rehabilitacja

Terapia lasem wysokoenergetycznym jest dziś jedną z najbardziej popularnych metod fizykalnych stosowanych w leczeniu schorzeń układu ruchu, np. po kontuzjach sportowych, wypadkach, przebytych chorobach, złamaniach, ale nie tylko. Laser wysokoenergetyczny można stosować na rozmaite dolegliwości, od zwykłych urazów jak np. przykurcze, po przewlekłe schorzenia typu choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, rwa kulszowa, zespół mięśnia gruszkowatego. Laser działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i regenerująco. Pomaga przywrócić naturalne zdolności organizmu do regeneracji. I co ważne, przynosi szybką ulgę w dyskomforcie. Już po pierwszym zabiegu można zauważyć wyraźną zmianę.

Czym jest laser wysokoenergetyczny?

Laser wysokoenergetyczny to nowoczesne urządzenie, stosowane w leczeniu różnych schorzeń i wykorzystywane  do komfortowej terapii przeciwbólowej oraz biostymulacji. Przede wszystkim umożliwia nieinwazyjne i błyskawiczne leczenie bólu, stanów zapalnych i zwyrodnień pojawiających się w różnych obszarach ciała. W porównaniu z innymi urządzeniami o podobnym działaniu, laser wysokoenergetyczny charakteryzuje się mocą większą niż 500mW (jest to moc około 30 razy wyższa niż klasycznych leserów niskoenergetycznych), co przekłada się na skuteczniejszą terapię. Rewolucyjność działania lasera wysokoenergetycznego opiera się na przyczynowej terapii bólu i całkowitej bezinwazyjności.

terapia laserem

Jak działa laser wysokoenergetyczny?

Terapia laserem wysokoenergetycznym stosowana jest przede wszystkim jako metoda uśmierzania bólu. Urządzenie stymuluje syntezę DNA, przyspiesza mikro cyrkulację oraz wewnątrzkomórkową aktywność enzymów. Przede wszystkim jednak prowadzi do wytworzenia fali fotomechanicznej w tkance podskórnej i tym sposobem blokuje ścieżki bólowe w układzie nerwowym. Ponadto wspomaga naturalne zdolności organizmu do regeneracji przy istnieniu stanu zapalnego i znacząco wspomaga pracę układu limfatycznego w likwidacji obrzęków. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i zrost kości.

Ogólnie rzecz biorąc – terapia laserem ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, regenerujące, drenujące, biostymulujące. Jest to zabieg idealny zarówno przy świeżych urazach, jak i przewlekłym, ostrym bólu. Jak działa laser? Obrazowo można opisać to tak, że urządzenie emituje światło, które następnie kierowane na konkretne obszary ciała pacjenta, wnika głęboko w tkanki, ale nie jest silnie pochłaniane przez powierzchniowe warstwy skóry. Dzięki temu terapia laserem jest bezpieczna i nie powoduje efektów ubocznych. Zabieg nie powoduje poparzeń i przerwania ciągłości skóry.

Może Cię zainteresować: Czym jest chiropraktyka i dla kogo jest przeznaczona?

Wskazania do terapii laserem wysokoenergetycznym

Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego jest dość szerokie i może obejmować różnorodne dolegliwości  oraz jednostki chorobowe. Przez to, że laseroterapia pobudza odnowę komórek, wzmaga fagocytozę i nasila zjawiska tkankowe, doskonale sprawdza się w leczeniu zwichnięć i skręceń oraz innych kontuzji sportowych, a także chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa oraz neuralgii. Terapia laserem wysokoenergetycznym wskazana jest także w takich dolegliwościach, jak:

  • bóle mięśni i stawów
  • rwa kulszowa
  • zespół cieśni nadgarstka
  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • kolano skoczka
  • ostroga piętowa
  • paluch koślawy – zapalenie kaletki
  • dolegliwości ścięgna Achillesa
  • następstwa złamań
  • przepuklina atletyczna
  • bóle karku
  • bóle barku
  • zwyrodnienie stawu biodrowego
  • zespół mięśnia gruszkowatego
  • zapalenie ścięgien
  • blizny

Przeciwwskazania do terapii laserem

Pomimo tego, że terapia laserem jest nieinwazyjna i bezpieczna, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród głównych wymienia się choroby nowotworowe, skłonności do krwawień, stany gorączkowe, arytmię i niewydolność krążenia, a także nadwrażliwość na światło, choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Przeciwwskazaniem do laseroterapii z użyciem lasera wysokoenergetycznego jest również ciąża, czynna gruźlica płuc, nieustabilizowana cukrzyca, epilepsja, rany otwarte oraz implanty metalowe i elektroniczne.

Efekty leczenia laserem wysokoenergetycznym

Efekty terapii z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego zależą przede wszystkim od miejsca, na które oddziałuje urządzenie. Do najważniejszych rezultatów terapii możemy zaliczyć redukcję bólu, która bardzo często następuje już po pierwszym zabiegu, jak również zminimalizowanie stanu zapalnego i ograniczenie obrzęku. Oprócz tego laser wysokoenergetyczny prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co wpływa na zwiększenie dostarczania składników odżywczych przez układ krążenia i lepszą absorpcję produktów ubocznych przez układ limfatyczny.

Gdzie we Wrocławiu udać się na terapię laserem?

Cierpisz na przewlekłe dolegliwości bólowe barku, karku lub kręgosłupa? A może zmagasz się ze skutkami złamania, kontuzji lub borykasz się z inną chorobą wymagającą zastosowania terapii laserem wysokoenergetycznym? Odwiedź Villa Medica – Centrum Medycyny i Rehabilitacji we Wrocławiu. Ośrodek ten nie tylko posiada najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do fizykoterapii, ale także dysponuje zespołem wysoko wykwalifikowanych fizykoterapeutów, których wiedza, umiejętności i wieloletnie doświadczenie gwarantują poprawność przeprowadzonych zabiegów oraz ich skuteczność.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.