Kobieta badan krew pacjenta pod mikroskopem

Regularne wykonywanie różnych badań jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia pacjentów. Za pomocą testów diagnostycznych można odpowiednio wcześnie wykryć wiele chorób, a tym samym szybko wdrożyć niezbędne leczenie. Niektóre badania profilaktyczne powinny być realizowane jedynie od czasu do czasu, podczas gdy inne bardziej systematycznie – nawet, jeżeli nie występują żadne objawy chorobowe.

Morfologia krwi

Morfologa jest podstawowym badaniem krwi, które daje bardzo duże pojęcie o ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Na podstawie jej wyników lekarz może ocenić, czy u danej osoby występuje niedokrwistość, zapalenie, infekcja lub inny niepożądany stan. Badanie to określa zarówno poziom krwinek płytkowych, leukocytów i erytrocytów, jak i ogólną jakość tych elementów morfotycznych krwi – np. pod kątem ich objętości, kształtu czy zawartości hemoglobiny odpowiadającej za transport tlenu. Poszczególne składniki krwi mają istotny wpływ na działanie całego organizmu, dlatego wykonanie morfologii należy do pierwszych działań podejmowanych przez lekarzy po zgłoszeniu problemu przez pacjenta. Za pomocą tego podstawowego badania można wykryć np. białaczkę.

Badanie moczu

Do najczęściej zlecanych testów laboratoryjnych należy również badanie moczu, które dostarcza szeregu informacji o zdrowiu pacjenta. Na podstawie analizy składu moczu można wykryć wczesne fazy wielu różnych schorzeń, w tym chorób układowych czy chorób nerek i dróg moczowych. Badanie to pozwala też na rozpoznanie powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym, otyłością czy cukrzycą. Mocz pacjenta sprawdzany jest pod kątem cech fizycznych i biochemicznych, takich jak gęstość względna, barwa czy odczyn pH. Wyniki badania mogą dzięki temu wskazywać np. obecność bakterii i zakażenie układu moczowego. Dla wielu pacjentów praktycznym rozwiązaniem jest wówczas konsultacja internistyczna, w ramach której specjalista może dokładnie omówić dalsze postępowanie.

Poziom cukru we krwi

Profilaktyczne badanie poziomu glukozy jest szczególnie ważne u osób należących do grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę, w tym pacjentów zmagających się z otyłością. Jego wykonanie zaleca się również w przypadku objawów typowych dla problemów z tolerancją cukrów, takich jak ciągłe zmęczenie, senność, wzmożone pragnienie, osłabienie, oddawanie dużych ilości moczu czy nawracające infekcje. Kontrolowanie poziomu glukozy jest istotne nawet przy braku symptomów hiperglikemii. Rozpoznanie wysokiego stężenia cukru we krwi może bowiem ułatwić diagnostykę guza nadnerczy, chorób trzustki czy nadczynności tarczycy, natomiast zbyt niskiego – o niedoczynności nadnerczy lub obecności guza wydzielającego miejscowo insulinę.

Badanie poziomu cukru

Badanie OB

Badanie OB (Odczyn Biernackiego) polega na obserwowaniu tempa opadania czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu jednej godziny. Za pomocą tego testu można wykrywać stany zapalne występujące w organizmie, a także śledzić ich przebieg. Badanie to nie pozwala na określenie konkretnej choroby, dlatego stanowi jedynie wstęp do dalszej diagnostyki w przypadku nieprawidłowo szybkiego opadania erytrocytów. Niewłaściwe OB może jednak wskazywać na pewne schorzenia, takie jak np. zespół nerczycowy, reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość, marskość wątroby czy niektóre nowotwory. W interpretacji wyników może pomóc internista online, który zdalnie je oceni i przeanalizuje. W razie potrzeby wystawiona zostanie szybka e recepta na potrzebne leki.

Poziom cholesterolu

Badaniem pozwalającym na ocenę poziomu cholesterolu we krwi jest tzw. lipidogram. Na jego podstawie można rozpoznać wiele niebezpiecznych schorzeń sercowo-naczyniowych, włącznie z miażdżycą. Diagnostyka obejmuje tzw. dobre frakcje HDL, złe frakcje LDL, trójglicerydy oraz cholesterol całkowity. Lipidogram u osób zdrowych po 25. roku życia wystarczy wykonywać raz na 3-5 lat, natomiast po 50. roku życia nawet co 2 lata. Raz w roku badanie to powinno być realizowane u pacjentów z grupy ryzyka, czyli m.in. palaczy, otyłych czy zmagających się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą chorobą nerek lub rodzinną dyslipidemią.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.