temperatura-gorączka-termometr

Antybiotyki są lekami posiadającymi zdolność hamowania wzrostu bakterii lub też całkowitego ich zabijania. Stosowane są w celu leczenia tak ludzi, jak i zwierząt. Nie każdy antybiotyk działa na konkretną bakterie. Istnieje około 15 klas antybiotyków, które różnią się między sobą działaniem i strukturą chemiczną.

Antybiotyk w gorączce

Spora część ludzi stosuje antybiotyk w walce z gorączką. Gorączka to stan podwyższenia temperatury ciała spowodowany wniknięciem drobnych cząsteczek do organizmu człowieka. Przyczyną gorączki może być infekcja, ale nie zawsze. Wyższa temperatura towarzyszy nam też gdy mamy:

  • alergie;
  • zawał;
  • nadczynność tarczycy.

Źródeł wystąpienia gorączki może być naprawdę wiele.

Typowe antybiotyki nie są przeznaczone do leczenia gorączki, gdyż wpływają one wyłącznie na likwidowanie bakterii w organizmie. Jednak, gdy w wyniku zachorowania wystąpią pewne powikłania, antybiotyk może okazać się konieczny. Najlepiej stosować go w momentach niezbędnych, gdy leczenie objawowe nie jest skuteczne. Po około trzech dawkach powinna nastąpić poprawa.

Działanie niepożądane antybiotyków

Antybiotyki powodują śmierć komórek bakteryjnych – działają bakteriobójczo, albo też bakteriostatycznie – ograniczając rozmnażanie się bakterii. Antybiotyki to substancje, które są względnie mało toksyczne. Niemniej jednak, każdy antybiotyk może wywołać działanie niepożądane. Jakie?

Na przykład jest prawdopodobieństwo, że toksycznie zadziała na nerki, wątrobę, szpik kostny, a także zniszczy struktury ucha wewnętrznego. Uzależnione jest to oczywiście od rodzaju zażytego antybiotyku.

Spora część antybiotyków ma także działanie uczuleniowe. Siła uczulenia może być różna. Pojawić się mogą obrzęki skórne, wysypka, gorączka, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny.

Kolejnym działaniem niepożądanym jest prawdopodobieństwo wyniszczenia naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Konsekwencjami tego mogą być:

  • możliwość wystąpienia nadkażeń;
  • zaburzenia trawienia;
  • zaburzenia przyswajania składników odżywczych;
  • niedobory witamin.

Przy stosowaniu antybiotyków warto pamiętać o probiotykach. Zawierają one dobre mikroorganizmy, które rewelacyjnie wpływają na nasza florę bakteryjną.

Kiedy i jak podawać antybiotyk?

Najpowszechniejszym błędem w stosowaniu antybiotykoterapii jest podawanie antybiotyku, w momencie kiedy nie jest on zupełnie potrzebny. Wielu lekarzy przepisuje antybiotyk tylko po to, żeby uniknąć odpowiedzialności za jakiekolwiek niedopatrzenie.

Przechodząc łagodne zakażenie organizmu czas trwania leczenia antybiotykiem nie powinien przekroczyć tygodnia. Warto o tym pamiętać.

Źródło:

  • A. Horban, Zasady antybiotykoterapii podstawą zapobiegania lekooporności, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie.

One Reply to “Po ilu dawkach antybiotyku powinna spaść gorączka?”

  1. Moim zdaniem długość utrzymywania się gorączki zależy od wielu różnych czynników. Nie tylko antybiotyki mają na nią wpływ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.