Dolegliwości układu pokarmowego jest cała masa. Do podstawowych zaliczyć można wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, zgagę, biegunki. Jedną z podstawowych części układu pokarmowego jest żołądek. To od niego w dużej mierze zależy to, jak rozpocznie się początkowy proces trawienia i jak funkcjonował będzie cały układ pokarmowy. Co zrobić, gdy żołądek odmawia współpracy i jak radzić sobie z jego dolegliwościami?

Problemy w pracy żołądka

Żołądek znajduje się w środkowej części nadbrzusza. Wydziela on sok żołądkowy, który bogaty jest w kwas solny i enzymy trawienne. Podstawowym zadaniem żołądka jest początkowe trawienie białek i tłuszczy, które znajdują się w przyjmowanych pokarmach. Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących problemów żołądkowych należą:

 • zgaga;
 • wrzody;
 • refluks;
 • zapalenie żołądka;
 • zatrucie pokarmowe;
 • i najpoważniejsze ze schorzeń – rak żołądka.

Jak wspomóc trawienie żołądka?

Wszystkie choroby z czegoś powstają. Także problemy z pracą żołądka mają swoje podłoże. Jak zatem możemy wspomóc jego pracę?

Kluczowa okazuje się dieta

Jednym ze skutecznych sposobów wspomagających pracę żołądka jest właściwa dieta trawienna. Powinna ona obfitować w produkty o wysokiej zawartości błonnika. Ten odpowiedzialny jest za regulację pracy układu pokarmowego. Duża ilość błonnika znajduje się w owocach, warzywach, orzechach, a także produktach pełnoziarnistych. 20 do 40 g – tyle wynosić powinno dzienne zapotrzebowanie na błonnik.

Kultury bakteryjne

Probiotyki zawierają dobre bakterie, które łagodzą szereg dolegliwości trawiennych. Te pożyteczne mikroorganizmy znaleźć można w kiszonej kapuście, jogurtach, kefirach oraz ogórkach kiszonych.

Unikaj codziennego napięcia

Nasz żołądek bardzo źle znosi stres. Tak! Stres może wywołać wiele problemów w pracy żołądka. Warto zatem postawić na pomocne ćwiczenia fizyczne, jogę, relaks oraz regularny, minimum 7-godzinny sen.

Rzuć papierosy i ogranicz alkohol

picie alkoholu
Źródło: pexels.com

Odrzucenie papierosów i alkoholu także poprawi funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Bardzo często palacze skarżą się na zgagę oraz refluks żołądkowy. Może lepiej zniwelować tę wątpliwą przyjemność i uniknąć niechcianych problemów?

Co do alkoholu, ten także nie wykazuje się zbytnią pomocą. Lepiej go ograniczyć i pozbyć się uczucia wzdętego brzucha, zgagi albo biegunki.

Staraj się jeść regularnie

Systematyczne spożywanie posiłków może okazać się kluczowe. Jedzenie pięciu posiłków dziennie, o stałych porach, poprawi nasze trawienie i zapewni właściwe wykorzystanie składników odżywczych przez organizm.

Zastosuj zioła

Aromatyczne napary będą pomocą na ból brzucha, wzdęcia oraz uczucie przejedzenia. Warto sięgać po:

 • miętę;
 • szałwię;
 • mniszka lekarskiego;
 • melisę;
 • koper włoski.

Regularne picie naparów ziołowych zapobiegnie niestrawnościom.

Testowałeś detox?

Jeśli nie, warto zrobić krok w tym kierunku. Oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji zniweluje zaburzenia trawienne i wzmocni prace żołądka. Można spróbować oczyścić organizm poprzez kilkudniowe picie wyciskanych soków z warzyw i owoców. Taka kuracja poza odtruciem organizmu wzmocni także całą florę bakteryjną.

Nieoceniona i długoletnia praca żołądka

Ludzki żołądek nie pracuje na etat – 8 godzin pracy i wolne. On przez cały czas miesza i trawi to, co zjemy. Chwilami ma prawo nie dawać rady i czuć zmęczenie. Ciężkostrawne, nafaszerowane chemią i ulepszaczami pokarmy, soki, czy lekarstwa niszczą bariery ochronne żołądka i wystawiają go na próbę. Warto wiedzieć, jak szybko pomóc układowi pokarmowemu, a tym samym czuć się zdrowo i lekko.

Źródło:

 • I. Nadolna, B. Przygoda, H. Turlejska, B. Sińska, H. Kunachowicz, Zasady żywienia. Planowanie i ocena. Podręcznik do nauki zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych, 2013.

One Reply to “Co zrobić, aby żołądek zaczął pracować?”

 1. Od kiedy rzuciłam stresującą pracę mam o wiele mniejsze problemy z żołądkiem. Polecam każdemu zestresowanemu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.