Stres jest nieodłącznym elementem codziennego życia. W niewielkiej ilości wykazuje korzystny wpływ na organizm, ponieważ mobilizuje w trudnych sytuacjach, zwiększa koncentrację i podnosi wydolność. Jeżeli jednak czynników stresujących jest zbyt dużo, odzyskanie równowagi i spokoju staje się coraz trudniejsze. Istnieją pewne skuteczne metody radzenia sobie z objawami stresu, pozwalające na ich ograniczenie lub nawet całkowite wyeliminowanie.
Ćwiczenia rozluźniające i medytacja
W niwelowaniu stresu bardzo pomocne są ćwiczenia rozluźniające, zwłaszcza w obszarze karku oraz szyi. Wykonując płynne ruchy głową na kształt ósemki, da się bardzo dobrze rozciągnąć napięte mięśnie. Aby ćwiczenie to przyniosło oczekiwane efekty, należy pamiętać o pracowaniu przeponą. Głęboki, spokojny oddech bardzo korzystnie wpływa na wyciszenie napięć i redukuje stres. Relaksacji sprzyja też naprzemienne napinanie i rozluźnianie wybranych partii mięśni, które korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego. Przydatnym ćwiczeniem jest również umiejętne wykorzystywanie umysłowych zasobów wewnętrznych, czyli medytacja. Jej techniki pozwalają na zredukowanie stresu, a także bólu fizycznego i emocjonalnego. Medytacja czerpie z buddyzmu i jogi, jednak mogą z niej korzystać osoby niezaznajomione z tymi dziedzinami. Do najpopularniejszych technik należy mindfulness MBSR, której podstawę stanowi koncentracja uwagi na bieżących doświadczeniach.
Aktywność fizyczna, dieta i regeneracja
Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie stresu. Trening powinien być odpowiednio dobrany do osobistych preferencji, a także poziomu kondycji czy wieku. Wysiłek nie może sam w sobie stanowić źródła stresu, dlatego nie należy wykonywać go pod przymusem. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego, dotlenia i pozwala na rozładowanie nagromadzonego napięcia emocjonalnego. Treningi warto połączyć ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz nawodnieniem organizmu. Stres bardzo często pogłębiają niedobory witamin i składników mineralnych, a także niedostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Nie bez znaczenia pozostaje też regeneracja. Regularny sen sprzyja utrzymywaniu wewnętrznej harmonii i spokoju, dlatego stanowi podstawę niwelowania stresu.
Specjalistyczne wsparcie
Pomocne w redukowaniu codziennego stresu jest wsparcie innych osób. Prośba o pomoc nie powinna być wstydliwa, ponieważ nie oznacza przyznania się do porażki. W wielu przypadkach stanowi natomiast pokaz odwagi, a także gotowości do podjęcia walki z niesprzyjającymi sytuacjami. Psychiatra zdalnie lub podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie jest w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie. W przypadku skorzystania z teleporady, do specjalisty nie trzeba udawać się osobiście. Psychiatra online jest w stanie udzielić wielu zaleceń, zdiagnozować problem pacjenta i skierować go na dodatkowe badania. W razie potrzeby, wystawiana jest również recepta online przez internet. Na jej podstawie wykupić można różne leki, które pomagają w niwelowaniu objawów stresu. Recepta online od psychiatry przesyłana jest przez SMS lub e-mailem.
Życiowa równowaga
Aby optymalnie radzić sobie ze stresem, trzeba być dobrze przygotowanym na różne okoliczności i odpowiednio panować nad codziennymi sytuacjami. Warto umiejętnie zarządzać nie tylko swoimi obowiązkami zawodowymi, ale również pozostałymi strefami życia – związanymi z rodziną, przyjaciółmi czy pasjami. Work-life balance to najlepszy sposób na osiągnięcie wewnętrznej harmonii, ponieważ prowadzi do równowagi i minimalizuje poczucie frustracji. Brak balansu może się przyczynić do rozwoju chronicznego zmęczenia, które samo w sobie generuje napięcia emocjonalne. Aby poradzić sobie ze stresem, należy też precyzyjnie określić źródło jego powstawania. Psychiatra online 24/7 przez cały czas pozostaje do dyspozycji swoich pacjentów. Warto też zadbać o samorozwój i dążyć do realizacji własnych celów oraz marzeń. Skupienie uwagi na konkretnych działaniach sprawia, że mózg podświadomie nastawia się pozytywnie i jest bardziej odporny. Warto odciąć się od niekorzystnych i toksycznych relacji, ustalić odpowiednie granice i nauczyć się asertywności.