Wbrew obiegowej opinii chorują na nią nie tylko osoby palące wyroby tytoniowe. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba cywilizacyjna, co roku diagnozowana u milionów osób. Liczbę chorych na całym świecie szacuje się na około 380 milionów (około 2 milionów w Polsce). Jakie są objawy choroby POChP? Kto najczęściej na nią choruje? Czy można ją wyleczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba układu oddechowego wywołana stanem zapalnym w oskrzelach, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe: m.in. pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza czy dym tytoniowy.
Bezpośrednim skutkiem POChP jest ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Wraz z rozwojem choroby mogą się nasilać coraz bardziej uciążliwe objawy, w tym trudności z oddychaniem, męczliwość, ogólne pogorszenie kondycji czy przewlekły kaszel.
Coraz poważniejszy problem zdrowotny
Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią przyczyną umieralności, co najlepiej obrazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Choroba jest diagnozowana u osób obu płci i wszystkich ras, występując zarówno w krajach rozwiniętych, jak i trzeciego świata.
Obecnie POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na funkcjonowanie nie tylko układu oddechowego, ale też m.in. sercowo-naczyniowego. Może współwystępować z innymi chorobami, by wymienić tylko: osteoporozę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Główne czynniki ryzyka choroby
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest chorobą wyłącznie osób palących wyroby tytoniowe. Tworzą one największą, ale nie jedyną grupę ryzyka POChP. Palenie, również bierne, znacząco zwiększa ryzyko zachorowania, natomiast na całym świecie notuje się coraz więcej przypadków POChP wśród osób, które nigdy nie używały tytoniu.
Rosnącym zagrożeniem dla zdrowotności jest zanieczyszczenie powietrza, które bezpośrednio odpowiada za prawdziwą epidemię chorób układu oddechowego, w tym POChP. Pyły zawieszone i toksyczne związki chemiczne znajdujące się w smogu mogą w długim okresie wywołać stan zapalny w drogach oddechowych, czego konsekwencją może być właśnie Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.
Na ryzyko zachorowania na POChP narażone są również osoby, które mają kontakt ze szkodliwymi czynnikami w swoim miejscu pracy. Wymieńmy tutaj tylko górników, hutników, metalurgów, rolników, operatorów maszyn budowlanych, pracowników fizycznych, drogowców, mechaników samochodowych, sprzątaczki, fryzjerki czy kosmetyczki.
Objawy choroby POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie zawsze daje wyraźne, specyficzne objawy, które od razu budzą podejrzenie, nawet u lekarza pierwszego kontaktu. Choroba może się przez wiele lat rozwijać zupełnie bezobjawowo.
Wiele osób, w tym z grup ryzyka, nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów choroby POChP, co opóźnia diagnostykę i sprawia, że część chorych zgłasza się do lekarza już w bardzo złym stanie zdrowia, z objawami nasilonymi do tego stopnia, że praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Ważne jest zatem, aby każdy, kto ma powyżej 40 lat i jest narażony na czynniki mogące wywołać POChP, nie przechodził obojętnie nad nawet z pozoru błahymi objawami, do których zaliczymy:
- Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy czy kurz, pojawia się rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia.
- Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
- Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, słaba kondycja, awersja do wysiłku fizycznego, z czasem trudności z pokonaniem kilkuset metrów bez zadyszki, z wejściem po schodach, umyciem się, posprzątaniem mieszkania itp.
Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Co robić, gdy obserwujesz u siebie objawy choroby POChP?
Pierwsze kroki zawsze należy skierować do swojej przychodni. To lekarz rodzinny podejmie decyzję, czy wskazane jest, aby pacjent zgłosił się na pogłębioną diagnostykę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia POChP, prowadzoną w poradni pulmonologicznej.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, choć nie można jej wyleczyć, poddaje się zarówno leczeniu, jak i profilaktyce. Jej wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej terapii umożliwia zmniejszenie nasilenia objawów, a tym samym daje szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia, bez uzależnienia od pomocy innych.