Grupa wsparcia dla osób uzależnionych

Artykuł partnera.

Grupa wsparcia dla osób uzależnionych w Warszawie to często ostatnią deska rachunku dla osób zmagających się z alkoholizmem, narkomanią czy hazardem. Nałóg łatwiej jest zwalczyć przy wsparciu większej liczby osób. Sprawdź, na czym polega ten fenomen.

Grupowa terapia uzależnień – co ze sobą niesie?

Wczucie się w sytuację nałogowca jest szczególnie trudne dla bliskich osób uzależnionych. Jeszcze gorzej jest, gdy takie osoby zostają calkiem same. Każdy z nas potrzebuje poczucia przynależności, stania się częścią grupy. Terapia grupowa ma na celu odniesienie swoich przeżyć do doświadczeń innych i zbudowania prawdziwych relacji. To jedna z najbardziej skutecznych form leczenia uzależnień. Dzięki relacjom zawiązanym w grupie każdy może otrzymać i dawać wsparcie. Podczas terapii dana grupa zastępuje osobie uzaleznionej członków rodziny, którym można w pełni zaufać.

Podstawa sukcesu terapii w grupie

Dla osób uzależnionych grupa terapeutyczna niesie ze sobą sporo nadziei, wymiany historii i przede wszystkim wsparcia. W trakcie terapii uzależnień osoby uzależnione poznają uniwersalność swoich doświadczeń. Przeżycia przestają dzielić, a zaczynają łączyć ludzi. Dzięki temu powraca poczucie własnej wartości, które jest podstawą w przyszłych zmianach na lepsze. Każdy uczestnik terapii grupowej może przy okazji zdobyć wiedzę z zakresu psychoedukacji. Zaczyna rozumieć, jak działa ludzka psychika i co skłania nas do ulegania nałogom.

Podczas sesji terapeutycznych przez grupę wsparcia często przetacza się jak katharsis uwolnienie od poczucia winy, strachu czy złości. Dochodzi do tego tylko w grupie, w której osoba uzależniona czuje się bezpiecznie. Wydarzenia, do których doszłod w trakcie spotkań, wypełniają myśli uczestników pomiędzy sesjami. Pozwalają czerpać siłę z dokonywanych postępów.

Terapia grupowa pod okiem specjalisty

Specjalista psychoterapii uzależnień prowadzi każde zajęcia grupowe, a dzięki jego wiedzy żadna próba powrotu do odurzenia nie przejdzie niezauważona. Są w stanie przekazać odpowiedzi na pytania, na które na razie trudno wyobrazić sobie rozwiązanie. Walka z uzależnieniem to wieloetapowy proces, dlatego warto polegać na każdym etapie na doświadczonym ekspercie. Najpierw należy zdać sobie sprawę z ogromu uzależnienia, znaleźć źródło nałogu i określić motywację w drodze do zdrowia. W tym właśnie pomaga grupa wsparcia dla osób uzależnionych w Warszawie. Kontakt osób współuzależnionych daje siłę, by zmienić swoje życie. Jeśli innym się udalo, to czemu nie Tobie czy Twoim bliskim?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.