Kilka kobiet na matach ćwiczy z gumami oporowymi

Tabata to trening polegający na wykonywaniu sekwencji intensywnych ćwiczeń. Ich celem jest przede wszystkim szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, ale również wzmacnianie i budowanie mięśni. Niektóre z tych ćwiczeń można realizować z wykorzystaniem gum oporowych. Trzeba przyznać, że te cieszą się coraz większą popularnością, a efekty treningów z ich zastosowaniem są wręcz spektakularne. Sprawdź szczegóły już teraz.

Jak dobrać odpowiednie gumy oporowe?

Jeśli wybierzemy właściwy sprzęt sportowy, możemy liczyć na liczne korzyści. Przede wszystkim, trening zostaje urozmaicony, mięśnie rozciągane są kompleksowo, a mobilność ćwiczeń jest wzmocniona. Do tego gumy oporowe są stosunkowo tanie, można je stosować w ramach realizacji różnych ćwiczeń i bez względu na powierzchnię.

Aby trening z gumami oporowymi mógł przynosić pożądane efekty, przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na co najmniej kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, gumy treningowe powinny mieć właściwy opór, długość oraz szerokość, a te czynniki muszą być dopasowane wedle indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości kondycyjnych. W zależności od siły, jaką trzeba zużyć na rozciąganie gumy podczas konkretnego ćwiczenia, te nadają się świetnie zarówno dla już wprawionych, jak i początkujących sportowców.

Trening tabata z gumami oporowymi

Okazuje się, że gumy oporowe są powszechnie wykorzystywane podczas treningów tabata. Przynoszą wtedy bardzo szybkie efekty. Tkanka tłuszczowa jest spalana, a mięśnie zostają odpowiednio rozciągnięte oraz wzmocnione. Ćwiczenia z gumami oporowymi pięknie rzeźbią sylwetkę, w szczególności uda oraz pośladki.

Zasada treningu typu tabata jest prosta. Wykonujemy 20 sekund intensywnych ćwiczeń, po czym następuje 10-sekundowa przerwa. W każdej serii powinno być nie mniej niż 8 różnych ćwiczeń, a każde z nich najlepiej wykonywać z jak największą ilością powtórzeń. Z zastosowaniem gum oporowych można realizować cały trening tabata albo wykorzystać je tylko do konkretnych ćwiczeń, urozmaicając w ten sposób całą serię.

Najlepsze ćwiczenia treningowe z gumami oporowymi, to między innymi:

  • squat and row,
  • tight rotations,
  • pływak z gumą umieszczoną na barkach,
  • wykroki do przodu,
  • odwodzenie nogi w pozycji stojącej,
  • rozpiętki,
  • przysiady z gumą umieszczoną na udach,
  • clamshell,
  • chód bokiem.

Pamiętaj, że trening tabata jest intensywny i może być wyczerpujący. Dobieraj każde ćwiczenie wedle własnej kondycji. Jeśli zauważysz zadyszkę albo problemy z oddychaniem, trening prawdopodobnie jest zbyt mocny. Złym efektem ćwiczeń są również zakwasy. Jeśli ćwiczenie z gumą oporową sprawia ból, może warto wymienić ją na tę z mniejszym oporem.

Nie ma jednak wątpliwości, że stosowanie gum treningowych jest doskonałą formą aktywności w ramach spalania tkanki tłuszczowej i wzmacniania wszystkich partii ciała. Co więcej, trening z gumami oporowymi możesz wykonywać wszędzie, w różnych pozycjach, a żadnym problemem nie jest ich transport. Gumy tak naprawdę możesz mieć zawsze przy sobie. Są lekkie i nie zajmują zbyt dużo miejsca w torbie. Przekonaj się, czy trening z ich wykorzystaniem jest dla Ciebie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.