Zawartość apteczki

Apteczkę zawsze warto posiadać pod ręką. Co jednak powinno się w niej znaleźć? O co warto zadbać? O tym piszemy poniżej.

Coś do odkażania ran

Zacznijmy od środków odkażających. Tutaj najczęstszym wyborem będzie woda utleniona. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli woda utleniona zostanie otwarta, to dość szybko straci swoje właściwości, dlatego więc w razie jej użycia warto pomyśleć, żeby w najbliższym czasie wymienić ją w apteczce na nową. Wspomnijmy również i o tym, iż od jakiegoś czasu jako alternatywę dla wody utlenionej stosuje się oktenidynę, środek, który działa zarówno bakteriobójczo, jak i grzybobójczo.

Plastry, gaza i bandaże

Wspomnieliśmy już o środkach odkażających, warto jednak zadbać również o możliwość zabezpieczenia rany. W przypadku drobnych urazów sprawdzą się plastry z opatrunkiem, które zawsze warto posiadać w apteczce – w tym również w postaci posiadającej część klejącą dookoła całego opatrunku.

Oprócz nich bardzo przydatna może okazać się gaza opatrunkowa, używana do jednoczesnego zabezpieczenia rany i powstrzymania upływu krwi. Wraz z nią warto zadbać o bandaże elastyczne oraz o plaster bez opatrunku.

Nożyczki

W apteczce nie może zabraknąć również nożyczek – tych małych i tych zwykłych. Przydadzą się chociażby do ucinania bandaży i plastra bez opatrunku, ale w razie konieczności mogą okazać się niezbędne także do przecięcia ubrania, gdyby było to konieczne, aby dostać się do rany.

Leki przeciwbólowe

Migreny, bóle głowy przy zatruciu, czy ból chorego zęba – wszystkie te przypadłości mogą stanowić potężną niedogodność, dosłownie paraliżującą jakąkolwiek aktywność. Mając to na względzie warto trzymać w apteczce środki przeciwbólowe do wykorzystania w razie nagłej potrzeby.

Leki przeciw zatruciom i biegunkom

to kolejna kategoria produktów, które warto posiadać w apteczce. W przeciwieństwie do poprzednich, akurat tutaj często środki te są zaniedbywane, jednak zdecydowanie warto o nich pomyśleć – chociażby w formie węgla aktywnego.

Elektrolity

To dość zaniedbywana część apteczki, jednak w przypadku odwodnienia lub przegrzania organizmu właśnie elektrolity będą bardzo istotne. Przydadzą się one w przypadku wspomnianych już biegunek, ale też w trakcie upałów, gdyby te mocno dawały się we znaki.

Środki do stosowania na oparzenia

Oparzenia bywają nie tylko bolesne, ale również kłopotliwe w gojeniu. Właśnie z tego względu warto posiadać w apteczce domowej środki, które łagodzą skutki tego rodzaju obrażeń.

Termometr

Często trudno obiektywnie określić, czy gorączka faktycznie jest tak wysoka, jak się wydaje. Właśnie dlatego warto posiadać termometr. Najlepiej nowoczesny, chociażby działający bezdotykowo, co znacznie może ułatwić mierzenie temperatury w przypadku małych dzieci.

Ciśnieniomierz

Ten przyrząd warto posiadać chociażby z myślą o profilaktycznym kontrolowaniu swojego ciśnienia i w razie powtarzających się alarmujących poziomów konsultować je z lekarzem.

Środki przeciwalergiczne, inhalatory itp.

Jeżeli w rodzinie są osoby o specyficznych problemach zdrowotnych, warto pomyśleć i o nich. Mowa tu chociażby o alergikach (z myślą o których warto zawsze mieć pod ręką zapasowe środki do użycia w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej), czy o astmatykach (w ich przypadku warto mieć pod ręką zapasowy inhalator).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.