Kobieta po trudnościach w zajściu w ciążę

Wiele par marzy o posiadaniu własnego dziecka. Starania bardzo często nie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów, co prowadzi do zrezygnowania, frustracji ii stresu. Za problemy z zajściem w ciążę z reguły obwiniane są kobiety, jednak ten osobisty problem może być powiązany także z kłopotami zdrowotnymi mężczyzn. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn takich trudności, które najlepiej zdiagnozować z pomocą doświadczonego specjalisty.

Niepłodność i bezpłodność u kobiet oraz mężczyzn

Z reguły zaleca się wizytę u lekarza wówczas, gdy zajście w ciążę nie jest możliwe mimo regularnych stosunków przez okres jednego roku od momentu odjęcia decyzji o posiadaniu dziecka. W Polsce z takimi trudnościami zmaga się nawet 1,5 miliona par, a z roku na rok liczba ta wzrasta. Niepłodność często utożsamiana jest z bezpłodnością, jednak są to dwa różne problemy. Pierwszy z nich uznaje się za stan przejściowy, którego objaw to długotrwały problem z zajściem w ciążę. Niepłodność może jednak zostać wyleczona. Bezpłodność jest natomiast stanem permanentnym, który całkowicie uniemożliwia poczęcie dziecka. Do jej przyczyn u kobiet wyróżnić można brak macicy lub jajników na skutek wady wrodzonej bądź usunięcia operacyjnego, a także przedwczesną menopauzę. W przypadku mężczyzn, bezpłodność spowodowana jest zwykle trwałym uszkodzeniem nasieniowodów lub brakiem jąder.

Czynniki wpływające na niepłodność

Na problemy z zajściem w ciążę wpływają różne czynniki ryzyka. Niepłodność może być spowodowana niewłaściwym stylem życia, nadwagą i otyłością, nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów czy przyjmowaniem narkotyków, a także stresem. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ środowiska, np. ekspozycja na metale ciężkie, środki chemiczne czy pestycydy. Niepłodność jest też powiązana z różnymi chorobami współwystępującymi, w tym cukrzycą czy przenoszoną drogą płciową chlamydiozą. Czynniki te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Więcej informacji na ich temat może udzielić poradnia ginekologiczna online, która pozwala na odbycie zdalnej konsultacji ze specjalistą. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować problem, a następnie opracować odpowiedni plan leczenia. Istnieją różne metody walki z niepłodnością, które różnią się poziomem inwazyjności czy trudnością w realizacji. Wybór sposobu leczenia musi być adekwatny do stopnia zaawansowania trudności z zajściem w ciążę.

problemy z zajściem w ciążę

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Problemy z zajściem w ciążę najczęściej występują u kobiet po 30. roku życia, kiedy naturalna płodność zaczyna spadać. Wyróżnić można także inne przyczyny wpływające na ten stan, w tym problem związane z gospodarką hormonalną. Dotyczy to np. chorób nadnerczy i tarczycy prowadzących do zaburzeń czynności jajeczkowania, mięśniaków i torbieli narządów płciowych, endometriozy, zespołu policystycznych jajników, schorzeń powodowanych infekcją, niedrożności jajowodów oraz chorób przysadki mózgowej, szyjki macicy czy pochwy. Wielu informacji na ten temat może udzielić ginekolog online, który przeprowadza zdalne konsultacje. W przypadku mężczyzn, niepłodność powodowana jest głównie niskiej jakości spermą. Przyczyną mogą być także zaburzenia rekcji, przedwczesny wytrysk, urazy i choroby jąder, stosowanie sterydów anabolicznych czy różne zaburzenia genetyczne.

Leczenie niepłodności

W przypadku trudności z zajściem w ciążę, należy przede wszystkim wykonać test owulacyjny, USG narządów rodnych, histerosalpingografię oceniającą drożność jajowodów i stan macicy czy test PCT sprawdzający przeżywalność plemników w śluzie, a także histeroskopię weryfikującą jamę macicy od wewnątrz. Zaleca są również badania immunologiczne i hormonalne, w tym m.in. progesteronu, prolaktyny, lutropiny, folitropiny czy testosteronu. Aby uzyskać skierowanie na podstawowe testy, wystarczy zwykle konsultacja ginekologiczna online. Leczenie niepłodności odbywa się przy wykorzystaniu wielu metod, np. poprzez indukcję owulacyjną, stymulację spermatogenezy czy zabiegi operacyjne układu rozrodczego. Stosuje się też odpowiednie leki, na które można uzyskać recepty online od ginekologa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.