Uzależnienie od alkoholu działa destrukcyjnie na ciało i psychikę człowieka. Może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, ale zdarza się też, że jest ich skutkiem. Powiązania między psychiką a alkoholizmem są skomplikowane, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.
Depresja dotyka ponad połowę osób uzależnionych od alkoholu. Zdarza się, że jest przyczyną alkoholizmu. Chory sięga po alkohol, żeby poprawić sobie nastrój, uciec od natrętnych myśli lub ułatwić zaśnięcie. Stosuje ten mechanizm tak często, że w końcu dochodzi do uzależnienia.
Kolejność zazwyczaj jest jednak odwrotna. Chory uzależnia się od alkoholu z innych powodów, co prowadzi do licznych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Depresja może rozwijać się w wyniku uszkodzeń mózgu, trudności w relacjach z bliskimi czy utraty pracy. Zdarza się też, że depresja jest jednym z objawów zespołu odstawiennego. Taki problem jest stosunkowo najłatwiejszy do pokonania. Stan psychiczny chorego stabilizuje się po otrzymaniu odpowiednich leków i zregenerowaniu organizmu wyniszczonego ciągiem alkoholowym.
Detoks alkoholowy w Krakowie
Im szybciej, chory rozpocznie leczenie, tym większa szansa, że uniknie poważnych konsekwencji uzależnienia. Warto więc zgłosić się na detoks alkoholowy w Krakowie i zakończyć ciąg w bezpiecznych warunkach. Odstawienie alkoholu pozwala ustabilizować psychiczny i fizyczny stan pacjenta. Kolejnym krokiem jest terapia uzależnień, podczas której pacjent przepracowuje źródło swojego problemu. Dzięki temu, zachowanie trzeźwości po opuszczeniu ośrodka staje się znacznie łatwiejsze.
Warto pamiętać, że chwilowe obniżenie nastroju nie jest jeszcze depresją. Można nawet stwierdzić, że jest to naturalna konsekwencja nadużywania alkoholu. Z depresją mamy do czynienia, gdy objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie. Należą do nich m.in. obniżenie nastroju, poczucie winy i beznadziei, problemy z koncentracją, bezsenność lub nadmierna senność, brak apetytu lub zajadanie trudnych emocji, niechęć do wszelkiej aktywności, utrata zainteresowań oraz myśli samobójcze. Alkoholizm znacznie zwiększa ryzyko prób samobójczych, dlatego problem zdecydowanie jest poważny. Leczenie depresji u alkoholika nie będzie skuteczne, dopóki nie zachowuje on abstynencji. Tak ważne jest więc leczenie pod okiem terapeuty, który ma wiedzę nie tylko na temat depresji, ale też uzależnień.
Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą nierozerwalnie połączone. Alkohol niszczy zarówno ciało, jak i psychikę. Nie można o tym zapominać podczas terapii uzależnień.