Dłoń dotykająca telefon

Jadąc nieraz autem zdarza mi się pociągnąć po hamulcach kiedy z chodnika wyskakuje mi na drogę zapatrzony w telefon dzieciak. Jednak równie często są to dorośli ludzie, którzy przecież powinni mieć większe rozeznanie czym grozi taki brak uwagi.

Opublikowane nie tak dawno badanie pokazuje jednak, że używanie smartfonów może, a nawet ma decydujący wpływ na naszą rzeczywistość.

Używanie smartfonów powoduje zmniejszenie naszych analitycznych zdolności oraz wyciągania wniosków. Wynik badań na ten temat daje światło dla używających smartfona, gdyż jak się okazuje jest to prawdopodobnie tylko chwilowo utrzymujący się defekt. Oczywiście zależy to od naszej podatności.

Czy książki nie kłamią?

Znacie powiedzenie, że „papier wszystko przyjmie”? Można powiedzieć, że tak samo jest z internetem. To co się weń wrzuci to on wypluwa tu i tam siejąc zamęt. Przeprowadzono wiele badań odnośnie wpływu technologii na nasze procesy poznawcze, zachowanie i podejmowane decyzje. Oczywiście na ten temat napisano też sporo publikacji, mniej lub bardziej znanych.

Aplikacje śledzące w służbie nauki

Naukowcy chcąc zbadać dokładnie co i jak się dzieje gdy używamy smartfona zainstalowali grupie badanej aplikacje śledzące. Wynik zaskoczył samych badanych. Okazało się że:

  • spędzamy średnio około 5 godzin na smartfonie dziennie, to jest praktycznie 1/3 całego czasu czuwania w trakcie doby;
  • zmniejsza się zdolność do rozwiązywania problemów społecznych;
  • trudniej się nam skoncentrować.

Efekt uboczny

Podzielenie badanych na dwie grupy z czego jedna miała używać smartfonów przez 2 godziny dziennie a druga minimum 5.

Wyniki po tygodniu

Po dwóch tygodniach obie grupy badanych przeszły test mierzący ich zdolność analizowania i interpretowania danych. Osoby, które używały smartfona po 5 godzin dziennie uzyskały niższe wyniki na teście niż Ci, którzy korzystali z telefonów minimalną ilość czasu w ciągu dnia.

Wyniki badań po miesiącu

Zastanawiacie się pewnie jak wyglądały wyniki testów obu grup po miesiącu? Jak się okazało po przeprowadzeniu testu, wyniki obu grup oscylowały w podobnym zakresie. Czyli efekt osłabienia zdolności okazał się stanem chwilowym. Cóż mózg ludzki potrafi się szybko adaptować i jak widać przywyknął do dodatkowego bodźca.

Spotkanie przy stoliku

Zysk dla przyszłości

Wynik badania jest dość zaskakujący. Okazuje się, że nasz mózg jest bardziej odporny na działanie wielu czynników niż się nam na wstępie wydaje. Jakieś większe zmiany miały ograniczony czas trwania.

Czy jest możliwość błędu

Oczywiście badanie jest jak najbardziej obciążone błędem. Chodzi o to, że trwało ono bardzo krótki jak na badanie czas bo tylko jeden miesiąc. Całkiem inne mogłyby być wyniki jeśli by było ono dłuższe.

Jak się zachowujesz gdy wiesz, że ktoś Cię śledzi

Drugim czynnikiem który może wpływać na wynik badania jest oczywiście świadomość jego uczestników. Całkiem inne mogą być efekty kiedy zostanie przeprowadzone badanie bez wiedzy ludzi. Oczywiście  do pomocy naukowcom przychodzi technologia. Możliwość wykorzystania w nowych iPhonach aplikacji śledzącej aktywność wstecz, oczywiście przy uzyskaniu zgody badanego, daje duże pole do popisu dla naukowców.

Druga strona medalu

Jak się okazuje oprócz negatywnych skutków ubocznych użytkownicy smartfona nabywają nowych umiejętności. Jest to na przykład podniesienie zdolności do oceniania czy dana informacja jest wiarygodna.

Rzeczywistość nigdy nie jest jednobarwna. Możliwe, że inne badania wykażą iż dalekosiężne efekty używania smartfona mogą nieść ze sobą całkiem inne zagrożenia. Jak się okazuje funkcje poznawcze mogą zostać zakłócone, a także możemy zostać wciągnięci w nałóg ciągłego dotykania smartfona.

Źródło:

One Reply to “Czy używanie smartfonów wpływa na naszą inteligencje?”

  1. Ciekawie wyglądają efekty takich badań. Tak naprawdę nadal nie wiemy jak bardzo smartfony wpłyną na nasz mózg i jego funkcjonowanie po wielu latach. Wydaje mi się, że skutki długofalowe mogą mieć większy wpływ ana ludzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.