Tak jak każda dziedzina nauki, tak i medycyna estetyczna nieustannie się rozwija. Aktualizacja wiedzy stanowi zatem konieczność. Przykładem książki, po którą warto sięgnąć jest „Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej”. Publikacja prezentuje stosowane techniki i substancje aktywne. Porusza również kwestie odpowiednio prowadzonego zabiegu i trendów, jakie zyskają na znaczeniu w najbliższym czasie. Kto powinien sięgnąć po to wydawnictwo? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas lektury?
Mezoterapia jako zabieg cieszy się niesłabnącą popularnością. Znajduje szerokie zastosowanie przy poprawianiu jędrności skóry, redukcji cellulitu i rozstępów, leczeniu wypadania włosów.
„Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej” – książka nie tylko dla praktyków
„Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej” to książka stanowiąca swoiste kompendium wiedzy na temat tego cieszącego się ogromnym zainteresowaniem zabiegu. Wiele mówi już sam podtytuły: Substancje aktywne. Dawkowanie. Podawanie – dowiesz się stąd wszystkiego, co ważne na każdym etapie działania. Jak na Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej przystało, merytoryka wsparta jest 165 kolorowymi ilustracjami.
Treść podzielona jest na kilka części. Autorzy kolejno analizują:
- definicję mezoterapii i zakres działania zabiegu,
- opis substancji aktywnych stosowanych w mezoterapii estetycznej, zasady łączenia składników i polecane receptury,
- dokumentacja i sposób organizacji pracy,
- objawy uboczne: miejscowe, rzadkie i specyficzne,
- materiały i techniki działania,
- przebieg i zasady działania wizyty kwalifikującej do zabiegu,
- ustalenie strategii i planu działania.
Część teoretyczna wsparta jest praktycznymi wskazówkami. Nie zabrakło również opisów przypadków i pomocy do pracy: broszur informacyjnych i wzorów dokumentów.
Przyszłość medycyny estetycznej
Treści przedstawione w „Ilustrowanym atlasie mezoterapii estetycznej” doskonale wpisują się w rekomendowane przez autorów trendy związane z medycyną estetyczną. Należą do nich:
- adekwatność zabiegów – umiejętne dostosowanie ich do potrzeb każdej z osób,
- skuteczność i wiarygodność oferty,
- udowodnione rezultaty,
- bezpieczeństwo zabiegów.
Sama mezoterapia estetyczna w ostatnich latach wielokrotnie zmieniała się i dziś odbiega od klasycznego wzorca opracowanego przez dr Michela Pistora. Dzisiaj obowiązuje zasada: „mała ilość – rzadko – we właściwe miejsce”. Kluczowe jest dopasowanie dawek, zachowywanie odstępów pomiędzy kolejnymi seriami i celowość aplikacji.
Mezoterapia – organizacja pracy
„Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej” to książka, z której skorzystają zarówno osoby pracujące już w medycynie estetycznej, jak i adepci tej sztuki. Wiele cennych wskazówek przyda się na różnych stopniach zaawansowania. Przykładem może być przegląd substancji stosowanych w mezoterapii. Autorzy omawiają najpopularniejsze preparaty, wyjaśniając, czym różnią się od siebie i na jaki efekt można liczyć przy każdym z nich. Grupują je również w zależności od problemu, jakiemu mają zaradzić, na przykład łysieniu czy cellulitowi.
Nie brakuje także bardziej podstawowych porad. Czy wiesz, jak zrobić dobre zdjęcie dokumentacyjne? Jaką pozycję powinien przyjąć pacjent? Jakie oświetlenie przedstawi problem, nie zakłamując go? Z tej książki dowiesz się wszystkiego, co trzeba, by ułatwić sobie codzienne działanie w gabinecie. Nie zabraknie porad, jak porównywać zgromadzone dane.