Uwarunkowania genetyczne a tendencje do tycia

Tendencja do tycia może być uwarunkowana różnymi czynnikami. Na powstawanie nadwagi i otyłości wpływa nie tylko brak ruchu czy odpowiedniej diety, ale też szereg predyspozycji genetycznych. O takiej zależności decyduje obecność wybranych wariantów genu FTO, które można wykryć na podstawie specjalistycznych badań. Testy takie pozwalają na ustalenie ryzyka otyłości, a także powiązanych z nią schorzeń. W oparciu o wyniki badania można opracować spersonalizowaną dietę, która sprzyja utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i obniża prawdopodobieństwo dalszego tycia.

Gen podatności na otyłość

Gen podatności na otyłość FTO występuje w kilku wariantach, od których zależy sposób odczuwania stanów głodu i sytości przez mózg. W przypadku tych mniej korzystnych, ryzyko tendencji do tycia może wzrosnąć o nawet kilkadziesiąt procent. Osoby obdarzone takimi predyspozycjami cechują się obniżoną zdolnością do odczuwania sytości, przez co często spożywają nadmiar kalorii i intensywniej czują głód. W ich przypadku szczególnie wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy, stłuszczenia wątroby czy chorób układu krążenia. Badania FTO pozwalają na sprawdzenie indywidualnych predyspozycji do tycia, a także podjęcie działań minimalizujących niekorzystny wpływ genów na ogólny stan zdrowia. Osoby świadome swoich skłonności genetycznych mogą dzięki temu wprowadzić do diety i stylu życia zmiany, które uchronią je przed groźnymi schorzeniami w przyszłości.

Wpływ genów na tendencję do nadwagi

Predyspozycje genetyczne mogą w znacznym stopniu decydować o regulacji apetytu, a także rodzaju wybieranych na co dzień produktów spożywczych. Czynniki te pozostają nie bez wpływu również na przemianę materii i metabolizm komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Gen FTO znajduje się na 16 chromosomie, a posiadacze jego niekorzystnych wariantów mają szacunkowo masę cała wyższą o 3 kg oraz wskaźnik BMI większy o średnio 1,1 kg/m2. Wpływ genetycznych predyspozycji do tycia często zauważalny jest już od najmłodszych lat, przez co znacząco podnosi ryzyko otyłości u dzieci. Gen FTO szczególną aktywność wykazuje w podwzgórzu, czyli części mózgu odpowiedzialnej za kontrolę uczucia głodu i sytości.

miejsce na foto1

Metody zwalczania otyłości u osób obarczonych genetycznie

Odpowiednio wczesne wykrycie niekorzystnych wariantów genu FTO pozwala na wdrożenie odpowiednich zaleceń dietetycznych, a także innych działań profilaktycznych. Ich celem jest zahamowanie postępu nadwagi, co niweluje też ryzyko rozwoju wielu towarzyszących jej dolegliwości. Wiedza o wrodzonych obciążeniach genetycznych pozwala na bardziej świadome kształtowanie nawyków żywieniowych, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że nawet znaczące zmniejszenie masy ciała nie gwarantuje usunięcia najbardziej uporczywej tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej podskórnie. W takim przypadku rozwiązaniem może się okazać zabieg Onda realizowany w klinice Anlaya, którego szczegóły opisano na stronie: https://anlaya.pl/pricelist/onda/. Procedura ta pozwala na redukcję miejscowej tkanki tłuszczowej, a także pomaga w usuwaniu zaawansowanego cellulitu oraz pozwala na zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Zabieg umożliwia m.in. modelowanie brzucha, pośladków, ramion czy ud.

Wskazania i zalecenia

Wyniki badań genetycznych pozwalają na wykrycie niekorzystnego wariantu genu FTO, jednak nie stanowi on wyroku. Jego posiadacze nie są skazani na otyłość, a także związane z nią choroby. Konsultacja z dietetykiem, poprawa aktywności fizycznej oraz podjecie decyzji o wykonaniu zabiegu modelującego to działania, które mogą znacząco pomóc w redukcji masy ciała. U osób prowadzących odpowiedni styl życia, wpływ genu FTO jest wielokrotnie niższy. Odpowiednia profilaktyka znacząco zatem minimalizuje ryzyko rozwoju schorzeń powiązanych z otyłością nawet w przypadku pacjentów, którzy są obciążeni niekorzystnymi predyspozycjami genetycznymi. Samo badanie genu FTO jest bardzo proste i przebiega z wykorzystaniem metody PCR. Nie wymaga szczególnych przygotowań, a do jego wykonania potrzebne będzie jedynie pobranie próbki krwi. Uzyskany wyniki nie ulega zmianom w ciągu życia, dlatego testu nie trzeba powtarzać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.