lekarz z czerwonym stetoskopem

Świadomość sensu wykonywania badań profilaktycznych z roku na rok jest coraz większa. Wiemy, że wcześnie wykryty nowotwór czy choroby układu krążenia to możliwość zapobieżenia poważnym zmianom w organizmie. W niektórych przypadkach szybka diagnoza daje szansę na całkowite wyleczenie lub spowolnienie rozwoju zmian. Statystyki pokazują jednak, że mężczyźni odwiedzają lekarzy znacznie mniej chętnie niż kobiety. Istnieje natomiast całkiem pokaźna lista badań, które powinni wykonywać. Jedne związane są z wiekiem, inne od niego niezależne. Którymi specjalistami panowie powinni zainteresować się bliżej?

1. Urolog

2. Androlog

3. Kardiolog

Oczywiście, na tych trzech lekarzach lista się nie kończy. Zajmują się oni jednak sprawami, które stanowią najczęstszą męską bolączkę.

Urolog

Urolog zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z układem moczowo-płciowym. Jego kompetencje nie dotyczą tylko mężczyzn, istnieje jednak szereg objawów, mogących skłonić właśnie panów do takiej wizyty. To na przykład niepokojący kolor moczu lub ból przy jego oddawaniu, ból i obrzęk jąder, pieczenie lub swędzenie w okolicach ujścia cewki moczowej, zmiana wyglądu penisa. Dr Łukasz Kupis wskazuje też, że tępy ból w okolicy moszny lub pachwiny nasilający się przy wysiłku albo erekcji, wrażenie ciepła w jądrach i guzki, które mogą sugerować żylaki powrózka nasiennego.

Badania urologiczne stanowią także ważny element profilaktyki nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Specjalista jest w stanie na wczesnym etapie wykryć guzy i niepokojące zmiany, na przykład prostaty.

Androlog

Androlog to specjalista postrzegany przede wszystkim jako ekspert do spraw męskiej niepłodności. Często pierwsza wizyta umawiana jest, gdy para stara się o dziecko. Jak jednak wskazuje dr n. med. Łukasz Kupis, androlog i urolog, Członek Polskiego Towarzystwa Andrologicznego: sygnałem alarmowym powinny być bóle lub krwawienia z okolic układu płciowego, ale także utrata libido. Z andrologiem warto skonsultować się przy spadku masy mięśniowej, obniżeniu nastroju, nieprawidłowych wynikach badań krwi lub moczu oraz pierwszych objawach andropauzy. Na profilaktykę szczególną uwagę zwrócić powinni panowie ze schorzeniami układu płciowego w rodzinie.

Kardiolog

Do kardiologa mężczyźni zwykle trafiają za późno, czyli wtedy, gdy pojawia się ból w klatce piersiowej. Tymczasem każda osoba po czterdziestych urodzinach powinna raz w roku przejść takie badanie, sprawdzić tętno, ciśnienie i poziom cholesterolu. Jeszcze wcześniej zaleca się wykonywanie lipidogramu, określającego stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.