pojemniki z kolorowymi farbami

Nie każdy ma możliwość i chęć pracy na etacie. Chcąc zostać panem siebie zakłada działalność gospodarczą albo spółkę i pracuje na własne konto. Czym pachnie taki chleb? Bywa z tym różnie.

Z czym się spotkamy w pracy na własne konto

Pracownika chroni zestaw zakazów i nakazów, które obowiązują pracodawcę. Współpracując na zasadzie b2b nie mamy tej ochrony. Spotkamy się z różnymi ludźmi wykorzystującymi techniki manipulacji do granic możliwości. Spotkamy się z zawoalonym szantażem, manipulacjami, kolesiostwem i co tu dużo mówić, trudnymi ludźmi.

Dlaczego w takim razie odchodzimy

Dla niektórych osób pasja przeradza się w biznes sam z siebie. Odchodzimy na swoje bo szef nie chce nam dać podwyżki. Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się opuścić posadę w firmie i zacząć własną działalność.

Co zyskamy dzięki pójściu na swoje

mężczyzna pracuje przed laptopemZderzając się z przedsiębiorczą rzeczywistością na pewno będziemy musieli wiele się nauczyć. Ze zwykłego obywatela zostaniemy od razu panem świata, naszego, tak dokładniej. Od podjętych osobiście decyzji zależeć będzie nie tylko los firmy, ale też nasze być albo nie być. Wizja mieszkania pod mostem popycha człowieka do działania. W wyniku tego okazuje się, że nasze możliwości wynoszą nas ponad przeciętność.

Dzięki pracy dla siebie osiągniesz więcej

Tak naprawdę to Ty decydujesz o kolejnym celu firmy. Masz tak decydujący wpływ na kształtowanie rzeczywistości, że ta wolność zaczyna wręcz uzależniać. Poza tym cały czas zdobywasz wiedzę, która ma też wpływ na to jakim jesteś mężem, ojcem. Rozwijanie się razem z firmą pozwoli z czasem osiągnąć taką stabilizację finansową jaką ciężko by nam było osiągnąć na etacie.

Lubisz budować? Tworzyć nowe rzeczy? To coś znaczy!

Praca od rana do późnej nocy nie przeraża cię? To możesz śmiało zakładać firmę. Obojętnie w jakiej branży będziesz działać, zaczną spędzać sen z powiek wykresy, liczby, zadania i kolejne problemy. Potraktuj je jako wyzwania, coś jak kolejną górę do pokonania na szlaku.

Czego się nauczysz w biznesie

Pech chce, że we własnej firmie trzeba samemu wypracować sobie zyski. Etat się do tego co czeka przedsiębiorcę nie umywa. Im szybciej się nauczysz, tym lepiej na tym wyjdziesz:

  • biznes to nie kółko zainteresowań – nie ma tu żadnych sentymentów, trzeba wiedzieć intuicyjnie jaki następny krok;
  • ludzie mówią jedno, a robią drugie – nie dotyczy to tylko pracowników, ale i kontrahentów;
  • specjalista – im więcej zatrudnisz osób mających wiedzę większą od Ciebie, tym lepiej na tym wyjdziesz;
  • masz wiedzę, masz atut – wiedza jest w interesie przedsiębiorcy podstawą, praktycznie z zakresu każdej dziedziny, z którą się ściera w swojej firmie;
  • liczyć – nawet roboczy biznes plan potrafi uchronić firmę przed spadkiem po równi pochyłej, wiedza na temat przepływu pieniądza to podstawa do wypracowania kapitału;
  • pamiętaj kto Ci płaci – w całym tym zamieszaniu okazuje się, że ta otoczka o robieniu tego co lubisz to mit, przecież musisz poszukać klienta, który za to Ci zapłaci;
  • ciągły rozwój – nawet jak układasz płytki i zlecenia zdobywasz po znajomości to i tak z czasem okaże się, że telefon urywa się co pół godziny, a klej schnie bo tłumaczysz rozmówcy, że następny tydzień masz zajęty – czas więc na zatrudnienie pracownika, coraz więcej fachowych prac trzeba nauczyć się delegować dalej.

Życie przedsiębiorcy potrafi zaskakiwać, a rzeczywistość zweryfikuje całą wiedzę z setki podobnych artykułów. Nie mówię, że niekorzystnie jest je czytać, ale trzeba się przygotować na nieobliczalne. Nie wszystko jest napisane, każdy ma inne doświadczenia. Nie ma jednego przepisu na sukces, tu rządzi pieniądz, rachunek na plus, a wszystko spaja intuicja.

Źródło:

Gdańsk

2 Replies to “Praca na własny rachunek – komu pisana?”

  1. Moim zdaniem praca na własny rachunek to wyzwanie i trzeba być naprawdę zdyscyplinowanym aby się udało. Ja chyba bardziej wolę etat.

  2. To co tu napisane to całkowita prawda. Spotkać się można z takimi sytuacjami, że szczęka opada. Ja podziwiam tych co się podjęli takiej pracy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.