Nietrzymanie moczu u dzieci w nocy to niestety dość powszechny problem. Choć proces ten zazwyczaj przechodzi samoistnie, w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lat. W dzisiejszym wpisie powiemy, jakie są rodzaje oraz przyczyny tej dolegliwości oraz w jaki sposób rodzice mogą sobie z nią radzić.
Czym jest nocne moczenie?
Dolegliwość ta polega na bezwiednym oddawaniu moczu podczas snu u dziecka po 5. roku życia – w tym wieku maluch powinien już osiągnąć umiejętność kontroli mikcji. Nocne nietrzymanie moczu u dzieci to również przypadek, w którym dziecko zakończyło już z sukcesem tak zwany „trening czystości” i w pewnym momencie znów zaczyna moczyć się w nocy.
Przyczyny
Współczesne badania naukowe mówią, że moczenie nocne występować może z następujących przyczyn:
- problemy z wybudzaniem w nocy,
- zbyt duże ilości moczu produkowane przez nerki w nocy,
- nadwrażliwość i wzmożone skurcze pęcherza moczowego,
- niewielki rozmiar pęcherza,
- stres,
- czynniki genetyczne.
Nietrzymanie moczu u dzieci najczęściej nie ma związku z inną chorobą. Przypadłość ta ma duży związek z predyspozycją genetyczną – najczęściej moczą się dzieci rodziców, którzy mieli w dzieciństwie ten sam problem. Istotne jest również tło emocjonalne – moczenie nocne może być odpowiedzią na czynniki stresowe czy przeciążenie emocjonalne malucha.
Leczenie
Jest to proces stosunkowo łatwy, lecz długotrwały. Najważniejsze jest nauczenie malucha, aby w kontrolowany sposób oddawało mocz. W żadnym wypadku nie należy karać dziecka za zmoczenie łóżka. Przeciwnie, należy upewniać je, że nie jest to jego wina. Należy pamiętać, że dolegliwość ta nie jest zależna od woli dziecka. W procesie leczenia potrzebna jest więc cierpliwość oraz zrozumienie.
Niezbędne może być także przeprowadzenie badań mających na celu wyjaśnienie, czy mimowolne oddawanie moczu nie jest przejawem choroby układu moczowego lub też innych narządów. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne najczęściej stosuje się desmopresynę, która zmniejsza ilość moczu wytwarzanego przez nerki w nocy. Lekarz może poprosić również o prowadzenie dzienniczka mikcji. Wypisuje się w nim wszystkie ważne informacje dotyczące przyjmowania płynów i oddawania moczu.