Kobieta śpi pod kołdrą obciążeniową

Kołdra obciążeniowa to kołdra, która, uciskając swoim ciężarem na nasze ciało, wywołuje w nim reakcję podobną do uścisku i przytulenia. Nasz organizm uwalnia wtedy hormon szczęścia – serotoninę i hormon snu – melatoninę. Kołdra obciążeniowa przyczynia się więc do poprawy jakości naszego snu, uspokaja i gasi wewnętrzny niepokój. Docelowo powinna więc pomóc w walce ze stresem i problemami ze snem, a także lękiem i atakami paniki.

Z czego wykonane są kołdry obciążeniowe?

Większość kołder obciążeniowych ma bardzo prosty i uniwersalny design. Wiele modeli dostępnych jest w kolorze szarym, często w zestawie z odpowiednią poszewką. Przeważnie mają one rozmiar dopasowany do standardowych kołder i zwykłej pościeli. Kołdry obciążeniowe dla dorosłych najczęściej wykonane są z bawełny, dzięki czemu bez problemu możesz je prać w pralce. Warto jednak zawsze sprawdzić zalecenia producenta, tak aby nie zniszczyć kołdry podczas jej czyszczenia. Odpowiedni ciężar kołdra uzyskuje najczęściej dzięki wszytym wewnątrz szklanym mikrokulkom. Kołdra wywiera nacisk na stawy i mięśnie, działając w ten sposób relaksująco na cały organizm. Otulenie się takim ciężkim kocem przynosi efekt podobny do przytulenia.

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych – jak z niej korzystać?

Kołdra sensoryczna może być cennym wsparciem w przypadku zaburzeń snu. Działa bardzo uspokajająco i relaksująco. Powinieneś jednak wiedzieć, że nie należy jej – szczególnie na początku swojej przygody z kołdrą obciążeniową – używać przez całą noc. Najlepiej otulić się nią podczas zasypiania, około 20 minut przed zaśnięciem. Ciężar kołdry nie powinien zakłócać naszych naturalnych nocnych ruchów. Kołdrę możesz z powodzeniem wykorzystywać również w ciągu dnia, poprawiając swoje samopoczucie. Szczególnie przydatna może być dla osób, które cierpią na depresję lub różnego rodzaju stany lękowe. Kołdra obciążeniowa sprawdzi się również w przypadku wielu jednostek chorobowych, takich jak ADHD, autyzm, choroba Aspergera, demencja czy choroba Alzheimera. Głęboki i równomierny nacisk na ciało działa uspokajająco na autonomiczny układ nerwowy, przynosząc wyciszenie i poczucie spokoju.

Kołdra obciążeniowa – badania i opinie

Kołdry terapeutyczne stosowane są od dawna w szpitalach i ośrodkach terapeutycznych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Trudno się dziwić. Nasze tempo życia i nieustający stres przyczyniają się do problemów z zasypianiem i wypoczynkiem. Niektóre badania wykazały, że kołdry obciążeniowe mogą faktycznie poprawić jakość naszego snu i generalnie spotykają się z dobrą reakcją badanych. Nie dla każdego jednak taka terapia jest wskazana. Kołdry obciążeniowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z oddychaniem lub układem krążenia. W takim przypadku decyzję o stosowaniu kołdry obciążeniowej powinieneś skonsultować z lekarzem. Dotyczy to również dzieci poniżej 5 roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania kołdry będzie również zaawansowana cukrzyca typu drugiego lub skolioza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.