Podkolanówki uciskowe.

Zagrożenie niewydolnością żylną kończyn dolnych rośnie wraz z wiekiem jednakże styl życia może spowodować, że pierwsze objawy pojawią się znacznie wcześniej niż się spodziewamy. W znacznym stopniu do rozwoju tego typu choroby przyczynia się długotrwały siedzący lub stojący tryb życia, a także niewłaściwe odżywianie. W takim przypadku należy wprowadzić w swoje życie zmiany nawyków żywieniowych oraz różnego rodzaju aktywność fizyczną. Ponadto warto zaopatrzyć się w podkolanówki uciskowe, które zmniejszają ryzyko rozwijania się przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ).

Kto powinien je stosować?

Podkolanówki kompresyjne są niezbędne w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Aczkolwiek warto stosować je także profilaktycznie u osób narażonych na tego typu dolegliwości – na przykład genetycznie lub ze względu na tryb życia. Przewlekłe zmęczenie nóg, obrzęki, a także pojawiające się pierwsze pajączki czy żylaki na skórze powinny być zapalnikiem do szybkiego zaopatrzenia się w tego typu produkty. Zaleca się stosowanie ich również kobietom w ciąży, ponieważ są w większym stopniu narażone na nabawienie się dolegliwości przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ).

Jaki model oraz siłę nacisku wybrać?

Wybór modelu zależy od umiejscowienia zmian lub zaleceń lekarza. W sklepach medycznych czy aptekach można zaopatrzyć się nie tylko w podkolanówki uciskowe, ale także w pończochy czy rajstopy. Lekarz powinien ustalić także siłę ucisku stosownie do fazy PNŻ. W przypadku widocznych objawów przewlekłej niewydolności żylnej można stosować podkolanówki uciskowe 1 stopnia kompresji. W tym przypadku można stosować je bez konsultacji z lekarzem. Aczkolwiek przy widocznych objawach przewlekłej niewydolności żylnej oraz jej stwierdzeniu przez lekarza, zazwyczaj stosuje się podkolanówki uciskowe 2 stopnia kompresji, a w niektórych ciężkich przypadkach nawet stopnia 3 czy 4. Doskonałym pomocnym narzędzie w doborze ucisku profilaktycznego czy terapeutycznego może być międzynarodowa klasyfikacja CEAP.

Jak je stosować?

Podkolanówki przeciwżylakowe należy zakładać od razu po wstaniu z łóżka, a zdejmować dopiero przed położeniem się spać. Warto pamiętać, że podkolanówki uciskowe pomimo bardzo wysokiej trwałości wymagają częstej konserwacji aby utrzymać ich skuteczność w jak najdłuższym czasie. Należy je wiec często prać i suszyć według zaleceń producenta. Warto więc zaopatrzyć się w większą liczbę par aby proces użytkowania i konserwacji był płynny. Bardzo często myślimy, że częste pranie skraca życie produktów tekstylnych. Nic bardziej mylnego, w przypadku wyrobów uciskowych jest dokładnie odwrotnie o ile stosujemy się do zaleceń producenta. Jeśli właściwie konserwujemy nasze produkty uciskowe gwarantujemy sobie długi okres użytkowania co znacznie obniża koszty profilaktyki czy terapii. Ponadto zakładając je, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wygładzenie ich powierzchni. Można wykorzystać do tego kilka metod:

  • Wkładanie za pomocą wywijania. Podkolanówkę należy wywinąć na jej lewą stronę aż do samej pięty. Następnie trzeba wsunąć dłoń do środka i powoli naciągnąć całą podkolanówkę na stopę, a później na łydkę.
  • Zakładanie przy pomocy specjalnych urządzeń wspierających – ten sposób ułatwia zakładanie bielizny osobom posiadającym pewne ograniczenia ruchowe.
  • Zakładanie za pomocą nasuwania – do tej metody przydatne są rękawiczki gospodarcze. Na początku należy złapać podkolanówkę za mankiet, a następnie naciągać na nogę, aż do momentu oporu. Kolejno należy oburącz nasunąć ją na nogę. Rękawiczki dodatkowo mogą stanowić pomoc w równomiernym rozłożeniu podkolanówek.

Jakie są przeciwskazania do stosowania materiałów uciskowych?

  • Miażdżyca – w przypadku tej choroby o możliwości stosowania podkolanówek uciskowych musi zadecydować lekarz.
  • Zmiany skórne – posiadanie na swojej skórze różnego rodzaju wyprysków, owrzodzeń czy otwartych ran jest ogromnym przeciwskazaniem do noszenia materiałów uciskowych. Do momentu wygojenia ran należy stosować jedynie bandaże elastyczne lub specjalne produkty uciskowe do leczenia owrzodzeń z suwakiem.
  • Zniekształcenia kości oraz koślawość palców – nie są bezwzględnymi przeciwskazaniami, aczkolwiek mogą być dużym utrudnieniem w stosowaniu tego typu materiałów uciskowych.

Podsumowując…

Warto reagować już na pierwsze objawy świadczące o przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ). Problem wykryty zawczasu i odpowiednia profilaktyka może zapobiec rozwojowi choroby

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.