Wewnętrzny aparat słuchowy

Aparat słuchowy wewnątrzuszny pozwala niemal zapomnieć o problemach ze słyszeniem. Dzięki zminiaturyzowanej budowie bez trudu mieści się w przewodzie słuchowym, gwarantując dyskrecję. Jakie są rodzaje aparatów wewnątrzusznych? Kiedy warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia?

Wewnątrzuszny aparat słuchowy – dyskretne wsparcie przy problemach ze słuchem

Choć problem z niedosłuchem jest powszechną dolegliwością wśród osób w różnych grupach wiekowych, noszenie aparatu słuchowego nadal w wielu przypadkach wiąże się z poczuciem wstydu. Nie chcemy, by otoczenie wiedziało o naszej dysfunkcji, dlatego, niestety, bardzo często odwlekamy wizytę u protetyka słuchu, godząc się tym samym na ciągły dyskomfort i pogłębiające się trudności z komunikacją z otoczeniem. Powodem, dla którego rezygnujemy z profesjonalnego wsparcia są również względy estetyczne. Wiele osób – zwłaszcza kobiet – wychodzi z założenia, że aparat prezentuje się niekorzystnie i, zakładając go, tracimy na atrakcyjności.

Decyzję o korzystaniu z aparatu słuchowego przeciągamy także z powodów czysto praktycznych. Obawiamy się, że z aparatem o wiele trudniej będzie nam uprawiać sport czy nosić okulary.

Zapominamy jednak, że myśl technologiczna niemal zawsze jest o krok przed naszymi wątpliwościami. Współczesne aparaty słuchowe projektowane są w taki sposób, by zapewnić maksymalny komfort i dyskrecję. Szczególną grupą produktów są wewnątrzuszne aparaty słuchowe, które pozostają niemal niewidoczne dla osób postronnych.

Szukasz wysokiej jakości, niezawodnych aparatów wewnątrzusznych lub zausznych? Nie przepłacaj! Sprawdź na https://www.brandvital.eu/

Jakie są rodzaje wewnątrzusznych aparatów słuchowych?

Wewnątrzuszny aparat słuchowy przypomina zatyczkę do ucha. Cała skomplikowany mechanizm  zamknięty jest w niewielkiej obudowie, którą wsuwa się do kanału słuchowego. Przygotowuje się ją na zamówienie po wcześniejszym pobraniu odcisku od pacjenta, co zapewnia doskonałe dopasowanie. Urządzenie łatwo się wyjmuje dzięki specjalnej wypustce, przypominającej antenkę. Aparat regulowany jest przy pomocy pilota, który pozwala wyregulować głośność lub ustawić pożądany program.

Do dyspozycji mamy szereg różnych modeli aparatów wewnętrznych. Zleżenie od stopnia niedosłuchu, budowy ucha oraz naszych preferencji i możliwości finansowych możemy wybierać spośród 3 głównych typów:

  • aparaty osadzone w małżowinie usznej (ITE) – obudowa wypełnia małżowinę uszną; to rozwiązanie najmniej dyskretne spośród tej grupy aparatów, jednak urządzenia cechuje długa żywotność baterii oraz duża moc, pozwalająca na zastosowanie aparatu przy większych ubytkach słuchu;
  • aparaty osadzone głębiej w kanale słuchowym (ITC) – obudowa aparatu nie wykracza poza kanał słuchowy;
  • aparaty umieszczone głęboko w przewodzie – całkowicie wenątrzkanałowe (CIC) – zapewniają najwyższy poziom dyskrecji, są właściwie niewidoczne z zewnątrz.

Czy warto zdecydować się na aparat wewnątrzuszny?

Podstawowym autem modeli tego typu jest, wspomniana już, dyskrecja. Niewidoczny aparat słuchowy pozwala poczuć się pewniej, możemy właściwie zapomnieć, że go nosimy. Jeżeli jest to dla nas kwestią priorytetową, z pewnością warto rozważyć takie rozwiązanie.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe są dobrą opcją dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Urządzenia stabilnie utrzymują się w uchu, nie musimy martwić się, że podczas jazdy na rowerze, biegania, czy innej aktywności, podczas której dynamicznie się poruszamy, aparat wypadnie. Dodatkowo wiele modeli posiada łączność Bluetooth z telefonami komórkowymi czy telewizorami, dzięki czemu aparaty przejmują funkcję słuchawki bezprzewodowej.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe posiadające słuchawkę zewnętrzną mogą być stosowane przy większości stopni ubytków słuchu. Przy bardziej zaawansowanych problemach urządzenie może okazać się jednak za mało wydajne i lepszym rozwiązaniem będzie aparat zauszny. Ograniczeniem w jego stosowaniu bywa też wielkość kanału słuchowego – w przypadku niektórych pacjentów może on być zbyt wąski, by pomieścić urządzenie. Zdarza się ponadto, że konkretne funkcje, na których nam zależy, występują jedynie w wysokiej klasy modelach zausznych. Z uwagi na większe rozmiary mogą one pomieścić dodatkowe mechanizmy.

Decydując się na zakup wewnątrzusznego aparatu słuchowego, należy pamiętać o częstej wymianie baterii, która z racji gabarytów urządzenia jest mniej pojemna niż w przypadku aparatów zausznych. Ważna jest również częsta wymiana filtrów.

Jeżeli nie mamy pewności, czy aparat wewnątrzuszny okaże się dla nas odpowiednim rozwiązaniem, skonsultujmy się ze specjalistą. W dobrej jakości sklepach z zaopatrzeniem medycznym mamy możliwość przeprowadzenia profesjonalnego badania słuchu oraz skorzystania z doradztwa wykfalifikowanych pracowników.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.