aby powrócić do pełnej sprawności.