Wiele kwestii przyczynia się do rozwinięcia nawyku nocnego podjadania. Problem ten niekorzystnie odbija się na sylwetce, a także zaburza naturalny rytm snu. Wpływa na to zarówno nadmierny stres, jak i rozplanowany w ciągu całego dnia sposób odżywiania. Bardzo pomocne w walce z wieczornym apetytem mogą się okazać różne techniki relaksacyjne oraz odpowiednio dobrany jadłospis.
Regularność posiłków
Podstawową zmianą w nawykach żywieniowych osób podjadających w nocy jest modyfikacja sposobu dostarczania jedzenia w ciągu dnia. Posiłki powinny być regularne i urozmaicone, spożywane 4-5 razy dziennie co ok. 3-4 godziny. Organizm otrzymuje dzięki temu niezbędną ilość substancji odżywczych oraz optymalną podaż energetyczną. Nocne podjadanie często jest spowodowane brakiem wartościowego śniadania. Pierwszy posiłek w ciągu dnia pobudza metabolizm i sprzyja poprawnemu funkcjonowaniu przez całą dobę. Śniadanie powinno być pożywne i obfite. Duże znaczenie ma przestrzeganie pór kolejnych posiłków. Ostatni najlepiej zjeść na około trzy godziny przed spoczynkiem.
Unikanie niezdrowej żywności
Problem z nocnym podjadaniem najczęściej występuje, gdy w pobliżu znajdują się różne przekąski. Obecność smacznych, ale przy tym często niezdrowych smakołyków działa bardzo stymulująco na podświadomość. Trudno wówczas nie ulec pokusie i nie sięgnąć po kolejny batonik, ciastko czy paczkę chipsów. Osoby mające problem z nocnym podjadaniem powinny całkowicie zrezygnować z przechowywania tego rodzaju produktów w domu. Jeżeli pod ręką nie znajduje się nic łatwego i szybkiego do zjedzenia, prawdopodobieństwo kolejnego wieczornego odwiedzenia kuchni maleje. Potrzebę sięgnięcia po przekąskę można wówczas zaspokoić kilkoma łykami wody mineralnej.
Żywność ułatwiająca zasypianie
Nocne podjadanie może się wiązać z nieodpowiednio skomponowanym ostatnim posiłkiem spożywanym w ciągu dnia. Należy przede wszystkim unikać produktów zawierających tyraminę, która pobudza wydzielanie się adrenaliny. Substancja występuje m.in. w produktach marynowanych i wędzonych, sosie sojowym, czekoladzie i niektórych winach. Na noc niw powinno się też spożywać kawy oraz innych produktów zawierających kofeinę, np. czarnej herbaty czy napojów typu cola. Nadmierne pobudzenie może zwiększać ochotę na uspokojenie organizmu jedzeniem, co w konsekwencji prowadzi do nocnego podjadania. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien zawierać węglowodany proste oraz białko, ponieważ dają one uczucie sytości na dłużej i zmniejszają łaknienie.
Zadbanie o relaks i zdrowy sen
Podjadanie w nocy może się wiązać z nadmiernym stresem w ciągu dnia. Brak umiejętności radzenia sobie z narastającymi problemami sprzyja szukaniu prostych i szybkich sposobów na oderwanie uwagi. Nocne podjadanie nie jest jednak dobrą metodą na ukojenie nerwów. Przed snem warto więc zadbać o odpowiednią relaksacją. Wyciszenie organizmu zwalcza stres i napięcie, co korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie bez znaczenia pozostaje jakość snu. Jego brak lub niedostateczna ilość często występuje na skutek nadpodaży kalorycznej przy jednocześnie ubogiej pod względem odżywczym diety. Warto więc w miarę możliwości prowadzić nieco spokojniejszy i ustabilizowany tryb życia, unikając tym samym wieczornych napadów głodu.
Profesjonalna pomoc
U niektórych osób nocne podjadanie ma emocjonalne podłoże. W takim przypadku warto skorzystać ze wsparcia psychodietetyka, który będzie w stanie zdiagnozować ewentualne zaburzenia odżywiania. Sposobem na poradzenie sobie z nadwagą powodowaną nocnym podjadaniem mogą być plastry Sliminazer. Opis tego nietypowego suplementu znajduje się na stronie: https://wsibie.edu.pl/sliminazer-cena-opinie-efekty-dzialanie/. W przeciwieństwie do standardowych kapsułek odchudzających, produkt ten pozwala na aplikację substancji aktywnych przez skórę. Plastry Sliminazer posiadają formułę opartą na naturalnych składnikach, które w określony sposób przyczyniają się do przywrócenia równowagi metabolicznej i ułatwiają wprowadzenie korzystnych nawyków żywieniowych.