mężczyzna z myślami samobójczymi rozmawia z psychologiem

Artykuł partnera.

Występowanie myśli samobójczych naturalnie nie należy do pozytywnych objawów – może świadczyć o zaburzeniach osobowości lub problemach kondycji psychicznej. Może być też związane z bieżącymi wydarzeniami w Twoim życiu oraz zachodzącymi w nim zmianami. Nie należy ignorować faktu wystąpienia myśli samobójczych, szczególnie gdy powracają w sposób notoryczny. Poniżej przyglądamy się temu tematowi z bliska oraz podpowiadamy jakiej pomocy potrzebują i na jaką mogą liczyć osoby dotknięte myślami samobójczymi.

Przyczyny wystąpienia myśli samobójczych 

Myśli samobójcze mogą występować z różnych powodów oraz zostać wywołane przez różne sytuacje zapalne. Psychiatrzy wskazują także, że występowanie myśli samobójczych – podobnie jak predyspozycje do zapadania na depresję lub inne zaburzenia – może mieć podłoże genetyczne. Jeśli w Twojej rodzinie stwierdzono osoby cierpiące z powodu myśli samobójczych lub które próbowały odebrać sobie życie – jest to czynnik zwiększający ryzyko. 

Wydarzenia życiowe, kryzysy i wypadki również mogą być przyczyną wystąpienia myśli samobójczych. Często przyczyną są wydarzenia nagłe, które zmieniają dotychczasowy bieg życia. Utrata bliskiej osoby, poniesienie poważnego uszczerbku na zdrowiu, poważne problemy finansowe – mogą być sytuacjami zapalnymi, wywołującymi reakcje w postaci myśli samobójczych.

Kolejną częstą przyczyną wystąpienia myśli samobójczych jest przedłużająca się izolacja od innych osób, wyalienowanie ze środowiska towarzyskiego oraz zerwanie kontaktu ze znajomymi. Przyczyny tych stanów mogą być różne – chorobliwa nieśmiałość, odmienność etniczna lub kulturowa, ograniczona sprawność. Szczególnie często myśli samobójcze dotykają osoby wymagające codziennego wsparcia ze strony innych, niesprawne lub niedołężne.

Leczenie farmakologiczne a myśli samobójcze 

Wystąpienie myśli samobójczych powinno jak najszybciej skłonić Cię do zasięgnięcia profesjonalnej pomocy. Polecamy kontakt z psycholog Gdańsk, placówką specjalizującą się między innymi w świadczeniu usług online. Często nawiązanie zwykłej i szczerej rozmowy, w trakcie której wysłuchane zostaną Twoje troski, jest już istotnym źródłem ulgi.

Wśród środków farmakologicznych stosowanych w sytuacji wystąpienia myśli samobójczych znajdują się preparaty antydepresyjne. Ich skuteczność została wielokrotnie udokumentowana. Mogą być stosowane także w przypadku nawracających zaburzeń depresyjnych związanych z występowaniem myśli samobójczych.

Jedynie lekarstwa działające w oparciu o mechanizm wychwytu zwrotnego serotoniny mogą prowadzić do nasilonego występowania myśli samobójczych w pierwszym etapie kuracji. Możliwość nasilenia objawów występuje szczególnie często w przypadku osób, dla których będą to pierwsze przyjmowane do tej pory antydepresanty.

Osoba dotknięta myślami samobójczymi powinna również szukać pomocy psychoterapeutycznej, w trakcie której nauczy się radzić sobie z powracającymi myślami oraz obniżonym nastrojem. Psychoterapia ma za zadanie nie tylko zdiagnozować i wyeliminować przyczynę występowania myśli samobójczych, ale również nauczyć pacjenta właściwym mechanizmów samooceny i autokrytycyzmu, które będą zapobiegać nawrotowi negatywnych myśli w przyszłości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.