Kobieta trzyma w dłoni soczewki kontaktowe

Soczewki stanowią dyskretną alternatywę dla okularów korekcyjnych i pozwalają na skuteczną korekcję różnych wad wzroku. Sprawdzą się wśród osób zmagających się z krótkowzrocznością, prezbiopią, astygmatyzmem i innymi problemami oczu. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat soczewek kontaktowych, które przydadzą się przed ich zakupem.

Soczewki a materiał ich wykonania

Istnieje kilka kryteriów podziału soczewek kontaktowych, a pierwszy z nich dotyczy materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się modele twarde wykonywane ze szkła organicznego. Takie rozwiązanie gwarantuje stosunkowo dobrą przypuszczalność tlenu, ale wiąże się z  wysoką sztywnością. Tego typu soczewka może powodować poczucie dyskomfortu i  cieszy się coraz mniejszą popularnością. Aktualnie coraz większe uznanie zyskują soczewki miękkie, które są tworzone z materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Pierwsza opcja zapewnia odpowiednią delikatność, doskonałe uwodnienie, ale nieco mniejszą przepuszczalność tlenu. Soczewki silikonowo-hydrożelowe wyróżniają się bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza, ale są nieco bardziej sztywne.

Podział soczewek ze względu na czas ich noszenia

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań to soczewki jednodniowe, a zatem jednorazowe. Jak sama nazwa wskazuje, należy się ich pozbywać po zdjęciu z oka. Nie nadają się one do ponownego użycia. Zazwyczaj występują w opakowaniach po 30, 60 lub 90 sztuk. Ich główną zaletą jest brak konieczności codziennej pielęgnacji. Jest to opcja polecana osobom, które chcą rozpocząć noszenie soczewek i szukają alternatywy dla okularów korekcyjnych. Ponadto, soczewki takie sprawdzą się wśród osób ze skłonnościami do alergii oraz posiadaczy wrażliwych oczu. Kolejne rozwiązanie to soczewki wielokrotnego użytku. W tym przypadku można wybierać pomiędzy modelami dwutygodniowymi, miesięcznymi, a nawet trzymiesięcznymi. Taki typ soczewek wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji. Po ich zdjęciu należy je wyczyścić i przełożyć w  odpowiednie, sterylne miejsce. Następnego dnia soczewki nadają się do ponownego użytku i można je nosić aż do momentu wskazanego przez producenta.

Podział soczewek ze względu na zastosowanie

Podobnie jak okulary korekcyjne soczewki korekcyjne służą wyrównywania różnych wad wzroku, zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych z biegiem lat. Wyróżniamy więc modele:

  • sferyczne – służą do korekcji najczęściej spotykanych wad wzroku, na przykład krótkowzroczności. Ich budowa jest zbliżona do wycinka kuli. Soczewki takie powinny zapewniać lepszą ostrość obrazu. Modele dobrej jakości, takie jak Dailies Total 1 cechują się wysoką przepuszczalnością tlenu i pozwalają na skuteczne nawilżanie oczu przez cały dzień.
  • toryczne – zalecane osobom zmagającym się z astygmatyzmem. W odróżnieniu od swoich sferycznych odpowiedników cechują się zróżnicowaną grubością w różnych miejscach. Posiadają też dodatkowe parametry- to jest moc cylindra (stopień korekcji wspomnianej wady) i oś (ustawienie cylindra wyrażane w stopniach).
  • progresywne – zwane też multifocalnymi, służą do korekcji presbiopii (starczowzroczności). Zapewniają prawidłowe widzenie dla dali i bliży. Zwalniają z  konieczności zakupu kilku par okularów korekcyjnych.

Wyróżnia się wiele rodzajów soczewek kontaktowych, na przykład modele twarde i miękkie. Ponadto, istnieją szkła, które nadają się tylko do jednorazowego użytku oraz ich odpowiedniki, które można nosić przez kilkanaście dni lub przez miesiąc. Przy wyborze soczewek, należy pamiętać, że w zależności od modelu służą one do korygowania różnych wad wzroku, na przykład krótkowzroczności, astygmatyzmu lub starczowzroczności. Wybór rodzaju soczewek powinien być ściśle dopasowany do posiadanej wady wzroku oraz do indywidualnych potrzeb i   preferencji użytkownika. Dzięki temu z pewnością uda się osiągnąć pełen komfort i  wygodę podczas noszenia soczewek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.