Zanieczyszczone powietrze w mieście

Filtr węglowy z węglem aktywnym to filtr przeznaczony do różnego rodzaju zastosowań. Filtry węglowe oraz udoskonalone filtry HEPA to filtry stosowane w wielu produktach tj. oczyszczacze powietrza, a ostatnio rozpowszechnione dzięki stosowania masek ochronnych. Różne filtry np. filtr pm 2.5, stanowią ochronę dla naszych dróg oddechowych. Dzięki filtrom węglowym, różne zanieczyszczenia powietrza mogą być od nas skutecznie izolowane, dzięki czemu możemy pozostać zdrowsi. Czym jednak dokładnie są filtry węglowe, jakie są ich rodzaje? Przed czym nas chronią? Gdzie są stosowane?

Zanieczyszczenie powietrza szkodliwe dla człowieka

Każdy z nas lubi przebywać na świeżym powietrzu, jednak mieszkanie w dużych miastach powoduje, że jesteśmy narażeni na różne zanieczyszczenia. Procesy spalania węgla poprzez domowe i przemysłowe piece bywa uciążliwe, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy tworzy się smog. Jest to zjawisko atmosferyczne łączące dym z mgłą (stąd wywodząca się nazwa smog). Podczas tego zjawiska wiele szkodliwych substancji tj. dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza i wiele różnych cząstek związanych z innymi zanieczyszczeniami, przenika do naszego organizmu. Oddychając takim „brudnym powietrzem” narażamy się na kolejne alergeny, astmę, zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową, nowotwory płuc. Dlatego też walka ze smogiem w powietrzu jest niezwykle istotna. Należy pamiętać, że nie tylko na gruncie instytucjonalnym, ale przede wszystkim każdy z nas może podejmować działania zmierzające do zmniejszenia stężenia szkodliwych pyłów w naszym otoczeniu. Nie tylko systemowa zmiana pieców może zniwelować potencjalne dolegliwości z naszej strony, ale mogą to także uczynić noszone przez nas maski ochronne np. antysmogowe.

Pyły zawieszone a rodzaje filtrów

Z całą pewnością filtry węglowe i ich użycie na powierzchni wolnego powietrza stanowią ważną ochronę naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, o co się opierają. Czym jest np. filtr pm 2.5?

Zadaniem filtrów jest jest ochrona przed pyłami. Pyły zawieszone tzw. pyły trudno opadające określa się wedle trzech kategorii – PM10, PM2.5 oraz PM1. Numer przy każdej z kategorii określającej pył zawieszony, określa wielkości zanieczyszczeń, podane w mikrometrach, przed którym dany filtr może nas ochronić. I tak np. PM10 chronią przed zanieczyszczeniem o średnicy 10 mikrometrów.

Najgrubsze zanieczyszczenia, czyli takie powyżej 10 mikrometrów, zwane są pyłem zgrubnym. Są to duże cząstki tj. pyły, kurz, piasek, włosy, włókna. Częściowo sami sobie z nimi radzimy bez problemu, uzupełnieniem są filtry klasy G3 i G4.

Pyły PM10 takie jak pyłki roślin, zarodniki grzybów wnikają do naszych dróg oddechowych i mogą upośledzać ich czynności. Tu przydają się filtry M5, M6, F7 czy F9.

Pyły PM2.5 to np. bakterie, mniejsze pyłki roślinne i zarodniki grzybów czy różne rodzaje wirusów. Takie pyłki wnikają głębiej, do pęcherzyków płuc, powodując ich uszkodzenia. Podrażniają też skórę i oczy. Zaleca się przy nich używanie filtrów M6, F7 lub F9.

Pyły PM1 to najbardziej szkodliwe i najmniejsze pyły, występujące w postaci smogu, dymu tytoniowego, spalinach, wirusach. Przenikają one przez układ oddechowy do krwioobiegu i kolejnych narządów, powodując ich dysfunkcje. Skumulowane zanieczyszczenia w organizmie mogą powodować nowotwory, demencję czy choroby naczyniowe. Do filtracji pyłów nadają sie filtry klasy F7, F9.

Zastosowania dla filtrów węglowych

Z filtrem najczęściej obecnie mamy do czynienia w przypadku masek. Wiele z nas, z powodu epidemii, używa zwykłym masek bawełnianych, jednak jeśli chcemy chronić się przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami, to dużą skuteczność filtracji obserwuje się w przypadku masek antysmogowych. Wyposażone są one w różne rodzaje filtrów, które wyposażone są we wkład, którego głównym składnikiem jest węgiel aktywny.

Prócz masek, filtry węglowe stosuje się w medycynie, lakiernictwie, akwarystyce, klimatyzacji i wentylacji. Stosowane są powszechnie w wentylatorach czy rekuperatorach.

Warto również wspomnieć, że w wielu produktach – maskach, odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza itp. dostępne są również tzw. filtry HEPA, wykonane ze szkła spiekanego. One również posiadają szeroki walor ochrony przed smogiem i zanieczyszczeniami przed pyłami PM10 i PM2.5. Jednak nie potrafią one sobie poradzić z innymi zanieczyszczeniami, dlatego często filtry HEPA powinny być uzupełnione w dodatkowe filtry węglowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.