stopy

Brak miesiączki jest bardzo często niepokojącym sygnałem i każdej kobiecie w takiej sytuacji powinna zapalić się czerwona lampka. Przyczyn braku okresu może być wiele, a aby zdiagnozować tę właściwą, trzeba udać się do specjalisty. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy nie mając miesiączki mogą zajść w ciążę. My, spróbujemy dziś na nie odpowiedzieć.

Cykl miesięczny

Menstruacja, zwana potocznie miesiączką albo okresem, jest to comiesięczne krwawienie występujące u kobiet. Towarzyszy ona wszystkim zdrowym kobietom w wieku rozrodczym i jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym.

Menstruacja to wynik zachodzących w błonie śluzowej macicy zmian pod wpływem hormonów płciowych. Zmianom tym podlega kobiecy organizm, od momentu pokwitania do czasu menopauzy. Oznacza to, że u każdej kobiety, która nie jest w ciąży, nie karmi dziecka piersią i nie zażywa środków antykoncepcyjnych hormonalnych, okres powinien cyklicznie występować. Jeśli tak nie jest, coś jest nie tak. Powodem mogą być niedogodności, które warto zdiagnozować, a w wielu przypadkach także poddać leczeniu.

Przyczyny braku miesiączki

Brak miesiączki wcale nie musi wynikać z faktu, że kobieta jest w ciąży. Do takiej sytuacji dojść może z wielu powodów. Do podstawowych zaliczyć można:

  • wystąpienie zaburzeń hormonalnych;
  • znaczną niedowagę;
  • otyłość;
  • przyjmowanie leków;
  • zaprzestanie przyjmowania antykoncepcji;
  • nadmierny stres;
  • menopauza.

Zaburzenia hormonalne mogą spowodować zupełny zanik okresu. Po kontakcie z lekarzem oraz zdiagnozowaniu problemu pacjentka powinna poddać się leczeniu. Z reguły jest to leczenie farmakologiczne, które ma na celu przywrócić pełną sprawność i równowagę hormonalną. Odstawienie długo przyjmowanej antykoncepcji także może zaburzyć kobiecy cykl miesiączkowy. Problem może również wynikać z rozpoczynającej się menopauzy. Jeśli w tym samym czasie kobieta odczuwa duszności i napływy gorąca, to właściwie przyczyna jest jasna.

Bardzo często zanik miesiączki występuje u kobiet, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, i albo są otyłe, albo tracą bardzo szybko sporą cześć masy ciała. Restrykcyjne diety, które nie dostarczają do organizmu wystarczająco substancji odżywczych są niezwykle ryzykowne. Podobnie napięcie nerwowe – duży i częsty stres prowadzi do wzrostu produkcji prolaktyny – hormonu, który produkują komórki przysadki mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do zaniku menstruacji.

tabletki hormonalne, pigułki
Źródło: pexels.com

Czy kobieta, która nie miesiączkuje może zajść w ciążę?

Cykl miesiączkowy ma za zadanie przygotować organizm kobiety do przyjęcia zarodka. Dlatego też błona śluzowa staje się nabrzmiała i dobrze odżywiona. Gdy do zapłodnienia nie odchodzi, dobrze ukrwione endometrium złuszcza się i wydostaje na zewnątrz wraz z krwią. Logicznym byłoby zatem, że w momencie, gdy kobiecy organizm nie miesiączkuje, to także nie przygotowuje się na przyjecie zarodka. Wiele pań zadaje sobie pytanie, czy w momencie zaniku okresu nie zajdą w nieplanowaną ciążę.

Odpowiedź jest jednak jednoznaczna i brzmi – nie ma stuprocentowej pewności. Są dość rzadkie sytuacje, w których kobieta przez bardzo długi okres przyjmowała na przykład środki hormonalne, a po ich odstawieniu cykl miesiączkowy zupełnie się zatrzymał. W momencie, gdy występuje u niej owulacja, której nie poprzedza krwawienie miesiączkowe, jak najbardziej istnieje możliwość ciąży. To jak już zostało wspomniane, dość sporadyczne sytuacje.

Zespół policystycznych jajników

Często u kobiet w wieku rozrodczym występuje zespół policystycznych jajników. Zaburza on cykl miesiączkowy, doprowadza do zaniku miesiączki, a także jest główną przyczyną niepłodności. Schorzenie to jest zbiorem uwarunkowanych genetycznie cech organizmu. Problem ten charakteryzuje się nadwagą, tendencja do otyłości brzusznej, która z kolei doprowadza do nadciśnienia, chorób krążenia i miażdżycy. Długo nieleczony zespół policystycznych jajników może wywołać cukrzyce, a także inne bardzo poważne zagrożenia zdrowotne.

Podsumowując

Zajście w ciążę w czasie, gdy miesiączkowanie nie występuje jest mało prawdopodobne, jednak możliwe. Nie należy lekceważy sytuacji, w których miesiączkowanie jest nieregularne, albo w ogóle go nie ma. Wizyta u ginekologa i wyjaśnienie przyczyny braku okresu jest tutaj wskazane. Pamiętajmy, że po zakończeniu stosowania hormonalnej antykoncepcji, kobiecy organizm potrzebuje czasu na regenerację i obudowę właściwej równowagi hormonalnej. Jednak, gdy nie ma miesiączki przez dwa, czy trzy miesiące trzeba podjąć konieczne działania i znaleźć tego przyczynę.

One Reply to “Czy można zajść w ciążę nie mając miesiączki?”

  1. Miałam koleżankę, która mimo okresu wyszło, że jest w ciąży. Także nie zawsze jej brak czy istnienie jest tym co myślimy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.