dwie mlode osoby lezace razem w lozku

Właściwy, niezaburzony, wręcz idealny cykl miesiączkowy u kobiet trwa 28 dni, a dokładnie w jego połowie następuje owulacja. Jednak niewiele kobiet może pochwalić się książkowym cyklem. Wiele czynników może negatywnie wpłynąć na kobiecą menstruację i ją zaburzyć. To rozregulowanie natomiast ma ogromny wpływ na kwestie żeńskiej płodności.

Czy podczas miesiączki ciąża jest możliwa?

Nieplanowana ciąża, jednych może ucieszyć, innym wywrócić świat zupełnie do góry nogami. Wiele par zastanawia się, czy współżyjąc podczas okresu może dojść do zapłodnienia. Odpowiedź brzmi – tak. Oczywiście prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie, jednak całkowicie nie można go wykluczyć – zwłaszcza u tych kobiet, które mają problemy z regularnością i długością trwania swojego cyklu menstruacyjnego.

Życie seksualne człowieka można analizować na wielu płaszczyznach – zwracając przy tym uwagę na jego styl i jakość, a także kwestię podejścia do niego przez każdego z partnerów. Na poszczególnych życiowych etapach, człowiek wybiera odmienne zachowania seksualne.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu

Znaczna część kobiet, które dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne, zadaje sobie pytanie, czy współżycie podczas miesiączki może zabezpieczyć przed zapłodnieniem. Większość z nich myśli, że tak. Niestety, nie jest to do końca prawdą. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zapłodnienia podczas miesiączki. Związane jest to z biologią i zdolnością przeżycia zarówno komórki jajowej jak i plemnika. Plemnik może przeżyć w kobiecym organizmie nawet pięć dni. Współżycie podczas miesiączki prowadzi do magazynowania się plemników. Niektóre z nich dożywają momentu jajeczkowania. Może zdarzyć się tak, że komórka jajowa, która jest wydalana podczas jajeczkowania łapie się w zakres przeżywalności plemników i wówczas właśnie dochodzi do zapłodnienia.

Seks podczas miesiączki

Współżycie podczas okresu jest dość kontrowersyjnym tematem. Jednych miesiączka zniechęca do współżycia, inni z kolei obawiają się możliwych zagrożeń zdrowotnych – infekcji, chorób, czy wirusów. Dla jeszcze innych największą obawą jest ciąża. Rozwiązaniem wielu tych problemów są stosowane środki antykoncepcji, które w licznych sytuacjach skutecznie zabezpieczają przed zapłodnieniem. Do najpopularniejszych zaliczane są prezerwatywy – modne zwłaszcza wśród młodych osób.

Pamiętajmy jednak – w ciążę można zajść mając okres, nie mając okresu, uprawiając stosunek kończący się wytryskiem, jak i stosunek przerywany. Nie ma jednego złotego środka dla wszystkich. Każdy organizm jest inny i w odmienny sposób spełnia swoje funkcje. Warto brać to pod uwagę decydując się na aktywne życie intymne.

chlopiec i dziewczyna
Źródło: pixabay.com

Obawy seksualne

Temat seksu w Polsce świetnie sprawdza się w dowcipach. Niestety bardzo często komunikacja między partnerami jest nieodpowiednia. Nie potrafimy mówić o swoich obawach, potrzebach, upodobaniach i pragnieniach. A to ma bardzo duży wpływ na życie seksualne.

Mamy wiele obaw związanych z naszą seksualnością. Lęki te dotyczą w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Bardzo ważną rolę odgrywa akceptacja własnej cielesności. W momencie, gdy kobieta jest zniechęcona sama do własnego ciała, z góry zakłada, że tak samo postrzega ją jej partner. U kobiet nieakceptujących swego ciała, bardzo często występuje poczucie wstydu.

Inne obawy wynikają stąd, że na przykład mężczyzna może stwierdzić, ze jego partnerka nie jest tą właściwą i zwyczajnie odjeść. Spora cześć kobiet nie ufa swoim partnerom w kwestii zabezpieczania się i właściwego posługiwania prezerwatywą. Większość osób ma także wątpliwości związane ze wspominaną już ciążą – także podczas miesiączki.

Umówmy się – „Seks bez zobowiązań”

To coraz modniejsze w Polsce zjawisko. Jednak i takie związki nie są wolne od wątpliwości. Dwoje partnerów, deklarujących się na stosunek płciowy bez zobowiązań, obawiają się zakochania ze strony jednego z partnerów, mają wewnętrzny niepokój związany z zaangażowaniem, a także lęk przed nieplanowaną ciążą.

Ponadto mężczyźni niejednokrotnie zastanawiają się nad możliwym wystąpieniem zaburzeń erekcji. Kłopoty z potencją oczywiście mogą mieć wiele przyczyn, takich jak zmęczenie, depresja, stres, czy nadużywanie alkoholu. Ale także może być to objaw choroby – miażdżycy, cukrzycy, czy chorób serca. Jest to jednak odrębny temat.

Akt seksualny to wspólne przeżycie obojga ludzi. Ma wiele plusów, ale także mnóstwo obaw. Jedną z podstawowych jest ciążą. Sporo młodych par współżyje w czasie, gdy kobieta miesiączkuje, chcąc tym samym zminimalizować prawdopodobieństwo ciąży. Owszem, szanse na uniknięcie ciąży w tym czasie są większe, lecz by jeszcze bardziej je zmaksymalizować warto nabyć umiejętność dokładnego liczenia dni płodnych i niepłodnych. Dopiero wówczas przewidzenie owulacji będzie skuteczniejsze.

Źródło:

  • A. Ostrowska, Z. Izdebski, Seks po Polsku. Zachowanie seksualne jako element stylu życia Polaków, Warszawa 2003

One Reply to “Czy w czasie okresu można zajść w ciążę?”

  1. Bardzo fajnie napisane. Okazuje się, że faktycznie mało par rozmawia o seksie i związanym z nim preferencjach. Podejrzewam, ze chodzi o to iż tak jest łatwiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.